HaberlerKATILMIYORUM SAYIN BAŞKAN

KATILMIYORUM SAYIN BAŞKAN

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara yazdı...

+
-
KATILMIYORUM SAYIN BAŞKAN

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci “Belediyelerin devlete olan borcunun faizsiz olarak 10 yıl ertelenmesini” istemiş. Gerekçesi de halktan yana. Samsun belediyelerinin Samsun esnafına 500 milyon lira borcu varmış! Hükümet alacağını ertelemezse belediyeler borcunu ödeyemezmiş! Belediyeler borcunu ödeyemezse de önce esnaflar sonra da Samsun ekonomisi çökermiş! Hâlbuki söz konusu 500 milyon TL Samsun ekonomisini “ayağa kaldırırmış!”

Mesele salt esnafa olan borç değil, çok daha fazlası var. Bankalara var, sosyal sigortalara var, maliyeye var ve hatta bazılarının yabancı fonlara, finans kuruluşlarına da borcu var. Rakam birkaç milyarı rahat rahat geçebilir.

Kim siler daha doğrusu kim silebilir böyle bir rakamı. Devletin hali belediyelerden daha iyi değil ki! Onun da borcu var ve üstelik de yabancı para cinsinden ve de yabancılara. İstese de yapamaz. Hani şair “Kendi yardıma muhtaç bir dede/ Nerde kaldı gayrıya himmet ede” demiş ya, bizim devletinki de o hesap. 

Hal böyle olunca “olmaz duaya âmin demek” yerine şu yaraya bir neşter vurmaya ne dersiniz Sayın Başkan. Yara yeni değil, yaranın oluşmasında sizin ne kabahatiniz var ne de suçunuz. Ama bizim de yani bu halkın da, yani size oy veren ya da vermeyen Atakum halkının da suçu ve günahı yok bu geçmişten gelen har vurup harman savurmalarda. Ve de kaynakları kurutmalarda.

Sayın Başkan, çok net söyleyeceğim; ““bu kadar tahmin etmiyordum” sözleriniz doğrudur ama ne yazık ki geçerli değildir. Kimse bu kadar tahmin etmiyordu ama hemen herkes belediyelerin kaynaklarının hadi daha ilerisine gitmeyelim ama har vurulup harman savrulduğu da bu kadar olmasa bile aşırı bir borç yükünün varlığı da biliniyordu.

Sayın Başkan, teslim aldığınız belediyede belli rakamlara kadar intikal etmiş “sahte fatura” söylentileri vardı. Hem de oldukça ciddi rakamları bulan sahte faturalar. Şu “500 milyonluk belediye borcu” içinde onlar da var mı? Ya da onlar gibi kaç fatura var? Yine sizin belediyeden örnek vermek gerekirse şu akıl almaz bir et miktarı ve borcundan bahsetmiştiniz. Bu erteleme ile o borç da ödenecek mi?   

Sayın Başkan, geçmişi yargılama ve hele de mahkûm etme gayretkeşliği ve küçüklüğü değil ama her şeyin ortaya dökülmesi zamanı gelmedi mi henüz? Bu, aynı zamanda bugünün ve bundan sonraki günlerin muktedirlerine bir ibret örneği olmak durumundadır.

Bu alacaklı esnafların tamamını töhmet altında bırakmak son derece yanlış olur ve aklımdan asla geçmez ama bunların içerisinde “himayeye mazhar” kaç esnaf vardır? Neyi kaça alıp belediyeye kaça satmışlardır? Böyle bir inceleme de yapıyor musunuz acaba?

Sayın Başkan, söz gelimi şu temsil ve ikram ve de reklam faslından yapılan harcamaları da açıklayacak mısınız? Eğer bu borcun detaylarını Samsun’daki tüm belediyeler bir araya gelir ya da diğerleri bir araya gelmezlerse bile siz tek başınıza açıklarsanız, inanın, bu ülkeye çok büyük hizmet edersiniz.

 SIRADAKİ HABER
}