HaberlerAĞAÇ, ÇOCUK VE SAMSUNSPOR

AĞAÇ, ÇOCUK VE SAMSUNSPOR

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
AĞAÇ, ÇOCUK VE SAMSUNSPOR

Belki de “Samsunspor, ağaç ve çocuk” diye tersinden başlamak gerekirdi. Ve belki de o daha doğru olurdu.

Samsunspor bu kentin en çok konuşulan, başarısıyla en çok gurur, başarısızlığıyla da en çok acı yaşanan bir markası, bir değeri. Bir zamanlar mahalle aralarındaki sert ya da çamur sahalardan devşirdiği çocukları, gençleri, eğiten, kabiliyetlerini geliştirip yetiştiren ve Türk futboluna armağan eden kulüp uzun bir zamandan beri, sağdan soldan bin bir rica ve minnetle bulduğu paraları başkalarının yetiştirdiği futbolcuların ayakları altına saçmakla meşgul. Gerçi artık para için siyasilerin kapılarını çalmıyor ama hala başkalarının yetiştirdiği futbolcuların peşinde hem Yüksel Yıldırım’ın koyduğu parayı hem de İsmail Uyanık ve son derece geniş teknik ekibin zamanını harcıyor.

Samsunspor yeniden kurumsallaşma ve salt bir futbol takımı olmaktan çıkıp bir spor kulübü olma yolunda. Yeniden bu kentin gençlerine el atma, onları bulup yetiştirme ve hem Samsunspor’a hem de Türk futboluna kazandırma konusunda çok ciddi projeler ve hamleler peşinde. Bu hamlelerin ilk adımı da alt yapı ve onun için gerekli alanın üretilmesi.

Yönetim kendi içinde uyumlu, yerel yöneticilerinin karşısında da tutarlı bir bütünlük sergiliyor. Aynı zamanda Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçe belediye başkanları ve diğer yönetim kademeleriyle de uyumlu bir işbirliği sergiliyor. Bu safhada yer sorununun bir an önce çözülmesi sadece şu veya bu kurumun ve şu veya bu kimsenin değil tüm Samsun’un sorunudur. Küçük detayları ve o detaylardaki farklı yaklaşımları bir kenara atarak “ehemi mühime, elzemi lazıma tercih eden” bir anlayışla sorunu bir an önce çözmemiz gerekmektedir.

Birden çok yer var konuşulan. Kutlukent’teki deniz dolgu alanının dolgu kalitesi itibariyle olmayacağında hemen herkes hemfikir. Geriye kent merkezinde iki yer kalıyor; biri Doğu Park, diğeri de Batı Park. Galiba ağır basan da Batı Park. Burada da bazılarının gerçekten saf ve samimi, bazılarının ise bir başka hesap arkasına gizlenmiş “ağaç severliği” ön plana çıkıyor.

İşte o nokta da insanlar “ ağaç mı çocuk mu?” sorusuyla karşılaşıyor. Ağaç dediğimiz Batı Park’taki dokuz on yaşlarındaki belki birkaç yüz genç ağaç. Çocuk dediğimizse bu kentin on binlerce ve belki de yüz binlerce evladı.

Ne ağaca kıyalım ne de çocuklarımızın yetişmesine engel olalım. O ağaçlar gençtir, titiz bir çalışmayla çok büyük kısmı hatta hiç biri kurumadan başka yerlere nakilleri mümkündür. Ve bu kentte o ağaçları nakledeceğimiz çok yer olmasına rağmen, çocukların ve gençlerin rahatlıkla ulaşabileceği, sağlıklı bir çalışmadan sonra aynı rahatlıkla evine dönebileceği bir alt yapı için ne yazık başka uygun bir alan yoktur. Keşke olsa ve de hiç kimse iki değer arasında bir seçim yapmak zorunda kalmasa, ama yok… 

Ben Samsunspor’un güzel geleceğine inanıyorum. Güzel günler hem de pek yakın diye bakıyorum… O güzel günleri hep beraber görmek temennisiyle hayırlı ve başarılı bir sezon diliyorum herkese.   

 SIRADAKİ HABER
}