HaberlerÇiftlik caddesinin hali melali

Çiftlik caddesinin hali melali

Yazarımız Sacit Acar kaleme aldı...

+
-
Çiftlik caddesinin hali melali

    Mimarlar odasının son komisyon toplantısında Çiftlik yani İstiklal caddesinin trafiğe açılıp açılmaması konusunu tartıştık. ÇED Komisyonu caddenin trafiğe açılması ile ticari bir hareket olup olamayacağı konusunu önceki taşıtlı dönemin hareketliliğinin bir daha yaşanıp yaşanamayacağını konuştu.  Bu konu gündeme nasıl taşındı diye merakla sorduğumda, Büyükşehir Belediye Başkanının seçim programı sırasında bahsetmiş olduğu” kazanırsak trafiğe açarız “vaadinden kaynaklanan bir durum olacağını söyledi komisyondaki arkadaşlarım.

    Evet, Kent yönetimlerinde Büyük Başkanlar bazı yerlerin fonksiyon, estetik veya ihtiyaç konusundaki gereksinimlerini kendi istedikleri gibi şekillendiriyorlar. İşte böyle zamanlarda Başkanların yanlarındaki teknik kadrolarının veya kurmaylarının düşüncelerini ne ölçüde dikkate alıp almadıklarını merak eder dururum. Onlara yapacakları işlerin içeriğini de sorup sormadıklarını da ayrıca düşünürüm. Onlardan aldıkları bilgi ve cevapları da çok fazla dikkate aldıklarını da hiç zannetmiyorum. Bu varsayım değil ve kesinlikle böyledir. Yaşadığım memuriyet dönemlerinden de biliyorum.

    Büyük bir ihtimalle bundan önceki başkanımız bu caddenin bir AVM anlayışıyla yayalaştırılmasına karar vermiş yanındakilerde buna ses falan çıkaramamışlardır. Derhal kollar sıvanmış cadde üzerindeki bütün binaların cepheleri aynı tip ve renk kaplamalarla kaplanmış. Cadde tümden aynı renk boyayla boyanmış gibi gri bir tona bürünmüş. Binaların cepheleri değiştirilirken ayrı ayrı Mimarların tasarladıkları yapıların cephe değişiklikleri bu mimarlara sizde kim oluyorsunuz dercesine inadına Demirperde sistematiği gibi aynileştirilmiş. Ki bu cadde üzerinde benim de tasarlayıp planladığım yapılar olmasına rağmen önümden geçilip bana da soran falan olmadı.

    Aslında bu gibi hassas ve Kenti ilgilendiren değişiklikler, yaşayanların birebir muhatabı olan konular kişisel egolar, zevkler ve kanaatlerle oldubittiye getirilmemeli. Yaşayanlar diyorum çünkü o bölgelerde yaşamış, çocuklar yetiştirmiş, ömür tüketmiş insanların oraların değişimi konusunda düşüncelerinin alınması gerekir. Ayrıca Toplum bilimcilerin, Sosyologların da bilimsel olarak buralardaki doku değişikliğine söyleyecek bir sözleri olup olmadığı da mutlaka sorulmalıdır. Sosyal ve medeni dünyadaki uygulamalar böyledir. Bilim ancak bu gibi uygulamalar da gerçekten işe yayar.

   Şimdi gelelim caddenin yeniden trafiğe açılmasıyla hangi kazanımların gündeme geleceğine. Kişisel olarak ifade etmeliyim ki karmaşadan başka bir işe yaramayacaktır. Bu karar zamanında verilmiş burası ticari olarak da yaşamsal olarak da bazı standartlara alışmış yaşamaya devam etmektedir. Hatta yaşayanların profilleri bile yeni yapılanmayla değişikliğe uğramış bölge farklı kültürlerin mekânı olmuştur. Araç trafiğine açılması durumunda yeni trafik sıkıntıları da ortaya çıkacak kavşak dönüşleri yeni çözümler isteyecektir. Bırakın kendi haline artık. Oynayıp durmayın Çiftlik caddesiyle.

     Şayet bir şeyleri düzeltmek bu şehre bu kente bir faydanız dokunsun diye düşünmek isterseniz işte size kuş cennetine gidecek olan sahil yolu. Yaya yolu diyerek çalışılmasına başlanan ama araçların fink attığı bu yol sebebiyle insanlar kaza geçiriyor, denize girenler rahatsız oluyor. Kurupelitliler, Çatalçamlılar, Taflanlılar velhasıl tüm sahilde yaşayanlar öyle huzursuz ve rahatsız ki! İşte burayı araç trafiğinden arındırın da insanlar rahat etsin. Samsun yaşayanı arkanızdan ellerini kaldırıp bir Allah razı olsun der sizde hizmetin tadına varırsınız.

    İyi haftalar...SIRADAKİ HABER
}