Haberlerİlk Adım'dan Kuruluşa Milli Mücadele

İlk Adım'dan Kuruluşa Milli Mücadele

Yazarımız Turgay Sözen kaleme aldı...

+
-
İlk Adım'dan Kuruluşa Milli Mücadele

Uzun zamandan bu yana İzmir’de yaşıyoruz.

İnsan gurbette olduğu zaman, memleketinden gelecek küçük bir fısıltıya, habere kulak kabartır, dikkat kesilir.

Geçtiğimiz günlerde bir davetiye sosyal medyada dikkatimi çekti.

Samsun Valiliği, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılı etkinlikleri kapsamında hazırladığı ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın himayelerinde Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü bir proje kapsamında İzmir'de karma resim sergisi açacaktı.

Konuyu, birlikte hareket ettiğimiz İzmir Samsunlu İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (İSSİYAD) Başkanı Kemal Sümer ve Dernek yöneticileriyle paylaştım.

Bu arada İzmir'de yaşayan Samsunlu Gazeteci-Sanatçı kardeşim Hakan Dilek de davetiyeyi görmüş ve yönetimi bilgilendirmiş. İSSİYAD Başkanı Kemal Sümer Bey, Genel Sekreter Fatma Güney'i bilgilendirerek, hep birlikte etkinliğe sahip çıkılmasını sağladı.

Başkan Kemal Sümer başta olmak üzere yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ve ulaşabildiğimiz Samsunlu arkadaşlarımızla serginin açılışında bulunduk.

Sergiyi evvelden biliyor ve sosyal medyadan takip ediyordum. Samsun'da, İstanbul'da, Amasya'da, yurtdışında Fransa'da ve Almanya Berlin'de sergilenmiş ve oldukça beğeni kazanmıştı.

Eserler ve belgeler, İzmir'den sonra yurtiçinde Ankara’da 1-3 Ekim’ de, daha sonra da Diyarbakır, Sivas, Erzurum, Kahramanmaraş ve Gaziantep'de; yurtdışında ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Belçika, Birleşik Krallık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Almanya, Kosova, Makedonya ve Bulgaristan'da sergilenecek.

***

"İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele"  adı verilen karma resim sergisi ile 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanıyor.

Milli Kurtuluş Tarihi’nin kronolojik bir sıra düzeni içerisinde ziyaretçilere sunulduğu sergide kurtuluş mücadelemizin önemli belgelerinin ve o zamanı yaşayan kahramanların fotoğrafları yer alıyor. Sergide yer alan 63 fotoğraf ve belgelerin kaynağı; Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı, OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD’lı  yerel sanatçıların fotoğraflarıydı. Ayrıca Kastamonulu bir vatandaşın sergiye sunduğu, İstiklal Savaşı Kahramanlarından Şerife Bacı'nın bir akrabasına ait olduğu ifade edilen, o dönemin otantik özelliklerini gösteren gelinlik de büyük beğeni topladı.

Serginin başlangıcındaki OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş Bölümü'nce yapılan bir eser oldukça dikkat çekti. “Atatürk’ü Doğru Anlamak”  adı verilen eser, adıyla mütenasip olarak serginin güzide bir parçası olarak yerini almıştı.

Metalden yapılmış okların içinde Atatürk portresi, arkadaki Türk Bayrağı'ndaki ay-yıldızın beyazı ile ortaya çıkıyor ve anlamlı bir görüntü oluşturuyordu. Emeği geçenleri kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilk adımdan kuruluşa milli mücadeleye omuz veren, ter döken, kan ve can veren kahramanları rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum   

Birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımızın bulunduğu bugünlerde çocukların, gençlerin ve bütün insanlarımızın bu sergiyi ziyaret etmelerini, oradaki fotoğraf, bilgi ve belgeleri görmelerini, o atmosfer içerisinde, o insanların verdiği mücadeleyi yaşamalarını, milli duygularını pekiştirmelerini tavsiye ediyorum.

***

Biraz da bu muhteşem sergiyi sunan ekipten söz etmek istiyorum.

Samsun Valiliği'nden Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, CB İletişim Başkanlığı Samsun İl Müdürlüğü İletişim Memuru Harun Üstün, memureler Ayla Keleş ve Meltem Tunç görevlerini bilen, ziyaretçileri tam olarak bilgilendiren, güler yüzlü, misafirperver ev sahibi konumunda ziyaretçilerden oldukça iyi puan topladılar.

İzmir Kültür Park’taki Resim Heykel Müzesi Sergi Salonu’ndaki sergide eserlerin düzeni de tarihi kronolojiye uygun ve mükemmel bir görüntü ortaya koyuyordu.

Serginin açılışını yapan İzmir Vali Yardımcısı Barış Demirtaş ve İl Kültür Müdür Vekili Murat Karaçanta ise bilgi ve misafirperverlikleriyle iyi bir ev sahibi konumundaydılar.

Sonuç olarak her şey mükemmel üstüydü.

Ancak, burada bir eleştiri yapmadan da geçemeyeceğim.

İnsanların, Sayın Samsun Valisi Osman Kaymak ve Sayın İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın adıyla davet edildiği böyle anlamlı bir sergide, Samsun Valiliğinin Vali Yardımcısı veya üst düzey bir yönetici tarafından temsil edilmemesini yadırgamadım desem yalan olur.

Sanırım ve umarım, basit gibi görünen, ancak verilen değeri göstermesi bakımından çok önemli olan bu eksiklik bundan sonraki programlarda giderilir.

Samsun Valiliğine; böyle güzel, bilgi dolu, milli duygularımızı kabartan bir projeyi hayata geçirdikleri ve bunu bizlerle paylaştıkları için yürekten teşekkürler…

Sağlıkla kalın…SIRADAKİ HABER
}