HaberlerBÜYÜK İHMAL

BÜYÜK İHMAL

AB'nin 220 milyon Euro hibe verdiği Samsun- Sivas (kalın) Demiryolu, belirlenen tarihten 5 ay geçmesine rağmen açılamadı. Demiryolunun hizmete açılamamasının önündeki engel ise yapılan büyük bir ihmal?

+
-
BÜYÜK İHMAL

Samsun'u İç Anadolu ve Ortadoğu'ya bağlayacak ve Samsun Limanı’ndaki ithalat ve ihracatı artıracak olan Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu’nun bitirileceği ilan edilen tarihin üzerinden beş aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen hâlâ ulaşıma açılamaması tartışma yaratıyor.

Uzmanlar, yenileme çalışmalarının tamamlanmasına rağmen hattın bir türlü işletmeye açılmamasının altında 3 Temmuz 2013 tarihli TCDD Hemzemin Geçişlerde Alınacak Tedbirler Yönetmeliğine uyulmamasının yattığını öne sürüyorlar. Uzmanların uyulmadığını söyledikleri Yönetmeliğin 9.maddesi "Günlük 30.000'den fazla araç geçişi olan yollarda hemzemin geçiş açılamaz, alt ve üst geçit yapılır” diyor. 

Yönetmeliğin kesin bir ifadeyle yasaklamasına rağmen hemzemin geçit yapılan Samsun-Ordu karayolunda günlük araç geçişi şimdilik 70.000 civarında. Uzmanlar, günlük araç geçiş sayısının her geçen gün arttığını ve yakın bir zamanda daha yukarılara çıkacağını belirterek "Bu yolda hemzemin geçit yapılması yönetmeliğe aykırı. Demiryolu hattının işletmeye açılması halinde karayolunda altından kalkılamayacak trafik tıkanmaları yaşanılması kaçınılmaz" diyorlar.

Konunun 2018'in sonlarına doğru Samsun Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Sivas Bölge Müdürlüğü teknik ekiplerinin yaptığı toplantıda gündeme geldiği ve "31 Mart seçimi öncesi yaşanacak bir trafik tıkanmasının bölgedeki yerel seçimleri etkileyeceği gerekçesiyle açılışın seçim sonrasına ertelendiği" öne sürülüyor.

YÖNETMELİĞE NİYE UYULMADI? 

Aralık 2018'de yapılan TCDD Sivas Bölge Müdürlüğü ile Samsun Büyükşehir Belediyesi elemanlarının katılımıyla düzenlenen bir toplantıda bir belediye görevlisi yönetmeliği hatırlatıp "Kendi yönetmeliğinize niye uymadınız?" diye sorduğunda TCDD yetkilileri "Alt ya da üst geçit talebinde bulunduklarını, proje hazırladıklarını ve bunu belediyeye sunduklarını ancak kabul ettiremediklerini" ifade ettikleri öğrenildi.

Samsun merkezde Liman bitişiği dolmuş hareket noktası, Kurtuluş Yolu, Duruşehir ve Kılıçdede kavşağı gibi dört kritik noktada hemzemin geçit sorunu var. Bunların en önemlisi de günde 70.000'den fazla aracın geçtiği Samsun-Ordu Devlet Karayolu’nun Samsun-Sivas (Kalın) tren hattıyla kesiştiği Kılıçdede kavşağı. Buradaki hemzemin geçidin çok yakınında bulunan bir büyük AVM ve bir otel var ve bunların üst geçitten son derece olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz.

YA YARDAN YA SERDEN 

Yenilenen hattın ulaşıma açılması ile trenlerin saatteki hızı 40 kilometreden 80 kilometreye çıkacak ve 9,5 saat olan Samsun-Sivas arası ulaşım 5 saate düşecek. Hattın yük ve yolcu kapasitesini de önemli ölçüde artırması bekleniyor. Daha önce 21 olan günlük tren sefer sayısı da 54'e yükselecek. Sorun da burada başlıyor.

Şehir merkezinde yeterli hıza ulaşamayan trenlerin Kılıçdede kavşağındaki hemzemin geçitten yaklaşık 4 dakikada geçeceği hesaplanıyor. Bu bir başka açıdan bakıldığında Samsun-Ordu Devlet Karayolu'nun çift yönlü olarak her seferde 4 dakika trafiğe kapanması demek. Eğer 54 trenlik hedef kapasiteye ulaşılırsa bu da yaklaşık 3,5 saatlik bir kapanışa denk geliyor.

"Serden mi yardan mı" sorusu da burada gündeme geliyor. Ya üst geçit yapılacak alış veriş merkezi ve çevresi olumsuz etkilenecek ya da tren sefer sayısı hedeflenenden düşük tutulacak ve bu sefer de Samsun Limanı zarara uğrayacak. Üçüncü ve korkutucu olan bir ihtimal de yaşanacak kazalar!

YOLUN TARİHÇESİ 

Cumhuriyet'in ilk demiryollarındandı. İnşasına Cumhuriyet'ten önce başlanmıştı. Ama araya Birinci Dünya Savaşı girdi ve öylece kaldı. Yeniden başlamak ve bitirmek genç Cumhuriyet'e nasip oldu. 372 kilometrelik hattın inşasına 23 Aralık 1924'de başlandı, 30 Eylül 1931'de hizmete açıldı. Zor bir coğrafyada yapılan hattın yaklaşık yüzde 45'ini oluşturan 180 kilometresi yüksek boğazlardan ve dağlık araziden geçiyor. Hatta toplam 4.914 metre uzunluğunda 37 tünel bulunuyor.  

 

AB HİBESİYLE YAPILAN EN BÜYÜK PROJE

Hat, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 2015’te yenilenmeye başladı. Samsun-Kalın Demiryolu Hattının Yenilenmesi Projesi’nin 220 milyon avroluk bölümü Avrupa Birliği hibesi, 39 milyon avroluk bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Proje, AB hibeleriyle, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en büyük meblağlı proje olma özelliğini taşıyor.

Modernizasyon çalışmalarında mevcut hat tamamen yenilendi, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kuruldu. 48 tarihi köprü restore edilirken, 30 köprü ve 1054 menfez yeniden yapıldı. Ayrıca tüneller genişletildi ve istasyon yol uzunlukları 750 metreye çıkarılacak, tüm yolcu peronları AB standartlarına göre yenilendi. Tüm istasyonlara yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kuruldu.

Samsun Haber TV 

 

 SIRADAKİ HABER
}