HaberlerİLERİ DÖNÜŞÜM

İLERİ DÖNÜŞÜM

Yazarımız Çevre Mühendisi Hilmi Eker kaleme aldı...

+
-
İLERİ DÖNÜŞÜM

‘’Geri dönüşümü duymuştuk da, ileri dönüşümde yenimi çıktı?’’ diyenleri duyar gibiyim. Aslında ileri dönüşüm hep hayatımızda vardı. İleri dönüşüm aslında, geri dönüşümün çok daha faydalı şeklidir.

İşlevselliğini yitirmiş, artık fazlalık olarak görülmeye başlanmış olan eşyaların biraz yaratıcılık ve biraz emek sayesinde faydalı ve kullanışlı hale getirilerek hayata kazandırılmasına ileri dönüşüm (upcycling) diyoruz. Çoğu zaman ileri dönüştürülmüş bir ürün asıl üründen daha fonksiyonel olabilmektedir. Geri dönüşüm ile üretim süreçleri için harcanan efor da ileri dönüşüm ile döngüsel ekonomiye elle tutulur bir katkı sağlamaktadır.

‘’Geri Dönüşüm’’den farkı nedir? 

         Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm süreçleri tamamen birbirinden farlıdır. Optimum bir atık yönetim sürecinde ilk olarak geri dönüşüm düşünülemez. İlk yapmamız gereken atığın oluşumunu engellemek, eğer bu mümkün olmuyor ise atığı uygun bir şekilde işlevlendirmektir. Geri dönüşümde tabiki atığın önemli bir kısmı hammadde olarak geri kazandırılır ancak günümüz atık yönetim süreçlerinde tüm atıklar doğru bir şekilde ayrıştırılamamakta ve geri dönüşüm tesisine ulaşmamaktadır. Bu sebeple bireysel olarak bize düşen sorumluluk atık miktarımızı azaltabildiğimiz kadar azaltmak, ürünleri tutabildiğimiz kadar uzun süre elimizde tutmak.

            Geri dönüşümde ana fikir atıkların tekrar hammadde olarak kullanılabilmesini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için metal, plastik, kağıt, cam, vb atıklar ayrıştırılarak ilgili merkezlerde çeşitli yöntemlerle parçalanır. Devamında üretim tesislerinde hammadde olarak kullanılabilmesi sağlanır. Amaç malzemeleri yeniden kullanarak fazladan hammadde üretimini ve dolayısı ile de çevreye verilen zararı azaltmaktır.

İleri dönüşümde ise eşyanın mevcut halinin üzerinde ufak değişiklikler yapılması yolu ile yeni bir işlevsellik ve görsellik kazandırılması esastır. Geri dönüşümdeki ayrıştırma ve taşıma maliyetleri oluşmadan eşya yerinde farklı amaca yönelik değerlendirilmiş olur ve eşyaya ilave değer katılır.

Siz’de İleri Dönüştürün 

            Aslından biz Müslümanlarda bu kültür hep vardır. Bizde benimsenmiş israf etmeme kültürü farkında olmadan bir çok şeyi ileri dönüştürmemize sebep oluyor. Meyve çekirdekleri biriktirilip yeni fide için toprağa gömülür, yoğurt kapları saksı olarak kullanılır, eski atlet, tişörtler yer bezi olur. Öyle değilmi? Bunlar hiçte küçümsenemeyecek kadar önemli birer ileri dönüşüm.

            Tabi biraz daha alışılmışın dışında düşünmek gerek. Elinizdeki ne olursa olsun çöpe atmadan önce bir kez daha düşünün? Bu elbiseyi kesip buluz yapabilir miyim? Bu mobilyayı boyasam kaç yıl daha kullanabilirim? Böyle bir duygu dünyasında olursak süreç gereksiz yeni şeyleri satın almanızı engeller, hızlı tüketimi ve seri atık oluşumunun da önüne geçecektir.

  

  İleri Dönüşüm Yapmak İçin 5 İyi Neden 

1. Çöpü azaltması 

2. Benzersiz ürünlerin ortaya çıkması 

3. Tasarruf sağlaması 

4. Gereksiz eşya kalabalığından kurtarması 

5. Terapi etkisi 

 SIRADAKİ HABER
}