HaberlerYÜKSEK MAHKEMELERİN ANASI  KONUŞTU...

YÜKSEK MAHKEMELERİN ANASI  KONUŞTU...

Yazarımız Mehmet Ali Bayar kaleme aldı...

+
-
YÜKSEK MAHKEMELERİN ANASI  KONUŞTU...

Dün bu köşede, Anayasa Mahkememizin içine düştüğü hazin durumu yazdık. Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin ana kalbi olması gereken yüksek mahkememizin Anayasal işlevini yerine getiremediğini vurguladık ve dolayısıyla Demokrasimizin işlemediği tespitinde bulunduk.

Biraz evvel Birleşik Krallık ve Büyük Britanya Yüksek Mahkemesi 1215’ten beri varolan Britanya Demokrasisinin (dünyadaki ilk demokrasi tabii) tarihindeki en önemli kararlardan birine imza attı, hem de 11-0’lık bir oybirliğiyle: Şöyle ki, hatırlanacaktır, Başbakan Boris Johnson, Brexit tartışmalarının ortasında, Parlamento’nun 16 Ekim’e kadar tatil edilmesi için Kraliçe’ye tavsiyede bulunmuş, bunun olağan bir uygulama olduğunu iddia etmiş, Kraliçe de geleneksel olarak yaptığı gibi, bu tavsiyeye uyarak, Parlamento’yu anılan tarihe kadar tatil etmişti. Ancak, bu tatilin normal tatilden farkı, o tarihe kadar hiçbir parlamento işlevinin, komisyon toplantıları dahil yapılamayacak ve  o tarihe kadar sonuçlanmamış kanun tasarılarınn keellem yekün, yani yoklukla malul olacak olmasıydı.

Esas önemlisi, 31 Ekim’de Brexit kararına göre Birleşik Krallık ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılacak olması nedeniyle, AB ile herhangi bir ticaret mekanizması olmadan bu ayrılığın olmasına engel olmaya çalışan her partiden milletvekilinin 16 Ekim ile 31 Ekim arasında bunu sağlayacak vakti ve imkanı olmayacak olmasıydı. Muhalefet ve vatandaşlar anında İskoçya, Galler ve İngiliz Temyiz mahkemelerine başvurarak, Başbakanın Kraliçeye ve parlamentoya yalan söylediğini ve asıl niyetinin bu olduğunu iddia ettiler. Temyiz mahkemeleri bunu yetkisizlikle karşılayarak Yüksek Mahkemeye havale ettiler.

Yüksek Mahkeme tarafları dinledikten sonra –ki taraflardan biri Hükümdar Kraliçe II.Elisabeth-, biraz evvel tarihi kararını verdi: “Başbakan, Kraliçe’ye hukuken ve geleneksel olarak doğru olmayan bir tavsiyede bulundu, Kraliçe de bu yanlış tavsiyeye göre, hukuksuz bir karar verdi. Parlamento hukuken ve fiilen açıktır, bu gerekçeyle kapatılamaz.” Şimdi bu karara göre, tek yetkili olan Avam Kamarası Başkanı Bercow, Meclisi toplantıya çağıracak ve Meclis kendi iradesine sahip çıkarak Hükümet’i muaheze etme görevini yerine getirecek. Meclis’e kimse, Hükümet dahi, şunu yap bunu yapma, tatile git diye talimat veremeyecek. Bunun adına kısaca “Demokrasi” deniyor.  

Bilindiği üzere, Birleşik Krallık ve Büyük Britanya ülkesinin (bizim kısaca İngiltere olarak adlandırdığımız) yazılı bir Anayasa’sı yoktur. Bin yıla yakın tarihi içinde oluşmuş hukuk yapısı içinde münferit kanunlar, içtihat ve gelenekle idare edilir. Unutulmasın, Demokrasi fikrini, sistemini ve onun hukukunu icad eden Britanyalılardır.

Anayasası dahi olmayan bir demokrasi nasıl oluyor da işliyor? Krizlerini çözüyor? Tanrı’dan aldığı Güç ve meşruiyetle hükümran olduğu varsayılan Hükümdar da, halk oyuyla seçilen ve ülkeyi fiilen yöneten Başbakan da nasıl oluyor da Yüksek Mahkeme tarafından “Hukukun siz dahil kimse üzerinde değildir” hükmüne tabi olabiliyor?

Düşünülmesi gereken mesele bu. Dünyada bir tane Demokrasi kavramı vardır, “her ülkenin kendi şartları vardır, farklı demokrasiler olabilir” uydurması söylenmiş en büyük yalandır. Eğer rejiminiz hukukun üstünlüğüne, Hukuk da demokratik ahlak ve geleneğe ve bağımsız yargıça dayanmıyorsa o ülkede demokrasi yoktur. Kimse kendini kandırmasın.

Cep telefonunu başkasından alıp kendi icadı gibi kullanmaktan beis görmeyen bizler, Hukuk ve Demokrasi’yi de başkasından aldığımızı ve aslına cep telefonu kadar sadık kalmamız gerektiğini anlayana kadar....SIRADAKİ HABER
}