HaberlerAÇIN KULAKLARINIZI

AÇIN KULAKLARINIZI

Yazarımız Mustafa Engin kaleme aldı...

+
-
AÇIN KULAKLARINIZI

Ülkemizin gündemi hiç bu kadar çevre katliamlarıyla dolu olmamıştı.

Hunharca, gaddarca bir el, güzel ülkemizin doğa harikası hazinelerini yerle bir ediyor.

Acımadan hoyratça sadece biraz daha fazla para uğruna dünyaca ünlü güzelliklerimiz ya betona kurban ediliyor yada imtiyazlı  maden işletmeleri tarafından böğrü delinircesine, böğrümüz delinircesine harap ediliyor.

Hangi birini sayacağımızı bizde şaşırdık;

HES’lere kurban edilen Karadeniz yaylaları bir taraftan, kışın yakılıp yerine binalar dikilen Sürmene ormanları bir taraftan.

Yüz yıllardır kullanılan ama bir restorasyon yapıldıktan sonra ilk selde yıkılan muhteşem kemerli köprülere mi ah edelim;

Türkiye’nin Maldivler’i denilen kumun bileşenleri sadece orda bulunan Salda  Gölü’ne mi ağlayalım.

Yoksa efsanelerinin arkası gelmeyen,  saf oksijen deposu Kaz dağlarının, siyanürle altın aranması nedeniyle katledilmesine mi yanalım.

Adım adım,  gözümüzün önünde yok edilen, Atatürk Orman çiftliğinin yüreğimizdeki yarası geçmeden, öğrenciler ve eğitimcilerin elbirliğiyle meydana getirdiği Otdü ormanlarına düşmana vurur gibi balta sallanmasına mı göz yaşı dökelim.

Başkanlık köşkü yapılacak diye Ahlat’ta kesilen ağaçların ahı tutmayacak mı bu ülkeyi.

Kuşların göç yoluna inatla havaalanı yapıp hem kuşları öldürüyoruz hem de insanların canlarını tehlikeye atıyoruz. Bir hesabı olmayacak mı bu vurdumduymazlığın.

Bitsin artı bu hoyratlık yeter. Çekin pis ellerinizi ülkemizin doğal yaşam alanlarından. Doymak bilmezliğiniz, harisliğiniz yetti artık. Nefes alacak yer bırakmadınız ülkede.  Bütün bunlar yapılırken yine vatandaşların ve STK’ların çığlıklarına kulak kapatılıyor.

Açın kulaklarınızı bu sese.  

Sizin çiftliğiniz değil bu ülke toprakları, hele babanızın malı hiç değil. 82 milyon ortağız bir bu topraklara, dinleyin sesimizi.

Yeter verdiğiniz zarar.

Kızılderililerce söylendiği bilinen bir cümle var çok sevdiğim.

Biz doğayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık diye.

Eğer durduramazsak bu talanı bu yağmayı çocuklarımıza bırakacak bir ülke kalmayacak.

Uğruna nice canlar verilerek yurt yapılan bu vatan, hırs için, para için, güç için, her gün ama her gün kayıp gidiyor elimizden.

Sahip çıkamazsak vatanımıza, bir daha bahar gelmeyecek dağlarına memleketimin.SIRADAKİ HABER
}