HaberlerOSMAN GENÇ, SANDIKÇI VE MUSTAFA DEMİR'İN CESARETİ

OSMAN GENÇ, SANDIKÇI VE MUSTAFA DEMİR'İN CESARETİ

Yazarımız Avukat Tufan Akcagöz kaleme aldı

+
-
OSMAN GENÇ, SANDIKÇI VE MUSTAFA DEMİR'İN CESARETİ

Samsun'un batısı ilgi merkezi diye diye, doğusunu ihmal ettik galiba. Halbuki orada, önemli bir sancak ismini taşıyan 'Canik' ilçemiz var. Canik, 'Belediye evleri' kimliğinden sıyrılmak, güçlü bir merkez ilçe olabilmek adına epeydir mücadele veriyor.
Bir çok acı da yaşadı Canik.
TOKİ'de yaşanan ölümleri hatırlayın. Balçığa saplanan insan cesetlerini..
Ruhsata aykırı iskan iddialarını..
Aklanan yöneticileri..
Unutmak mümkün mü?
Hem de öyle bir mümkün ki, kimsede çıt yok.
AK Parti'de üç dönem kuralı işleyince, Osman Genç yerine İbrahim Sandıkçı aday gösterildi ve yaklaşık 4 aydır Canik Belediyesi'ni, yeni Başkan Sandıkçı idare ediyor biliyorsunuz.
Sandıkçı, Canik Kültür Merkezinde gerçekleştirilen değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı'nda ilk 100 gün hakkında değerlendirmelerde bulunuyor ve diyor ki; 'Kamu kaynaklarını hayalci bir yaklaşımla israf etmeyecek, elzem olan sorunlarımızın çözümü noktasında çaba sarf edeceğiz.'
Ne güzel!
Devam ediyor; 'Canik'te rota, bundan böyle rantiyeye değil şantiyeye doğrudur. İşin uzmanı olmayanlara kurumlarımızı teslim etmişiz. Yani bir şey yapıyormuş gibi gözükmüşüz ama sonuçta pek bir şey yapmamışız.'
Toplantıda eski başkan yok.
Eski başkan, görüyorum ki epeydir zaten ortalarda yok. Bu sözlerden sonra kendisine bir cevap hakkı doğduğunu düşünüyorum. Çünkü, kamu kaynaklarının israf edildiği, Canik'in adeta rantiyeye çevrildiği ve iş yapıyormuş gibi görünüp de hiç bir işin yapılmadığı iddia edilen dönem, eski AK Partili Başkan Osman Genç'in dönemi. İddialar da yenilir yutulur cinsten değil. Adeta, kavgada bile söylenmez kabilinden. Biz söylesek, muhaliftir derler. Alın işte içerden biri söylüyor.
Oysaki Osman Genç, Canik Belediyesi'ni başka bir partiden AK Parti'ye kazandıran isimdi. Canik ilçesinin, bu dönem zarfında ciddi bir gelişme gösterdiğini de söyleyebiliriz. İlçeler arasında reklam enstrümanlarını en iyi kullanan Belediye de, Canik'ti diyebiliriz.
İbrahim Sandıkçı, 100 günlük değerlendirme toplantısında, partili hukukuna hürmeten basit bir teşekkürü Osman Genç'ten esirgiyor olabilir ama yeni başkan tarafından vatandaşla paylaşılan ve eski belediye yönetimini töhmet altında bırakan iddialara karşı Osman Genç'in mutlaka bir cevabı olmalı diye düşünüyorum.
Peki Samsun'da, rantiyeye boğulmuş bir tek Canik mi var?
İsraf içinde yüzen tek belediye Canik mi?
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en borçlu belediyeleri arasında değil mi? Kamu kaynakları nasıl çarçur edildi, nasıl heba edildi, hepsi faaliyet raporlarında mevcut.
Mustafa Demir'den de, İbrahim Sandıkçı'nın gösterdiği cesareti bekliyorum. Yusuf Ziya Yılmaz'dan kendisine kalan enkazı, çıksın anlatsın. Belediye'nin nasıl borç batağına sürüklendiğini söylesin. Bakanlık yapmış adamdır, kimseden çekineceğini sanmıyorum ama bilmeli ki, şayet ketum davranırsa iş yapamaz hale gelen belediyenin bütün faturasını Samsun halkı kendisine kesecektir.SIRADAKİ HABER
}