HaberlerAK PARTİ 18 YAŞINDA SİYASİ MEVTA

AK PARTİ 18 YAŞINDA SİYASİ MEVTA

Yazarımız Tufan Akcagöz kaleme aldı...

+
-
AK PARTİ 18 YAŞINDA SİYASİ MEVTA

“Bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendisine bakar. Hedefin vurulamaması, hedefin suçu değildir. İsabetinizi artırmak için kendinizi geliştirmelisiniz.” der Gilbert Arland.
Hayatın neresinde olursa olsun, başarısız bir tablo ortaya çıktığında aklıma bu söz gelir. Başarısız bir öğrenciyi, başarısız bir doktoru, başarısız bir meslek adamını alın inceleyin. Hayatlarındaki isabeti artırmak için bir okçu hassasiyetinin yokluğuna şahit olursunuz.
Peki ya siyasi arenada durum nasıldır?
Tıpkı böyledir. Ne eksik, ne fazla!
Başarı, taktik işidir. Sağlam strateji, herhangi bir yol kazasına maruz kalmazsa başarı getirir. Ancak bunun için, sağlam bir strateji esasını tespit etmek gerekir.
Yanlış insanlarla yola çıkarsanız, o yolda doğru yürüme ihtimaliniz yoktur.
Akılcı politika, aşırı popülizme bulaşmadan, vatandaşın duyarlılık noktaları üzerinden ilerler. Milletle çelişerek, milletin taleplerini görmezden gelerek yol almak mümkün değildir.
Türkiye siyasi tarihine bu perspektifle yaklaşırsanız, bu gerçek gün gibi karşınıza çıkacaktır.
16 Nisan referandumu ve nihayetinde 24 Haziran seçimleriyle birlikte, altmış yıllık parlamenter sisteme veda ettik. Bu rejim değişikliğini demi vatandaş istedi diye sorarsanız; değil elbette. Halk, bu değişikliği isteyenleri benimsediği için ilerisine gerisine bakmadı ve reyini rejim değişikliğinden yana kullandı. Yoksa, sorsanız çoğu kesim hala olan bitenin farkında değil.
Türkiye'de, ekonomik krize son verecek, milletin sonuna kadar güvendiği, yolsuzluk alışkanlıklarından ve yandaş zengin etme hastalığından uzak bir iktidara hasret durumdayız. Bu özlem, uzun yıllardır devam ediyor. Siyaseten tükenen gider, yerine alternatifi gelir. AK Parti, 23 Ağustos'ta onsekizinci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Sloganları ise, 'Yaşımız hep 18'..
Gençliğe, dinamizme vurgu yapan bir slogan olsa da, kendileri de biliyorlar ki, AK Parti artık, toplumun ihtiyaçlarına cevap veremeyen, beklentileri karşılayamayan, siyasi bir mevtadır.
AK Parti'nin kötü gidişinin miladı, 17/25 Aralık sürecidir. Asıl çatlak, her ne kadar kadro olarak aleyhini savunsalar da, Bakan çocuklarının evlerinde çıkan para sayma makineleri ile baş göstermiştir. Ayakkabı kutulu, bakara makaralı, paraları sıfırlayamadım babacımlı sürecin, duyarlı ve dürüst AK Partililer tarafından kabul görmediğini, ancak buna sessiz kaldıklarını biliyorum.
AK Parti, Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu artık taşıyamıyor.
Ancak her zaman söylediğimi tekrarlamak isterim. AK Parti'nin alternatifi olmak, halkın güvenini kazanmak ve sağlam bir siyaset üretmek için çok çalışmak başat kriterdir. Der ki Edmund Burke “Kötü insanların kazanması için gereken tek şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır.”
Çok doğru..SIRADAKİ HABER
}