HaberlerFELAKET GELİYORUM DERKEN...

FELAKET GELİYORUM DERKEN...

Samsun SMMMO Onursal Başkanı Ahmet HAYVALI, yazısında bir büyük tehlikeye dikkat çekerek İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'a 'acil önlem çağrısında bulundu...

+
-
FELAKET GELİYORUM DERKEN...

Deprem, sel,  heyelan, kasırga vb. doğal felaketler için dahi insanoğlunun artık gerekli önlemleri alarak can ve mal kaybını asgariye indirme gayreti içinde olduğu bilinen bir gerçek. Hatta gelişmiş ülkelerde bu felaketlere karşı erken uyarı sistemleri devreye girmekte ve  gerekli tedbirlerin  alınabilmesi için  zaman kazandırılmaktadır.

Hal böyle iken,  göz göre göre gelen ve gelmeden önce de her türlü belirtileri alenen belli olan ihmale dayalı felaketlerin yaşanması en üzücü en kahredici olanıdır.

Bu köşenin okurları anımsayacaklardır. Çok uzun zaman önce değil, yaklaşık yedi ay önce  19 Mayıs Sanayi Sitesinde karşılaştığım bir tabloyu özet olarak şu şekilde paylaşmıştım.

“........Ne yazık ki, faciaya davet çıkarmaya devam etmekteyiz.  Birkaç gün önce yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşıyor ve ilgililerin dikkatlerine arz ediyorum. Facia,  bağıra bağıra geliyorum diyor ama kimsenin umurunda değil gibi.  Aracımı 19 Mayıs Sanayi Sitesindeki Honda servisine götürdüm, bakımı yapacak usta  ile  araçtaki arızanın teşhisi için  kontrol amaçlı olarak test sürüşüne çıktık. Bilindiği üzere raylı sistem, sanayi sitesinin içinden geçmekte ve site içindeki yollarda hemzemin geçitler var ve buradaki emniyeti sağlamak için bariyerler kurulmuş. İşte faciaya davet tam da bu noktada ortaya çıkmakta. Ersin ustayla hemzemin geçide geliyoruz, bariyer kapanıyor ve ardından hemen tekrar açılıyor. İşte tam da bu sırada  hızla tramvay geçiyor. Usta, bu durumun ilgililere sanayi esnafı tarafından iletildiğini fakat kimsenin ilgilenmediğini ifade ediyor. ....” 

Bu  kez bir başka tehlikenin, evet büyük bir felaketin  eşiğindeyiz.

19  Mayıs Mahallesi 70. Sokak çökme tehlikesi içinde .. 

Bu konuda çok duyarlı olan değerli dostum, kardeşim Av. Hüseyin ÇİMŞİT aylardan beri  konunun takipçisi durumunda ve ilgililere sürekli olarak uyarıda bulunmakta..

Sayın ÇİMŞİT’ in İlkadım Belediyesi ile bu hususta  birçok yazışması bulunuyor.

İşte o yazılardan iki kısa örnek;

 1) “  Sayın yetkili, 

05.02.2019 tarihli başvurumuza 07.02.2019 tarihli ve 44468429.622.03.103/E 1926 sayılı ve "YOL İZOLASYONU" başlıklı yazınız ile cevap verdiniz. Teşekkür ederiz. 

 Ekte cevap yazınızı ve binamız KARACA Apartmanı (İlkadım- Ondokuzmayıs Mah. 70. Sokak No: 2, Hürriyet Sokak No:34)  bodrum garaj tavanının güncel resimlerini iletiyorum. 

İnanın tavanımız için bilirkişi raporu alsak, garajımız ve üst katımızdaki garaj da kapatılmak zorundadır. Çünkü bariz çökme tehlikesi vardır.  

 Konunun iyi niyet çerçevesinde bir an evvel çözümlenmesini talep ve rica ediyoruz.  

 Göstereceğiniz ilgiye ve vereceğiniz olumlu cevaba şimdiden teşekkür ederiz.  Saygılarımla 

 Av. Hüseyin CİMŞİT “ 

  

2) Sayın yetkili, 

Ekli fotoğrafta İlkadım Belediyesi'nin konuya ilişkin cevabının üzerinden 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen, hiçbir işlem yapılmamıştır. 

