HaberlerHEMŞERİM MEMLEKET NERE?

HEMŞERİM MEMLEKET NERE?

Yazarımız Dr. Işık Özkefeli kaleme aldı...

+
-
HEMŞERİM MEMLEKET NERE?

Yolculuklarda yanınızdaki koltukta oturan kişi eğer sohbete hevesli biri ise ilk sorduğu soru ‘’hemşerim memleket nere’’ olacaktır.

İnsanın kalabalıklar içinde kendi yalnızlığına bulduğu eşsiz bir çözüm ve dayanışma şeklidir hemşerilik.

Hemşericilik suyu atılan taş misali birbirini takip eden daha geniş halkalar şeklinde yayılan kolektif kültürü yaşatmaya dayalı bir örgütlenmedir aslında.

Yurt dışında Türkiyeli olmak diğer Türkler ile bizi hemşeri yaparken, Türkiye’de bölge, şehir, kasaba, köy olarak kendini gösterir.

Hemşeri gurbetteki fahri akrabanız ve hısımınızdır.

Gurbet de kapısını rahatça çalabileceğiniz tek kapıdır hemşerinin kapısı.

Benim yaş grubum iyi bilir hemşericiliği. Çok kez evimizde ağırladığımız hasta ve dertli insanların kim olduğunu bilmez, ne zaman gideceğini merak etmezdik. Günlerce süren bu zorunlu misafirliklerin sonucunda ağdasız, gösterişsiz bir sağ ol ile veda ederken misafirlerimiz, bizim evde asla konuşulmazdı yapılan edilen, yedirilen şeylerin hesabı.

Çünkü bizden önceki nesilde pek çok defa misafir olmuştu başka hemşerilerin evine.

Askerde hemşeriniz sizi dayaktan, angaryadan kurtarır, devlet dairesinde torpiliniz olur işinizi halleder.

Hemşeri yabancısı olduğunuz bir kente düğününüze, cenazenize gelecek, parasız kaldığınızda size destek olabilecek insandır.

Hemşerisi ile ilgilenmeyenler köyünde kasabasında ayıplanır, kınanırdı mesela.

Gurbete gelen hemşeriye yardım etmek, ona yol göstermekte size köyünüzde nam sağlar, itibar sağlar.

Bizim insanımız tanımasa bile, hemşerisinin zengin olması ile büyük adam olması ile övünür, gurur duyar.

Biliyorsunuz Milli mücadelenin en azılı düşmanlarından Ali Kemalin torunu Boris Johnson’un İngiltere’nin yeni başbakanı oldu. Büyük dedesinin memleketi olan Çankırı’nın Kalfat köyünde bu durum mutluluk ile karşılandı. Köy sakinleri kendisi ile gurur duyduklarını belirtip, köylerine davet edeceklerini söylediler.

Bu olay bana Kars’ın Karakale köylülerini hatırlattı. Kim Kardashian`ın atalarının kendi köylerinden olduğunu öğrenen Karakaleliler Kardashian’ın kim olduğunu bilmeseler de kendisi ile gurur duymuş ve köy kahvesine astıkları posterinin altında köylerine davet etmişlerdi.

Komik gelse de bu örnekler değerli okurlar böyledir bizim insanımız.

Kirli siyaset ve kapitalizm bozmadan önce hepimizi, severdik hemşerilerimizi…

Ekonomik gelişmişlik ve kentlileşme ile zayıflasa da hemşerilik bağları yine de güçlüdür pek çok alanda.

Son İstanbul belediye seçimlerinde tüm partilerin hemşeri dernekleri üzerinden taktik geliştirmesi en güzel örnektir bence.

Bu nedenle hemşeri derneklerin varlığı örgütlü toplum olma adına çok önemlidir. Hemşeri derneklerinin gücü kendi kültürünü yaşatırken, kente göç eden hemşerisinin kentli olmasını sağlamasında yatar.

Hemşeri dernekleri kentli olmanın önünde bir engel değil, kent kültürünü zenginleştiren bir etmendir. Artvinliler Derneği, Kavaklılar, Çarşambalılar derneği bu anlamda en güzel örneklerdir.

Ben ilçemi ve Samsunumu çok seviyorum. Hemşerilerimi, başka illerden gelip, kendini Samsunlu hissedenleri, Samsun için çalışanları ve Samsuna sahip çıkan tüm hemşerilerimi saygı ile selamlıyorum.

Aydınlık yarınlara olan inancımla; Sağlık, huzur, mutluluk dolu ailemizle, dostlarımızla kucaklaşacağımız bir bayram diliyorum. 

Saygı ve Sevgi ile… SIRADAKİ HABER
}