HaberlerFINDIK FİYATLARI VE TÜCCARIN KURNAZLIKLARI

FINDIK FİYATLARI VE TÜCCARIN KURNAZLIKLARI

Samsun Haber Tv Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara yazdı...

+
-
FINDIK FİYATLARI VE TÜCCARIN KURNAZLIKLARI

2019 ürünü fındık toplama sezonu ha açıldı açılacak. Türk fındığının kaderini eline geçiren yabancı spekülâtörlerin ve onların yerli tedarik memurlarının ince oyunları şimdiden sergilenmeye başlandı. Tabii, oldukça masumane bir eda ve oldukça suret-i haktan görünerek tezgâhlanıyor bu sinsi ve ince hesaplar.

Önce “Türkiye’de fındık rekoltesi çok yüksek” yalanı sürülüyor piyasaya ardından da “aman ha, fazla fiyat istemeyelim, yoksa elimizde kalır” tehdidi savruluyor. Bu ince siyasetteki maksat Türk fındığının elimizde kalmaması değil, tedarik memurluğu yaptıkları elin yabancısına “üç on paraya gitmesi.” Yani alıcı gözüken yabancıların daha fazla kazanması ve bunlara da ona göre komisyon vermesi…

Şimdilerde yeni mahsul fındık için 15 lira gibi bir rakam dillendiriliyor bu çevrelerde. Geçen sene Ekim sonunda açıklanan 12 liralık taban fiyata bakınca yüzde şu kadar zam deyip sevinmemek mümkün değil. Kurnazlar hesabı, yanlış zamanda ve oldukça düşük olarak açıklanan Türk Lirası cinsinden taban fiyatıyla yapıyorlar da niyeyse son yılların ihraç fiyatı üzerinden ve dolar cinsinden yapmıyorlar.

Başka yerlere savrulmaya, yorulmaya gerek yok, Fındık ve Fındık Mamulleri İhracatçı Birlikleri sitesine girmek yeter gerçeği görmek için. “Fındık çok, fiyat yüksek olursa elimizde kalır” diyorlar ya işte onun için gitmek gerekir o sitelere. Fındık ne çok ne de elimizde kalır. Türkiye bu yıl üreteceği fındığın tamamını hem de onların önerdikleri 15 liralık taban fiyatın çok üstünde en az 20-25 liralık taban fiyatla tamamen ihraç eder.

Size “çok mu iddialı geldi” bu ifadeler? Öyleyse hemen rakamlara girelim de olayı daha net koyalım ortaya.

Türkiye’nin bu yıl ki fındık üretimi kabuklu olarak 700 bin ton tahmin ediliyor. Bu iç olarak 350 bin tona karşılık gelir. Bunun 50-75 bin ton kadarı dâhilde tüketilir. Geri kalanı da ihracata gider ki, bu da 250-300 bin arasında değişir.

İhracatçı Birliklerinin kendi sitelerinde rakamlara göre Türkiye 2018 ürünü ihraç sezonunun başladığı 1 Eylül 2018’den 30 Haziran 2019’a kadar 245 bin 14 ton iç fındık ihraç etmiştir. Temmuz, Ağustos aylarında yapılacaklarla birlikte bu rakamın 270 bin tona yaklaşması beklenmektedir. Türkiye 2018’in 1 Ocak- 31 Aralık arasını kapsayan takvim yılında da 279 bin 250 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirmiştir. Görüldüğü gibi Türkiye’nin elinde fındık kalması ya da dışarıdaki tekellerin Türkiye’den fındık almaması asla söz konusu değildir.

Ya masumane öyle bilinen ya da bilerek söylenen bir diğer yalan ve yanlış da fiyatlardadır. Türkiye’nin 2017-2018 ihraç sezonu fiyat ortalaması 6 dolar 14 senttir. 1 Ocak 2018-30 Haziran 2018 arası ortalaması ise 5 dolar 92 senttir. Hadi son bir rakam daha verelim de bu faslı öyle kapayalım: 2019 Haziran ortalaması daha da yüksektir, tam 6 dolar 42 senttir.

Yeni ürün için tüccar daha doğrusu tedarik memurları çevresinin fısıldadığı 15 TL’lik fiyat 3 dolardan da düşüktür. Eğer geçen yılın ihraç rakamlarıyla değerlendirsek kabuklu fındık destekleme fiyatının 20 TL civarında olması gerekir. Daha yukarıda olabilir ama asla ve kata daha düşük olmamalı.

Fındık bu bölge ve bu ülke için Allah’ın verdiği bir nimettir. Hem erozyona karşı toprağı korur, hem Karadenizlinin karnını doyurur hem de ülkeye döviz kazandırır. Hedefimiz sırtı pek ve karnı tok üretici ve de senelik en az 3 milyar dolar döviz girdisi olmalıdır.     

 

 SIRADAKİ HABER
}