HaberlerTÜRBANLI DA FAKİR, TÜRBANSIZ DA...

TÜRBANLI DA FAKİR, TÜRBANSIZ DA...

Yazarımız Avukat Tufan Akcagöz kaleme aldı...

+
-
TÜRBANLI DA FAKİR, TÜRBANSIZ DA...

Merkez Bankası Başkanı'nı değiştirdiler. Gerekçe mi? Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bunun gibi teferruatlara gerek yok. Bir kararname yazıyor, imzalıyorsunuz, iş olup bitiyor.
Her ne kadar gerekçe belirtilmemişse de, vatandaş olan biteni artık iyiden iyiye anlıyor.
Bunlar, iflâs etmek üzere olan bir ekonominin son çırpınışları mı?
Öyle denemez ama şöyle izah edilebilir..
17 yıldır ülkeyi idare eden kafa, artık çalışmıyor. Beyne kan gitmiyor. Ülkenin öz varlıkları hoyratça kullanıldı. Cumhuriyetin, ekonomiye girdi sağlayan fabrikaları birer birer, adeta müsrif bir mirasyedi gibi ona buna satıldı. Tarım ülkesiydik, arpaya, buğdaya muhtaç durumdayız. Saman ithal ediyoruz. Üretmiyoruz. Alabildiğine tüketen, üretime giden yolları hükümet eliyle tıkalı bir toplum haline geldik.
AK Parti, türban sorununu çözeceğim diye geldi. Türbanlının da, türbansızın da karnı aç. Türbanlı da fakir, türbansız da.. Akaryakıt almış başını gitmiş. Doğalgaz'da dışa bağımlıyız ve dünyanın en pahalı doğalgazını kullanıyoruz.
Hayvancılık ne alemde?
Samsunlular iyi bilir, kokusundan tanır; angus ithal ediyoruz.
'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' diye yola çıktılar; 'Açız' diyen köylüyü, çiftçiyi, 'Ananı da al git' diye aşağıladılar. Millet artık hükümete güvenmiyor. Bu güvensizlik, İstanbul seçimlerinde patladı. Daha da devamı gelecek, öyle görünüyor. Bu harala gürele içinde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınıyor, yerine Başkan yardımıcısı Murat Uysal getiriliyor. Daha önce, başkanlar, Merkez Bankası Kanunun 25. maddesinin birinci fıkrası uyarınca, 5 yıllığına ve Bakanlar Kurulu kararıyla atanmaktaydı. Bu düzenleme, geçen yıl yayımlanan 703 sayılı KHK ile yürürlükten kaldırıldı. Bu nedenle görevden alma ve atama işlemleri de artık zâtı şahane tarafından gerçekleştiriliyor. Jet hızıyla bir kararname..
Oldu bitti.
Ne güzel!
Ne olmuş, eski başkan faiz indirimine yanaşmamış!
Başımıza bir hal gelecek de, dilerim az musibetlisi gelsin.
Yeni başkan, ekonomik veriler ne diyor diye bakmadan, Erdoğan ne dilerse onu yapacak, öyle görünüyor.
Kısaca, Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınması, hükümetin gerileyen ekonomi karşısındaki çaresizliği anlamına geliyor.SIRADAKİ HABER
}