Haberler10.000  KİTAP...

10.000  KİTAP...

Samsun SMMMO Onursal Başkanı Ahmet  HAYVALI kaleme aldı...

+
-
10.000  KİTAP...

Kurucusunun adını Cuma Hutbesinde zikretmeyen Diyanet İşleri Başkanlığının gölge düşürmesine rağmen,   her zaman olduğu gibi bu yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramımızı büyük bir coşku ile kutladık.  

Aynı gün bu köşede yayımlanan yazımda ATA’ mızın hediye ettiği 10000  kitaptan söz etmiş ve  bu kitapların Gazi Müzemizde olduğunu yazmıştım.

Metin İlyas Aksoy valimin  sözünü etmiş olduğu hediye kitapların akıbeti hakkında yaptığım araştırmayı da özetlemiş ve  yazımın içeriğinde açıklamaya çalışmıştım.

İlk gelen  bilgilere  göre,   bize  ATA’ mız tarafından  hediye edilmiş olan  kitaplara Samsun’ da yer bulamamış ve 6000   kitabı Amasya’ ya göndermiş ve 4000  adedini ise kolilere koyarak AKM’ nin deposuna kaldırmıştık.  Gelen bu bilgi ile sarsılmış ve ne yalan söyleyeyim hem çok üzülmüş hem de sorumlularına çok kızmıştım. Neyse ki sevgili dostum Osman KARA  imdada yetişerek, emekli  İl Kültür ve Turizm müdürümüz sayın Yüksel ÜNAL hanımefendi ile görüştüğünü kitapların tamamının Samsun’ da  ve Gazi Müzesinde olduğunu söyleyince rahatladım ve aldığım bu bilgiyi de siz değerli okurlarımla paylaştım.

Yazımın yayımlanmasından sonra sayın valim aradılar ve kendilerinde olan bilgiye göre kitapların Gazi Müzesinde olmadığını ifade ettiler. Keza genel yayın yönetmenim sayın Osman KARA’ da akabinde arayarak, Yüksel hanımın müzede olduğunu söyledikleri kitapların, hediye olarak gelen kitaplar olmadığını bir yanlış anlaşılmanın söz konusu olduğunu ifade ettiler.

Metin İlyas AKSOY valim ve eşleri Olcay hanımefendi ile yaptığım konuşma ve sonrasındaki gelişmeler konunun tamamen aydınlanmasını sağlamış bulunmakta.

Sonuç itibarıyla, ATA’ mız tarafından Samsun’ a ve Samsun’ luya hediye edilmiş olan kitaplar ne yazık ki, muhafaza edilememiş ve Ankara’ ya Milli Kütüphaneye gönderilmişler. Bilindiği gibi Milli Kütüphane artık kapatıldı ve yok.  Büyük  bir olasılıkla bu kitaplar şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesinde muhafaza edilmekteler.

Gazi Müzesinde olan kitapların tamamı valimizin muhterem eşleri Olcay AKSOY hanımefendiye ait olup, toplamda 800 adet olan birbirinden değerli  bu  kitaplar kendileri tarafından  Gazi Müzesine bağışlanmış ve müzede muhafaza edilmektedir. Kendilerine  bu kentin bir ferdi olarak sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum.

ATA’ mızın hediyesi kitaplara gelince;  sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile  inanıyorum ki,  muhafaza edilmesi ve insanlarımızın yararlanabilmesi için  Samsun Valiliğine teslim  edileceklerdir.SIRADAKİ HABER
}