HaberlerDUYARSIZLIK KAYIP VE ZARARLARI ARTIRIYOR

DUYARSIZLIK KAYIP VE ZARARLARI ARTIRIYOR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Salıpazarı'nda yaptığı açıklamada, merkezi ve yerel yönetimlerin gerekli duyarlılığı göstermemeleri nedeniyle kayıpların ve zararların arttığını ileri sürdü

+
-
DUYARSIZLIK KAYIP VE ZARARLARI ARTIRIYOR

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, CHP İl Başkanı Mehmet Kundak, Salıpazarı CHP İlçe Başkanı Ali Çelebi ve eski ilçe başkanı Gürsel Ersoy’la Salıpazarı'nda incelemelerde bulundu. Zeybek ve beraberindekiler, selden etkilenen Salıpazarı Devlet Hastanesi'ni, çarşı esnafını ziyaret ederek geçmiş olsun; heyelan ve sel felaketinde hayatlarını kaybedenlerin ailelerini ziyaret ederek de taziye dileklerini iletti.

Ziyaretler sonrasında değerlendirmelerde bulunan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, sel felaketinin boyutlarının büyüklüğünün ürkütücü olduğunu belirterek, "Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin gerekli duyarlılığı göstermemesi sonucunda; dere yataklarında yapılaşma, daraltma, dere yataklarının temizlenmemesi sonucunda dere yatağından taşan sular işyerlerini, tarım alanlarını sular altına alarak zararın ve kayıpların boyutlarını boyutlarının artmasına sebep olmaktadır.
Bölgemizde bu yıl peş, peşe yaşanan sel felaketinin büyük maddi hasarların yanında can kayıplarının olması üzüntümüzü artırmıştır. Heyelan ve sel felaketinde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz. Bu acılı günde vatandaşlarımızın acılarını paylaşırken devletin tüm imkânlarının bölge insanımızın yaralarının sarılmasında yanlarında görmek istiyoruz. Bölgede yaşanan sel felaketi sebebiyle fındık üreticilerinin büyük kayıpları olacağını tahmin ediyoruz. En kısa zamanda uzmanların bölgede gerekli incelemeleri yaparak üreticinin kayıplarının telafi edilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

TEDBİRLER ALINMALI 
Milletvekili Zeybek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Doğal afetlerin önlenmesi imkânsız olmasına rağmen; gerekli tedbir ve önlemlerin zamanında alınması afetin zararlarını azaltacaktır. Dere yataklarına yapılmış olan yapıların hızla yıkılması, dere yataklarının doğal akışı ile oynanmaması ve temizlenmesi, yeni drenaj kanallarının yapılması sel felaketinin vereceği zararları azaltacaktır. Felaketlerden mutlaka bazı dersler çıkarmak gerekir ve duruma göre önler almak zorunluluktur. Felaketlerden ders çıkarmayan yöneticiler her dönem vatandaşların zarar görmelerine sebep olurlar. Salıpazarı ve Terme' de sel felaketinden zarar gören halkımıza büyük geçmişler olsun, Allah'tan doğal afet yaşanmamasını diliyorum."SIRADAKİ HABER
}