HaberlerATA'MIZIN HEDİYE ETTİĞİ KİTAPLAR...

ATA'MIZIN HEDİYE ETTİĞİ KİTAPLAR...

Samsun  SMMMO Onursal Başkanı Ahmet   HAYVALI kaleme aldı...

+
-
ATA'MIZIN HEDİYE ETTİĞİ KİTAPLAR...

Geçtiğimiz hafta Ankara’ daydım. İşimin erken bitmesi benim için iyi bir fırsat oldu ve  Anıtkabir’ e giderek ATA’ mızı ziyaret edip dua etme imkanım oldu.   Hafta içi olmasına rağmen  ziyaretçi kalabalığı göğsümü kabarttı doğrusu. Genci – yaşlısı, engellisi – engelsizi  yoğun bir ziyaretçi akınının varlığı göğsümü kabarttı gerçekten.

Ziyaretimizi tamamladık, hatıra fotoğraflarımızı çektik. Bu fotoğraflardan birini sosyal medyada paylaştım. Fotoğrafın altına yapılan yorumlardan biri,   Samsun’ da  görev yaptığı 1998 – 2000 dönemi içerisinde  önemli hizmetlere imza atan  valimiz sayın Metin İlyas AKSOY beyefendiye ait.

Sayın valimizin yorumları aynen şöyle;

“ Ata’ mız Samsun’ u hiç unutmadı. Bizde onu hiç unutmadık. 1936 da  Samsun halkı olarak heykelini yaptırıp Türk Milletine hediye ettik.  Ulu Önderimizde  Samsun’ daki kütüphaneye  10000 kitap hediye etti. Şimdi o kitaplar nerede ve kimlerin elinde bilen var mı? .....”

(Küçük bir düzeltme; Onur Anıtı, Avusturyalı sanatçı  H. KRIPPEL ‘ e 1928 yılında sipariş edilmiş ve yapımı 1931 yılı sonuna kadar sürmüştür açılışı ise 15 Ocak 1932 günü törenle yapılmıştır.)  

Yorumları nedeniyle sayın valime teşekkür ediyorum. Samsun’ da önemli hizmetlerde bulundular ve bunlardan  bana göre en önemlisi ise ATA’ mızı Ülkenin makus talihini yenmek üzere 16 Mayıs 1919’ da İstanbul’ dan yola çıkarak 19 Mayıs 1919 ‘ da Samsun’ umuza getiren Bandırma Gemisidir. Bandırma Vapurunun boyutlarına sadık kalınarak tekrar inşa edilmesi hususunda 3 Kasım 1999’ da aldıkları karar ve direktifleri ile orijinal vapurun projesi kaynak alınarak 15 Nisan 2001’de tamamlandı  ve müzenin resmi açılışı 2003 te gerçekleşti.

Sayın Valimizin akıbetini merak etikleri , ATA’ mızın hediyeleri olan 10000 kitaplar nerede sorularının cevabını ben de çok merak ettim doğrusu ve bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp gerçeğinden hareketle araştırdı. İlk gelen bilgiler biraz kafamı karıştırmadı değil. 6000 kitap iyi muhafaza edilemiyor gerekçesi ile Amasya’ ya gönderildi. 4000 adedi ise nerede belli değil gibi bilgiler geldi ve hem canım sıkıldı hem de üzüldüm doğrusu.

Konuyu sevgili  dostum, gazetemizin genel yayın yönetmeni Osman KARA ile paylaştım ve onunda yardımları ile  kitapların akıbetini öğrendik.  Bilgisine başvurduğumuz emekli  İl Kültür ve Turizm müdürü sayın Yüksel ÜNAL hanımefendiden  10000 adet kitabın Gazi Müzemizde muhafaza edildiğini öğrendik. Şimdi gönül rahatlığı ile sayın Valime  bilgi verebileceğim.

Bu vesile ile, Başkomutanımız, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK  ve silah arkadaşlarını, bu güzel vatanı bizlere bırakmak için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet  ve şükranla anıyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun...SIRADAKİ HABER
}