HaberlerNASIL BİR SEVİYE BU BÖYLE

NASIL BİR SEVİYE BU BÖYLE

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
NASIL BİR SEVİYE BU BÖYLE

Bir zamanlar hemen herkesin, herkesin değilse bile, bizim neslin büyük çoğunluğunun bildiği bir terkip vardı “üslubu beyan aynıyla insan” diye. Sadece bilinmezdi, gereği de yapılırdı.

Yaşı altmışın üzerinde olanlar değilse bile gençler anlamını merak edecek, ne demek istendiğini soracaktır. Çok basit, çok sade, çok net; bir insanın karşısındakini anlatırken kullandığı üslup kendi kalitesini, kendi adap ve edebini ortaya kor.

Değerler zaman içerisinde çevrenin etkisiyle ya daha da kuvvetlenir ya da aşınır ve hatta değersizleşir. Marifet değerlerin üzerine değer katmaktır, marifet geçmişin şekillendirdiği temel üzerine daha zarif, daha güzel ve daha temiz değerlerden tuğlalar koymaktır. Kısacası adam olmak yolunda ilerlemektir.

Bizim neslimiz hem çok talihli hem de çok talihsiz bir nesil. Ustaları, üstatları, önderleri gördük birbirinden zarif, birbirinden kibar ve birbirinden kaliteli. Kızarken bile, hatta yumruk sallarken bile örnek insanlardı. Acı konuşurlardı, acımasızca eleştirilerdi ama asla kabalaşmaz ve hele de asla çirkinleşmezdiler.

Kadına, kıza laf söylenmezdi bizim büyüdüğümüz mahallelerde, o kadın ve kız can düşmanımızın kadını ve kızı bile olsa. Yalan nedir, iftira nedir bilinmezdi o adap ve edep ambarı mahallelerde.

Biz o mahallelerde büyüdük ve biz Demirel’in, Türkeş’in, Erbakan’ın, Ecevit’in rahle-i tedrisinden geçtik. Çok amansız mücadelelere sahneydi o yıllar. Silahlar bile konuştu ama her şeyin bir ağırlığı daha doğrusu bir asaleti vardı. Onlardan, bırakın birisinin ailesini, şahsına yönelik bir hakaretamiz söz duymadık. Biri birlerinden bahsederken söze hiçbir zaman “sayın” sıfatını kullanmadan başlamadılar.

Onları görmek nasıl şansımız ise bugünleri görmek de şanssızlığımızdır.

Bu ne tefessüh, bu ne pejmürdelik böyle! Utanıyorum, kahroluyorum. Bir Türk olarak, bir Müslüman olarak ve bir insan olarak utanıyorum önder denilen kimilerinin kullandığı üsluptan. Ana, bacı, kız, kızan ve kadın demeden rakibine söven, sayan ama bunları yaparken aslında seciyesini ortaya koyduğunu bile idrak edemeyen insanlarımızdan.

Yalvarsam, hep beraber yalvarsak “yapmayın, etmeyin, biraz kendinize gelin” desek dinlerler mi acaba? Sanmam, ama ben yine de yalvaracağım ve ben yine de “ne olur kendinize geliniz, çocuklarınıza ve çocuklarımıza kötü örnek olmayınız” diyeceğim. Boşuna olabilir ama ne kaybederim ki?        SIRADAKİ HABER
}