HaberlerSuriyeliler Konusunda Provokasyona Gelmeyelim!

Suriyeliler Konusunda Provokasyona Gelmeyelim!

Yazarımız Turgay Sözen kaleme aldı...

+
-
Suriyeliler Konusunda Provokasyona Gelmeyelim!

Geçtiğimiz günlerde,  İstanbul Valiliği diğer illerden İstanbul'a gelen Suriyeli sığınmacıların geldikleri illere gönderilmeleri ile ilgili bir karar aldı ve bu sığınmacılara 20 Ağustos'a kadar süre verdi.

Bu gelişme üzerine bazı dernekler tarafından, kararın insan haklarına aykırı olduğu iddiası ile bir yürüyüş ve basın açıklaması yapılacağı duyuruldu. Daha sonra da yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Demokrasi ile yönetilen ülkemizde, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre, gerekli yasal şartları yerine getiren ve gerekli izni alan kuruluşlar ve kişiler toplantı ve gösteri yürüyüşü yapabilir.

Ancak, olayın safahatını gerek basından, gerekse sosyal medyadan izlediğimizde, ortaya büyük bir provokasyonun çıktığını görmemek için kör olmak gerek…

Sosyal medyada yer alan afiş, pankart ve sloganlar yenilir, yutulur gibi değil.

Ülkelerindeki savaş nedeniyle can güvenlikleri olmadığı için ülkemize ve devletimize sığınan, yani misafir statüsünde olan insanların hazırladığı-hazırlattığı iddia edilen afiş ve pankartlarda bir başkaldırı olduğu açıkça görülüyordu.

Bunların ülkemizi karıştırmak isteyen bazı hadsiz, kendini bilmez hainlerin kışkırtması olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizde yaklaşık 4,5 milyon sığınmacı olduğu söyleniyor.

Bunların içindeki art niyetli kişilere içerden de destek olunduğu görülüyor.

Sanırım İçişleri Bakanlığımız, güvenlik güçlerimiz ve diğer devlet kurumlarımız gerekli tedbirlerini alacaklardır. İnsanlarımızın da geçmişte yaşadığımız kötü günleri göz önünde bulundurarak, provokasyona gelmemesini, tahriklere kapılmamasını, soğukkanlılığını muhafaza ederek, güvenlik güçlerine yardımcı olmasını diliyorum.

Tehditlere Dikkat! 

Devletimiz içte ve dışta büyük tehlike ve tehditlerle mücadele ediyor. Doğu Akdeniz'de uluslararası haklarımızın korunması için savaş veriyoruz.

Öte yandan ülkemizin başına bela edilen ve sömürgeci devletler tarafından desteklenen terör belası can acıtmaya devam ediyor.

Sığınmacılar olayı ise ayrı bir sıkıntı… Yıllardır stratejik ortağımız, dostumuz dediğimiz ABD ve AB ülkelerinin bir faydasını görmediğimiz gibi ülkemizi kösteklemek için ellerinden gelen- gelmeyen bütün çabayı gösterdiklerine şahit oluyoruz. Hatta terör örgütlerine bile açıktan destek verdikleri bilinmeyen bir durum değil.

Kendileri ülkemizin savunması için gerekli teknolojiyi parasıyla dahi vermedikleri gibi başka bir ülkeden satın almamıza dahi karşı çıkıyorlar.

Hatta yaptırım tehditleri savuruyorlar.

Bu sistemler savunma için olduğuna, saldırı amacı taşımadığına göre, karşı çıkanların ülkemize karşı kötü emellerinin olduğunu düşünmek, sanırım komplo teorisi olmayacaktır.

Yaptırım diyorlar, parasını ödediğimiz F35 uçak projesinden çıkarıldığımızı söylüyorlar.

Tarih tekerrür ediyor...

Birinci Dünya Savaşı öncesinde de İngiltere, parasının ödediğimiz iki gemimizi vermeyerek, diğer sömürgeci ülkelerle birlikte, bütün zorlamamıza rağmen işbirliğine yanaşmayarak, Almanya'nın bulunduğu ittifaka girmemize sebep olmuştu.

Ekonomik sıkıntıların toplumu yeteri kadar gerdiği ortamda, bir de kendini bilmez, bazı cahil hadsizlerin ülkemizin ve insanlarımızın çok önemli saydığı değerleriyle ilgili söyledikleri akılsızca sözler kutuplaşmaları daha belirgin hale getiriyor.

Vatanını, toprağını canından çok seven halkımızın, bu provokatörlerin kışkırtmalarına karşı soğukkanlılığımızı muhafaza etmesi gerekiyor.

Oyuna gelmeyelim!

 

Sağlıkla kalın…SIRADAKİ HABER
}