30 Ağustos, Gerçekten Halkın Tamamını İlgilendirmiyor mu?

30 Ağustos, Gerçekten Halkın Tamamını İlgilendirmiyor mu

Yazarımız Turgay Sözen kaleme aldı...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Kurban Bayramı'nda

toplu taşıma araçlarının tatil olması görüşülürken, CHP'li üyelerin, "30 Ağustos Zafer Bayramı'nda da

 toplu taşıma araçları ücretsiz olsun" teklifine karşı yaptığı konuşma kamuoyunda büyük tepki çekti. Toplantıda Aktaş’ın"30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değildir"ifadesi üzerine yaşanan uzun ve sert tartışmalar sonucunda, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda da belediye toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması kararı alındı.

Basında yer alan haberlere göre, başkanın 30 Ağustos'u mesleki günlerle de karşılaştırarak değerlendirdiği ifade edildi.

Başkan daha sonra yaptığı açıklamada, mecliste yaptığı konuşmasının bütünü ile değerlendirilmediğinden yanlış anlaşıldığını iddia etti.  

Bu yazıda amacım; 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ne olduğu ve Türk Milleti için ne anlam ifade ettiğini öyle uzun uzun anlatmak değil. Türk Milleti, bu günün ne anlama geldiğini zaten çok iyi biliyor.

Ancak takıldığım konu,"30 Ağustos’un milletin tamamını ilgilendirmediği"  ile ilgili.

Ne ifade etmek istedi, öncesi ve sonrasıyla amacı neydi?

Bir türlü anlayamadım. Sanırım kimse de anlayamadı ki bu kadar tepki oluştu.

Kısaca özetleyeyim ki;

Türk Milleti 30 Ağustos'ta gerçekleşen büyük zaferi; evveli ve sonrasıyla, kadını-erkeği- çocuğu-yaşlısı ile hep birlikte kazanmıştır.

Erkekleri cephede savaşırken, kadını cepheye silah, cephane, su, yiyecek taşımış, bütün bunları yoktan üreterek evlatları olan askerine ulaştırmıştır.

Karakışta küçücük evladının üzerindeki örtüyü, top mermisinin üzerine örtüp, evladının acısını o güzel yüreğinin içinde saklamıştır.

Mondros Mütarekesi sonrasında ülkenin her tarafı işgal edilmiş, ordusu terhis edilmiş, başkenti ve büyük bölümü düşman çizmeleriyle çiğnenmişken,

Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal'e o cesareti veren Türk halkının tamamıdır.

Samsun’da büyük bir hüsn-ü kabulle karşılanan; Havza'da ilk mitingi yapan; Amasya'da Amasya Tamimi’yle,"Milletin İstiklalini Yine Milletin Azim ve Kararı kurtaracaktır” diyen; Erzurum’da,"Vatan Bir Bütündür Bölünemez"; Sivas'ta,"1. Milli Sınırları İçinde Vatan Bölünmez Bir Bütündür, Parçalanamaz’ ve ‘Her Türlü Yabancı İşgal ve Müdahalesine Karşı Millet Top Yekûn Kendisini Savunacak ve Direnecektir..." sözleriyle bütünleşen ve nihayet Ankara'da ilk Meclisi, Büyük Millet Meclisini, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir"  prensibiyle ülkenin bütün insanlarının temsilcilerinin katılımı ile oluşturanTürk Milleti'nin, Türk halkının kendisidir.

 

Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ve Sakarya Meydan Muharebesi’nde, vatanın her karışında, bütün mücadeleyi yapan,Tekâlif-i Milliye emirleriyle yaşamı için gerekli olan bütün lojistik araçlarını Türk Ordusu'nun emrine verenYüce Türk Milleti; 30 Ağustos,Başkomutanlık Meydan Muharebesini- Dumlupınar Meydan Muharebesi’ni de aynı duygu ve düşüncelerle kazanmıştır.

Sonrasında ise Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün“Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emri ile ileri atılmış ve vatanı düşmandan temizlemiştir.

Çok özet olarak ifade etmeye çalıştığım 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili gerçekler ve düşüncelerim bu minvalde olup, soruyorum:

 "30 Ağustos, halkın tamamını ilgilendirmiyor mu? "

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanının sözlerinin takdirini ise Türk kamuoyuna bırakıyorum.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

İLGİLİ HABERLER

Bgazete – Bursa'nın Haber Ağı

Bgazete – Bursa'nın Haber Ağı

Bhaber.com.TR Tüm Bursa Burada!

Bhaber.com.TR Tüm Bursa Burada!

Dünyada 300 Milyon Türkiye'de 4 Milyon Kişi Astım Hastası

Dünyada 300 Milyon Türkiye'de 4 Milyon Kişi Astım Hastası

Samsun'un Samsun'un Süreyya Ablasından 500 Aileye gıda kolisi

Samsun'un Samsun'un Süreyya Ablasından 500 Aileye gıda kolisi

Samsun Keşif Kampüsü açılıyor

Samsun Keşif Kampüsü açılıyor