HaberlerHAN-I YAĞMA MI ADRESE TESLİM İHALE Mİ?

HAN-I YAĞMA MI ADRESE TESLİM İHALE Mİ?

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, Atakum Belediyesi'nin ihale ilanlarındaki ayrıntıları kaleme aldı...

+
-
HAN-I YAĞMA MI ADRESE TESLİM İHALE Mİ?

Kimilerine göre tam bir “peşkeş” ya da eski ve meşhur tabiriyle “han-ı yağma!” Tevfik Fikret’in “Yiyin efendiler, yiyin, bu han-ı iştiha sizin” dediği meşhur Sis şiirinde söylediği misal. Atakum Belediyesi’nin “içinde hamam da bulunan sosyal tesisleri” ile ilgili ihalesinden ve de o ihale ilanından bahsediyorum. 

Sahi öyle mi? Gerçekten birilerine peşkeş ilanı mı o ilan? Ya da bir başka anlayış, bir başka değerlendirişe göre akıl almaz bir istihdam yaratma girişimi mi? Yoksa tam anlamıyla “adrese teslim bir ihale” ilanı mı? Bir yolsuzluk mu, bir görevi kötüye kullanma mı yoksa bir kanuna karşı hile mi?

İlanı peşin hükümsüz okuyan ve biraz hukuka biraz da habere aşina olan herkes o ilanın “bir peşkeş çekme çabası, bir yolsuzluk girişimi değil, bir adrese teslim ihale” olduğunu çok rahat görür.

Atakum Belediyesi, mülkiyeti ya da kullanma hakkı kendisinde olan değişik sosyal tesislerini yine kendisine ait bir şirketten bir başka şirkete devretmenin yolunu “adrese teslim ihale” yönteminde bulmuş!

Anlaşılmadı değil mi? O zaman biraz daha etraflı yazalım. Atakum Belediyesi’nin eski yönetimiyle yeni yönetimi arasındaki ağır suçlamaların ve tartışmaların odağında belediyeye ait “İmar İnşaat Şirketi” var. Yeni Başkan Cemil Deveci, bu şirketi bir takım yolsuzluklarla suçluyor ve savcılığa şikâyet ediyor. Eski Başkan İshak Taşçı ise iddiaların gerçek dışı olduğunu öne sürüyor. İddiaların bir kısmı savcılığa intikal ettirilmiş durumda. Daha başka iddiaların da peyderpey aktarılacağı söyleniyor. Kararı yargı verecektir.

İşte, ihaleye çıkarılan hamam, kafe, lokanta vesaire gibi sosyal tesisiler eski yönetim tarafından o şirkete kiralanmış. Yeni yönetim ise yeni bir şirket kurmuş; eski şirketi işlevsiz bırakıp yeni şirketle yeni bir sayfa açmak ve işleri yeni şirket üzerinden yürütmek istiyor. İhale şartnamesi bu yeni şirkete göre hazırlanmış.

Alacak olan firmadan 250 işçi çalıştırılması istenmiyor, ihale girebilmek için şu an itibariyle bu iş kolunda en az 250 işçi çalıştırıyor olması isteniyor. Yeni şirket bu yeterlilik şartını karşılıyor. Çünkü bir kısım işçiler bu şirkete kaydırılmış, yeni alınanlar da zaten doğrudan bu şirkete alınmış.

Bu başka bir firmanın girmesinin önünde bir engel ama yetmeyebilir. Onun için iki yeterlilik şartı daha konulmuş. Belediye istediği zaman bir gün önceden haber vermek şartıyla tesisleri kullanabilir. Bir de hizmetlerin satış bedelini belediye belirler.

Bütün bunlardan sonra bu yapılana peşkeş mi denir yoksa “adrese teslim ihale” mi? Kendi malını kendi şirketinden yine kendisine ait bir şirkete aktarmanın ihalesidir bu. Doğru mudur, yanlış mıdır, yasal mıdır, değil midir, bilemem ama peşkeş değildir, yeni bir yatırım ve ek istihdam hiç değildir. Adrese teslim ihaledir… SIRADAKİ HABER
}