HaberlerFETÖ HEP VARDI

FETÖ HEP VARDI

Yazarımız Avukat Yılmaz Hocaoğlu kaleme aldı...

+
-
FETÖ HEP VARDI

15 Temmuzda vatan sevdalıları meydanlara darbeye karşı durmak için koşarken, isimlendirmekte zorlandığım bazı gurupların bankamatiklerin ve açık olan dükkânların önünde kuyruk oluşturduklarını da gördük. Ki bu kişiler darbe girişimini tiyatro olarak niteleyen, o eşsiz direnişi itibarsızlaştırmaya çalışan tuzu kurulardı.

         15 Temmuz direnişinin 3. yıl dönümünde meclis konuşmalarında FETÖ’yü kim büyüttü kavgası yaşandı gereksiz yere. Oysa iletişim ve bilgi çağını yaşadığımız, herkesin elinde akıllı telefonların bulunduğu bir zamanda küçük bir internet araştırması yapsalar, bu anlamsız ve gereksiz tartışmanın ne kadar boş olduğunu anlayacaklar ve toplumu gereksiz yere germemiş olacaklar.

         FETÖ’nün başı Gülen ile ilgili internette basit bir araştırma yaptığımda karşılaştığım bilgileri özet olarak aktarayım.

         1.Dünya savaşının ardından başlayan soğuk savaş döneminde tüm dünyada başlayan komünizmle mücadele, Türkiye’de kurulan dernekler üzerinden yürütülmüş. Bu derneklerin kurucularından biri de Gülen. Erzurum’da komünizmle mücadele derneğinin kurucularından biri olarak görünüyor. İşin ilginç tarafı bundan sonra başlıyor. Zira bu dernekler ağırlıklı olarak CIA tarafından desteklenip ılımlı İslam projesinin üssü haline geliyor. FETÖ’nün temelleri bu dönemlerde atılmaya başlıyor. Kimlerle yolu kesişmedi ki terörist Gülen’in. CHP genel sekreteri Kasım Gülek ve O’nun vasıtasıyla eski ABD büyükelçisi Morton Abramowitz’e kadar kimler kimler. Gülen 1 Eylül 1997 tarihli zaman gazetesinde Amerika’da kendisine referans olan ismin Kasım Gülek olduğunu şöyle açıklıyor. “ABD’de görüştüğüm insanlardan biri Abramowitz idi. O Türkiye’de bir zaman elçi olarak kalmıştı. Müşterek dostumuz Kasım Gülek bey vardı. O’nun vasıtasıyla gıyaben O’nu tanıyorduk...”

         1980'li yılların ortalarına kadar derin ve sessiz yapılanma devam eder. Basın alanında faaliyetler başlar Şubat 1979 tarihinde Sızıntı dergisi ile. Aynı zamanda bütün siyasi parti temsilcileri ile yakınlaşmalar ve ışık evleri altında öğrenciler üzerinden örgütlenmeler.

         Sonra 1982 yılında yıllarca sol görüşlere sahip insanların çıkardığını zannetdiğimiz Nokta dergisi girdi yayım hayatına 01 Nisan 1982 tarihinde. Esasında nokta dergisi ve içeriği nasıl bir yapılanma içerisinde olduklarına dair mesajlar barındırıyordu ama kim anlayabildi ki.

         03 Kasım 1986 yılında FETÖ'nün amiral gemisi Zaman gazetesi kuruluyor. Bazen bireysel ilişkiler ile, bazen tehdit ile, bazen de ticari kaygılar ve abonelik faaliyetleri ile Türkiye'nin en büyük gazetesi haline getiriliyor.

         13 Ocak 1993 tarihinde Samanyolu televizyonu yayın hayatına başlıyor.

         01 Ocak 1994 tarihinde Cihan Haber ajansı.

         Daha sonra 14 Aralık 1994 tarihinde Aksiyon dergisi kuruluyor farklı kitleleri de etki altına alabilmek için.

         24 Ekim 1996 tarihinde Bankasya faaliyete geçiyor.

         En nihayetinde 15 Temmuz darbe girişimine kadar 131 basın-yayın kuruluşu, 100'lerce eğitim kurumu ile birlikte 1000'in üzerinde şirketi yöneten devasa bir yapı haline gelen bir örgüt.

         CHP genel sekreteri Kasım GÜLEK ile başlayan siyasilerle yakınlaşma faaliyetleri Türkiye'de siyaset yapmış hemen tüm siyasetçilerle yakın ilişki kurularak devam edegelmiş.

         Dini ve din duygularını istismar ederek büyüyen FETÖ ve bu örgütün lideri sanılanın aksine daha çok sol siyasilerle dirsek teması içinde olmuş. Hiçbir sağı temsil eden lider için kullanmadığı ifadeleri rahmetli Bülent ECEVİT için kullanmış “  “Ecevit hayatı boyunca oruç tutmadı. Namaz kılmadı ama inancı sağlamdı. Sosyal demokrat bir zeminde doğdu ve İsmet İnönü'ye ortanın solu dedirtti. Okullara çok sahip çıktı. İşin büyüklüğünü sezmişti. Önüne bir dosya getirildiğinde elinin tersiyle itti. Eğer ahirette Allah bana şefaat etme imkanı verirse, bunu ilk önce Ecevit için kullanırım.”” diyerek bu gerçeği teyit etmiştir.

         Uzun uzun bu konuları irdelememizin sebebi yazımızın başında izah etmiştik. Ezcümle hiç kimse FETÖ konusunda masum değil. Bu örgüt asıl yapılanmasını 80'li yılların ortalarından sonra 2000'li yıllara gelene kadar yapmış ve devasa bir yapı haline gelmişti. FETÖ'yü Ak Parti büyüttü isnadı su-izandır, sorumluluktan kaçmaktır.

         Kalın sağlıcakla.

 SIRADAKİ HABER
}