Haberler'LAF-I GÜZAF' ÖYLE Mİ?

'LAF-I GÜZAF' ÖYLE Mİ?

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
'LAF-I GÜZAF' ÖYLE Mİ?

Arkadaşım; en azından yakın zamana kadar öyleydi veya ben öyle sanıyordum. Yanlışı beni üzer, başkaları gibi sevindirmez. Kazanırken kaybetmenin tipik bir örneği olma yolunda hızla ilerliyor. Ve her söylediğiyle biraz daha aşağılara sürükleniyor. “Yaptıklarıyla” demiyorum, henüz yaptığı bir şey yok. Konuşuyor, mesaj atıyor, yazıyor, siliyor, önce yapıyor sonra “bilemedim, hata ettim” diyor.

Sözü bilmiyorsan söylemeyeceksin, söylüyorsan da başını da sonunu da nereye gittiğini, gideceğini de hesaplayıp öyle söyleyeceksin. Büyük mutasavvıf Türkmen evliyası Yunus Emre’m “Keleci bilen kişinin yüzünü ağ ede bir söz/ Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz/ Söz ola kese savaşı söz ola bitire başı/ Söz ola ağılı aşı bal ile yağ ede bir söz” demiş asırlar önce. Keleci, eski ve öz Türkçe bir kelime, “düzgün söz” demek.

Bizim Sevgili dost partisinin, CHP’nin 96’ıncı kuruluş yıldönümünde konuşmuş. Şu sözlerle katılımın azlığından yakınıyor:

"Biz onurlu bir partinin onurlu üyeleriyiz. Ama içinde bulunduğumuz koşullar kolay mı? CHP'nin üyesiyim diyebiliyorsak, aynaya bakacağız kendi sorumluluklarımızı alt alta yazıp, sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Onun dışındakiler laf-ı güzaftır . CHP'nin üyeleri, en başta kendi arkadaşlarını, yandaşlarını, yoldaşlarını CHP'lileri aldatmamalıdır. Onlarla dayanışma içerisinde olmalıdırlar. Gün bugün. Bugün beraber değilsek, yarın olmayalım. Hepinizi CHP'nin saflarında, Atatürk'ün yolunda olmaya çağırıyorum. Mücadele bizi bekliyor. Yolunuz açık olsun."

Partisini ve partililerini ilgilendirir CHP’lilere attığı taşlar ama bir cümle var ki altından kalkılmaz ve de herkesi ilgilendirir. O da “gerisi laf-ı güzaftır ” cümleciğidir.

Gerisi “laf-ı güzaf” öyle mi Sevgili Başkan? Gerisi, yani CHP’nin dışında kalanlar, yani hem bu ülkenin hem de başkan seçildiğin Atakum’un kahır ekseriyeti öyle mi? Hem de seni seçtirenler “laf-ı güzaf ” öyle mi?

Neymiş; “CHP’nin üyeleri, en başta kendi arkadaşlarını, yandaşlarını, yoldaşlarını, CHP’lileri aldatmamalıymış. Onlarla dayanışma içinde” olmalıymış! Yandaşlar ve yoldaşlar! Öyle mi? Vatandaşlar nerede Sevgili başkan, vatandaşlar nerede. Seni oraya yandaşlar, yoldaşlar değil vatandaşlar taşıdı, unutma bunu. Yandaşlarınla dayanışman için değil, yandaş saltanatına son vermen için, vereceğini vadettiğin için.

Senin yandaşların ve yoldaşlarının dışındakiler “laf-ı güzaf” diye geçiştirilecek kimseler değildir Sevgili Başkan, onlar millettir. Onlar bu kentin de bu vatanın da ve dolayıyla son sözün de asli sahibidir. SIRADAKİ HABER
}