HaberlerAHİLİK TÜRK GELENEĞİ

AHİLİK TÜRK GELENEĞİ

Yazarımız Nevval Sevindi kaleme aldı...

+
-
AHİLİK TÜRK GELENEĞİ

Günümüzde tüm dünya şiddetle sarsılmakta maalesef. Her yer nasibini almakta. Şiddet yayıcısı sömürgelerine savaş götüren emperyalistler dünyanın her yerinde. Dünya kent varoşlarında yoksulluk almış başını gidiyor. Şiddet göçlere neden oluyor.

Bu gün göçle şişirilmiş kentler ve kentlerin dış mahalleleri/gettolarda yaşayan yoksul yığınlar şimdi gerici kadrolar ve terör örgütü PKK tarafından  ele geçirilmiş durumda.  İşsiz güçsüz ve hiçbir kültürel değerle tanışmamış gençler  zorla İmam Hatiplere yönlendirilmekte. Eğitim alamamakta.

Ailelerin sosyo-ekonomik, kültürel düzeyleri çocuklarına yetmediğinden onlara aile içi eğitim de verilememektedir. Şiddet buralarda kol gezmektedir.

Bir çok Türk düşmanı ideoloji mahallelerde örgütlenmekte. Aileler çocuklarını dini eğitim ve uyuşturucu belasından korumak için kurslara gönderiyorlar. Ayni nedenle İŞİD ve benzeri terör örgütlerinin ideolojik eğitim evleri/camilerine gitmelerine göz yummaktalar. Gençlere iş/aş bulan, Arap ülkelerinde iş ve güç ayarlayan, savaşa yani maceraya götüren bu örgütler acımasızdır.

Türk kültürü ve milliyetçi bakış ile bunları durdurmak mümkün. Kültürel milliyetçilik her alanda eksik ülkemizde. Örneğin Fransa uzun yıllar Amerikan filmlerine kota koydu. İspanya Amerikan markalı tröstlerin dev reklamlar asmasına izin vermez. Kendi milli marka ve çevre estetiğini korur. Türkiye’de tabelalar tam bir görsel felaket,propaganda aracı durumunda. Her canı isteyen istediğini yapıyor. Türkçe tabela ara bul oyunu oynayabilirsiniz. Üstelik köylere kadar olan tüm yerleşimlerde! Milliyetçi ama kahvenin adı “Paris” ya da başka bir yabancı sözcük.

AHİLİK:YAŞA VE YAŞAT 

“Allah insanı medeni tabiatlı yaratmıştır” diyen Ahi Evran Türk kültür ve inancını özetler. Bin yıllık bir Türk kültürü örgütlenme biçimi ve ahlakıdır Ahilik.

Şimdi dindar/dinci geçinenlerin, dini kullananların hiç uymadığı ne varsa burada temel kural.

Sadece dünya nimetine /modasına kilitlenmiş bir anlayış köksüzlüktür. Köksüz olmak kimliksiz olmaktır.

Bu gün İŞİD ve benzeri örgütler bunların hepsini yok etmek istemekteler. Türkmenleri, Şiileri, Ezidileri kestikleri gibi, kadınlarına tecavüzü hak gördükleri, kızlarını Araplara 5 bin dolara sattıkları gibi yok edici/terminatör anlayış Türk kültüründen nefret etmektedir.

Terör örgütleri; “Öl ve Öldür” derler , Ahiliğin sloganı ise:”Yaşa ve Yaşat”. Savaşta merhametli Türkleri yazar 1915 Çanakkale savaşındaki İngilizler mektuplarında. Son mert savaşçılar diye söz eder düşman bile.

Devletine, değerlerine, ağaca, kuşa ve farklı kültürden insana düşmanlığı körüklemek  bireyi köksüzleştirme operasyonudur. Böylece boşlukta gezinenler kolay av olmaktadır.Ayni nedenle milliyetçi değerler ve kurucumuz Atatürk’e nefret aşılamaya çalışmaktalar.

Eski Türk kültürünün değerleri  “medeni tabiatlı insan olmak”, “mümin olmak”, “sevgiyle yaşamak”. Hangisini seçeceksiniz?

Türk kültürünü ve kimliğini çocuklarımıza verirsek gelecek kuşaklar bu kuşatmadan kurtulabilir. Başka bir çare yoktur.SIRADAKİ HABER
}