HaberlerBİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

Yazarımız Vedat Çınaroğlu kaleme aldı...

+
-
BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

       Artvin’in Borçka ilçesinden kuzeydoğu yönüne ilerlediğinizde coşkuyla akan tertemiz yurt derelerinin gözelerine doğru yol alırsınız. Gözleriniz sanki sonsuza kadar uzanan yemyeşil ormanları sisin kah görünüp kah kaybolan güzelliği arasından görür. 2000 metreye yaklaşan doruğa ulaştığınızda ise yurdunuzun doğasına gururla bakmaktan kendinizi alamazsınız. Doruktan inmeye başladığınızda yalnızca ahşaptan yapılmış şirin köy evlerine hayranlıkla bakakalırsınız. Borçka’dan 50 Km. sonra Gürcistan sınırındaki Camili köyündesiniz. Tanrı’nın insanlığa armağanı ve yaratılmışlara saygının güzel bir örneği olan bölgenin Gürcü dilindeki adı Maçahel, bilek ve parmakları anlamına geliyor. Bilek, Camili Köyü parmaklar ise diğer beş köy.

       1998 yılına kadar bölge halkı yoksuldur. Geçimlerini, erkeklerin mevsimlik işçi olarak büyük kentlerde çalışmalarıyla sağlarlar. 1998’de Hayrettin Karaca başkanlığındaki TEMA, bölge doğasının(Ekolojik Ortam) korunarak kalkınması için çalışmalara başlar. Bilim adamlarının araştırmaları sonucunda Kafkas Irkı Arının bölgenin ekonomik kalkınmasında öncü olabileceği görülür. Halk, Kafkas Ana Arısı(Kraliçe Arı), bal üretimi ve bunların satışı ile Hayrettin Karaca’nın deyişi ile “Özgürlüklerine kavuşabilecekleri” konusunda inandırılır. Kadınlar ve erkekler Ankara’ya Ana Arı ve bal üretim eğitimine götürülürler. Üniversitelerin Orman Fakültelerinden bilim adamları doğal ortamı saptarlar ve bozulmaması için alınması gereken önlemleri belirlerler.

       TEMA, üretimin sağlıklı bir satışa dönüşebilmesi için halkın katıldığı bir ortaklık(şirket) kurulmasına öncülük eder. Birkaç yıl sonra Kafkas Irkı Ana Arı satışı yurdun her bölgesine ve yurtdışına yayılır. Yöredeki Kestane Ağaçları, Kestane Balının üretimi ve satışında yararlı olduğu kadar dayanıklılık özelliğiyle evlerin yapımında da kullanılır. Doğayı korumanın gerekli olduğu bilincinin sonucu olarak “betonlaşma” göremezsiniz. Yalnızca İlkokul ve Bölge Yatılı Orta Okulunda görev yapan öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı 4 katlı bir betonarme konut yaptırmış ancak halk yargıya başvurarak yapımını durdurmuş. Eğitimin öneminin kavranmasıyla çocuklar yükseköğretim olanağına kavuşur. İşçi olarak gidilen kentlerden konut satın almaya bile başlarlar.

       Doğanın korunması amacıyla, gıda gereksiniminin karşılanacağı ürünler(Mısır, fasulye, domates, salatalık, kabak, biber v.b) “Ata Tohumları” kullanılarak üretiliyor. Kalıtımı(Genetik) değiştirilmiş(Hibrit) tohumlardan üretilmiş sebze bulamazsınız. Toprak yapısını korumak amacıyla da doğal gübre dışında bir gübre kullanılmıyor. Hayvanlar da yerli ırk. İyileştirme(ıslah) çalışmaları yapılmış; Süt, tereyağı ve peynir üretiminden ve satışından herkes kıvançlı(memnun). İnsanlığın 21nci yüzyıldaki en önemli gereksinimlerden olan suyun bolluğundan söz etmeye gerek yok zaten.

        Her evde asılı Türk Bayraklarını görünce halkın yurt sevgisine ve Türk Devleti’ne olan bağlılığına tanık olursunuz. TEMA Konukevinin yapımında emeği bulunan evdeşini kaybetmiş, Ayşe Hanımın konukseverliği ve yahşi yemeklerinden kıvanç duyarsınız ve usunuza “Cumhuriyet Dönemi Köy Enstitüleri” gelebilir! Belki, yayılmacılığa(emperyalizm) savaşımın başarılabileceği umudunuz güçlenebilir. Hatta o yurt doğasına bakarak Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Türk Olmak” şiirindeki şu dörtlüğü mırıldanabilirsiniz;

        Yok hele oğul, kız yok hele

        Yüreğimizde karanlık, alnımızda kir

        Bize yönelen ister yeryüzü olsun isterse gökyüzü

        Türk olmak karşı koymak demektir.

        Camili, akıl ve bilim yolu ile uçmağa(cennet) ulaşmanın ve varsıllaşmanın(zenginlik) bir örneği. Öyküsünü Youtube’dan “Maçahel Saklı Cennet” tanıtımı ile de izleyebilirsiniz. Benim önerim giderek görmenizdir. Umarım ki, siz de “Yaratılmışlara karşı adil ve vicdanlı olunuz/ Biliniz ki Tanrı sizinledir” anlayışı ile doğaya saygı gösterenlere yoldaş olursunuz! SIRADAKİ HABER
}