70 Sokak sorumluluğu üst yapı olarak İlkadım Belediyesine aittir. Satıh sularını SASKİ' nin defetme gibi bir sorumluluğu yoktur. Sokağa ait atık suların ve yağmur sularının sokaktan borulara aktarılması ise bir proje dahilinde yapılmak zorundadır. Anılan yağmur suları sokağa uygun meyil verilerek doğrudan Hürriyet sokağa ve Osmaniye caddesine aktarılabilecek durumdadır. 

Sonuç olarak; SASKİ nin yapacağı hiçbir çalışmaya ihtiyaç duyulmadan, 13 metre x 70 metre alanındaki 70 sokağın yüzeyindeki karoların kaldırılarak, su izolasyonunun yenilenmesini, üzerine yağmur sularının akacağı uygun meyil verilerek baskı beton yapılmasını (fiber dramiks katılırsa uzun ömürlü olur ve hiç çatlamaz), bu işlemin yaz bitmeden (Eylül ayından önce) yapılmasını, talep ve rica ediyorum. 

Apartmanımıza verilen zararların fotoğrafları daha önce iletilmiştir. 

Yapılmayacaksa , tarafımıza lütfen "yapılmayacaktır" diye bildirmenizi rica ediyorum. Bu durumda idare mahkemesinde tam yargı davası açılarak, apartmanımıza belediyenin görevini yapmaması dolayısı ile zarar verildiği ve zararın giderilmesi talep edilecektir. Gereğini rica ediyorum. 

Saygılarımla -  Av. Hüseyin CİMŞİT” 

  

İlkadım Belediyesi;   23.04.2019  ve  19.07.2019 tarihlerinde mail yoluyla iki cevap yazıyor ve  özetle;

  

1) “SAYIN:  HÜSEYİN CİMŞİT 

BİZLERE GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ TALEBİNİZ BELEDİYEMİZ YETKİLİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE İLETİLMİŞTİ. FEN İŞLERİ  MÜDÜRLÜĞÜ  KENDİ  MAİL ADRESİNDEN  SİZLERE  DETAYLI  BİLGİ  VERECEKTİR. BİLGİNİZE İYİ GÜNLER DİLERİZ.  23.04.2019“   

  

2)  “ SAYIN:  HÜSEYİN CİMŞİT 

İLGİLİ YAZIDA BELEDİYEMİZ EKİPLERİ TARAFINDAN 19 MAYIS MAHALLESİ 70. SK. İNCELENMİŞ OLUP , BAHSE KONU OLAN SOKAĞIN YAĞAN YAĞMUR SULARINDAN DOLAYI SU ÇEKMEKTE VE BİNAYI TEHLİKEYE SOKMAKTADIR.   

BELEDİYEMİZ 2019 YATIRIM PROGRAMINA DAHİL EDİLMİŞTİR . 19.07.2019 “ 

şeklinde yanıt veriyor.

  

İhmal  edilemeyecek  derecede önemi haiz olan bu konuda,  görüşüne başvurduğum Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı  değerli  kardeşim İshak MEMİŞOĞLU ‘ da olayı teyit ediyor ve  İlkadım Belediyesinin hiç zaman kayıp etmeden gerekli önlemleri alarak, 70 inci sokakta  tadilatı gerçekleştirmesi gerektiğine işaret ediyor..

  

Şimdi,  buradan  Necattin Başkana seslenmek istiyorum.

“  Sevgili başkanım,  böylesi konularda ne denli duyarlı ve hassas olduğunuzu biliyorum. 

İlkadım ilçemizin merkezinde 70 inci sokak alarm veriyor. Olayın ihmal edilebilir bir tarafının olmadığı, erteleme gibi bir lükse sahip olmadığımız  açık bir şekilde ortadadır. 

Allah saklasın burada meydana gelebilecek bir felaket çok büyük bir boyutta olur ve can ve mal kaybı yaşanabilir.   Bu vebalin altından da hiç kimse kalkamaz. 

Bu önemli konuyu  yetkin elemanlarınıza ivedilikle inceleterek, bilgilenmenizi , doğruluğunu teyit ettikten hemen sonrasında ve  hiç zaman kayıp etmeden gereken önlemleri almanızı beklediğimizi ifade etmek isterim. “ SIRADAKİ HABER
}