HaberlerBELEDİYELER SUÇ İŞLİYOR

BELEDİYELER SUÇ İŞLİYOR

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu belediyelerin otopark fonundaki parayı harcayarak suç işlediğini söyledi. Parkomat'ın hukuksuz olduğunu, idari yargının etki altında kaldığını belirten Memişoğlu, özel bir hastanen İlkadım Belediyesi'nce korunup kollandığını ima etti...

+
-
BELEDİYELER SUÇ İŞLİYOR

Samsun Haber TV'de Erdem Erol'un hazırlayıp sunduğu, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu'nun da daimi konuk olarak katıldığı programda Samsun'un otopark konusu ele alındı. Memişoğlu programda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM 

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Mimarlar Odası Binasının yapımı sırasında hesap edilen 16 araçlık otopark parsel içinde karşılayamadıkları için belediye otopark fonuna hesap edilen tutarı yatırdıklarını ancak kendilerine yürüme mesafesi (500 metre yarı çaplı alan) içerisinde otopark tahsisi yapılmadığını söyledi. Memişoğlu, otopark gösterilmemesi üzerine idare mahkemesinde başvurduklarını ve mahkemenin kendilerini haklı bulduğunu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı paraya karşılık otopark göstermesi gerektiğine hükmettiğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi'nin konuyu Bölge İdare Mahkemesine taşıdığını ve sürecin devam ettiğini belirten Memişoğlu, vatandaşlara da inşaat yapılırken ödedikleri otopark alanı için ödedikleri paraların karşılığında kendilerine tahsis edilmesi gereken otoparklarını almak için dava açmaya ve haklarını aramaya çağırdı. Memişoğlu, "Yönetmelik gereğince inşaat ruhsatı alınırken parselinde karşılanamayan otopark için hesap edilen tutarın yüzde 25'i başvuruda, yüzde 75'i ise otopark teslim edildikten sonra ödenmesi gerekiyor ancak belediyeler otopark ücretinin tamamını ruhsat verilirken alıyorlar. Biz de gönüllü olarak hepsini ödemiştik. Ama ücretini ödediği halde yürüme mesafesinde kendilerine otopark gösterilmeyen vatandaşlarımız önce belediyeye ardından mahkemeye giderek bu haklarını alsınlar. Ayrıca bu paraların Otopark fonunda toplanması ve sadece şehre otopark yapımında kullanılması gerekir. Şuan otopark fonunda para yok. Dolayısıyla belediyeler otopark fonundaki paraları başka alanlar için harcayarak suç işliyorlar, buradan suç duyurusunda bulunuyorum" diye konuştu.

 

İDARİ YARGI ETKİ ALTINDA 

Memişoğlu, parkomat uygulaması yani yolların ücretli otopark olarak kullanılmasının da yine yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu, bu konuyla ilgili defalarca yargıya gidildiğini ve yargının kimi zaman vatandaşın aleyhine, kimi zaman da lehine karar verdiğini belirterek, "Yargıya müdahale olduğunu biliyoruz, bunu Samsun'da da çok yaşadık. İdare Mahkemesine açtığımız davaların bazılarına müdahale edildiğini biliyoruz.  Çünkü ilgili kurumun yetkilileri tarafından sık sık idare mahkemesinin ziyaret edildiğini biliyoruz. Hukukun duyarlılığı noktasında bazı endişelerimiz var. Bundan dolayı bu çok çeşitli ve çelişkili kararlar alınıyor. Oysaki kentin planları esastır, bu planlar kanun niteliğindedir. Baktığımızda kentin planlarında  planlanmış yolun üzerinde otopark yapılıyorsa siz oraya  belediye meclis kararıyla otopark olarak  ilan etmeniz, kullandırmanız derebeylik anlayışından başka bir şey değildir" diye konuştu.

İLKADIM BELEDİYESİ O HASTANENİN 

 PROJESİNİ NEDEN GİZLİYOR? 

Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu Atatürk Bulvarı'nın meydan ile  Kılıçdede kavşağı arasında peyzaj düzenlemesi yapılırken Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni planlamanın sağlıklı yapılması için uyardıklarını, milyonlarca lira harcanarak güzel de bir çevre düzenlemesi yapıldığını, ancak  o bölgede hizmete giren bir özel hastane için projenin bozularak ambulans girişi verildiğini söyledi. Memişoğlu özel hastanenin inşaatında da ahbap-çavuş ilişkisiyle otopark alanlarının yok edilerek hastane kullanımı için düzenlendiğini, plan ve projelerinde tadilat adı altında yönetmeliklere uymayan düzenlemeler yapıldığını belirterek, " Belediyelerin ruhsat birimlerinin çok hassas davranmadıklarını görüyoruz. Örneğin İlkadım Bölgesi'nde özel bir sağlık kuruluşunun plandaki otopark alanlarını iptal edildiğini öğrendik. Bu tespitimizi bir yazıyla belediyeye bildirdik. Otoparklarının iptal edildiğini ve asma katlarının tam kata tamamlandığını delillendirerek 21 Mayıs 2019'da bildirdik. İlgi belediyenin bu yazıyı dikkate alıp hemen kamu yararı yönünde gereğini yapması gerekirken,  maalesef suiistimale yol açan kuruluşun yararına bir takım düzenlemelere girmişler, fakat onu da becerememişler. Şuan da olayı çok titizlikle takip ediyoruz. Bu noktada belediyelerin bu servislerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapıyla alakalı bize gönderilen bir yazıda 'aslında o binada sizin gördüğünüz bir aykırılık değil bir tadilat projesi var ve o tadilat projesine bağlı olarak yapılıyor'  denildi.  Fakat bizim yazımızın tarihi 21 Mayıs,  fakat tadilat projesinin ruhsat tarihi 10 haziran.  Yani bizim yazımızdan sonra bu olayı bir şekilde tolare etmeye yönelik  yatırımcı kuruluşun çabasına belediyenin de alet olmasından başka bir şey değil. Projeyi istediğimizde ise İlkadım Belediyesi'nin ilgili müdürü 'Mimarlar Odası da kim oluyor' diye göndermediğini öğrendik. Bu proje hala bize ulaştırılmış değil. Mimarlar Odası Anayasa'nın 135. maddesine göre kamu kurumu niteliğinde bir kuruluş. Bu noktada çevre Şehircilik Müdürlüğü'ne başvurarak, aykırılıklar bulunan projenin incelenmesi gerektiğini bildirdik. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden gelen ilginç yazıda ise 'İstenilen belgeler ve bilgiler ilgili belediyesinden alınamamıştır.  Gerekli belge ve bilgi geldiğinde gerekli inceleme yapılacaktır' denildi. Biz orada yapı denetim şirketinin de sorumluluğu olduğunu için incelemeye alınmasını istedik. Orada da enteresan şekilde "Yapı denetim şirketinin sorumluluğu görülmemiştir" gibi bir cevap geldi. O cevap üzerine biz de durumu Bakanlığa bildirdik. Bakanlıkta konunun incelenmesi gerektiği konusunda görüş bildirdi. Dolasıyla süreç devam ediyor. Fakat halen daha anlayamadığımız konu Mimarlar Odasına ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne  bu yapıyla ilgili projeyi neden göndermezler?" diye konuştu.SIRADAKİ HABER
}