HaberlerÜlkelerin Savunma Planlaması ve S-400

Ülkelerin Savunma Planlaması ve S-400

Yazarımız Dr. Emekli Kurmay Albay İbrahim Yıldırım, ülkelerin savunma planlaması ışığında Türkiye'nin S-400 alımını değerlendirdi...

+
-
Ülkelerin Savunma Planlaması ve S-400

Bir ülkenin savunması o ülkenin coğrafi yapısı ve jeolojik konumuna göre ele alınır. Coğrafi konumuna göre ülkeler:

a) Ada ülkesi (İngiltere, Japonya, Malta...)

b) Yarım ada ülkesi (Türkiye, İtalya, İspanya...)

c) Kara ülkesi (Avusturya, İsviçre...)

d) Kıta ülkesi (ABD, Çin, Rusya...)

a- Ada ülkesi; etrafı tamamen denizle çevrili olduğu için bu ülkeye yapılacak saldırılar öncelikle denizden ve havadan yapılacaktır. Dolayısı ile  bu ülke güçlü bir deniz ve hava kuvvetleri, yeterli seviyede kara kuvvetleri bulundurmalıdır.

b- Yarım ada ülkesi; bu ülkeler etrafı kısmen denizle çevrili, kara ile de bağlantısı olan ülkelerdir. Bu ülkelere saldırı aynı anda hem kara hem hava hem de denizden yapılabileceğinden, bu ülkelerin kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlığı dengeli olmalıdır.

c- Kara devleti; bu ülkeler etrafı tamamen kara sınırları ile çevrili kıta içinde nispeten küçük ülkelerdir. Bu ülkelere saldırı karadan ve havadan yapılacağından dengeli bir Kara ve Hava gücü oluşturmak zorundadırlar. Deniz kuvvetlerine ihtiyaç duymazlar.

d- Kıta ülkeleri ise geniş topraklara sahip etrafında deniz veya okyanusla da çevrili ülkelerdir. Bu ülkeler güçlü ve dengeli bir Kara- Hava kuvveti yanında bunlardan daha güçlü bir deniz kuvveti oluşturmak zorundadırlar.

Türkiye bir yarımada ülkesi olarak üç kuvvetini de dengeli bir şekilde geliştirmek zorundadır. İkinci dünya savaşı sırasında yaşanan bloklaşmada Türkiye batı bloku içinde yer almış ve savunmasını NATO ya dayalı olarak planlamıştır. Zaman içinde yaşanan acı tecrübeler bir ülke savunmasının başkalarına güvenilerek yapılamayacağını göstermiştir. Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası konan silah ambargosu, terörle mücadelede uygulanan kısıtlama ve müdahaleler bu bağlamda örnek olarak verilebilir.15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi sonrası yaşananlar NATO ve en büyük ortağı ABD ye karşı güvenimizi tamamen sarsmıştır. Türkiye deki yetkililer ülke savunmasını tekrar ele almış ve en zayıf noktamızın hava savunma sistemimiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çerçevede Roketsan ile antlaşma yapılmıştır. Alçak hava savunma sistemi için Hisar A, orta hava savunma sistemi için Hisar O, uzak hava savunma sistemi için Hisar U sisteminin üretilmesi ve geliştirilmesine karar verilmiş ve Roketsan ile anlaşma imzalanmıştır. Sorun bu sistem devreye girinceye kadar meydana gelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Bu konuda güvenirliğini tamamen yitirmiş olan ve istediğimiz koşullarda bu sistemleri bize sağlamayan ABD ve NATO ya rağmen tüm konularda anlaştığımız Rusya'ya ait S-400 hava savunma sistemi üzerinde karar kılınmıştır. Bize verilecek sistemlerin üretimi ve personel eğitimi tamamlanmak üzeredir. Temmuz ayı içerisinde inşallah sistemler ülkemize gelecek ve konuşlanacaktır. Böylece ülke savunmasındaki en büyük zafiyet de ortadan kalkmış olacaktır.

 

 SIRADAKİ HABER
}