HaberlerBİRİLERİ 2-3 MİSLİ PARA KAZANACAK KÜLÜ, ZEHİRİ ÇARŞAMBA'YA KALACAK

BİRİLERİ 2-3 MİSLİ PARA KAZANACAK KÜLÜ, ZEHİRİ ÇARŞAMBA'YA KALACAK

SAMÇEP Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Farklı Bakış' programında Çarşamba'ya kurulması planlanan biokütle enerji santraliyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu...

+
-
BİRİLERİ 2-3 MİSLİ PARA KAZANACAK KÜLÜ, ZEHİRİ ÇARŞAMBA'YA KALACAK

Samsun Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara'nın Hazırlayıp Sunduğu 'Farklı Bakış' programının konuğu Samsun Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ oldu. Özdağ, Çarşamba'ya yapılması planlanan biokütle enerji santralinin yılda 230 bin ton, günde 630 ton bio atık yakacağını, atık bulmakta zorlanınca ne yakacağının merak edildiğini söyledi. Özdağ, santralin ovaya zarar vereceğini, vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "Bu santralin üreteceği enerji piyasa fiyatlarının 2-3 mislisiyle devlet tarafından garantili olarak satın alınacak. Yani ne kadar enerji üretirse tamamı devletin satın alma garantisinde olacak. Birileri para kazanacak ama zehri, ateşi, külü Samsun ve Çarşamba'ya zarar verecek" dedi.

MOBİL GİTTİ, TERME DE GİDECEK 
Özdağ, Samsun'da kurulu mobil santralin Gana'ya taşındığını, Termedeki OMV'ye ait santralin yerli bir firmaya satıldığını, onların da önümüzdeki günlerde santrali talebin yoğun olduğu Trakya'ya taşıyacağını ileri sürdü. Özdağ, Türkiye'deki enerji üreten tesislerin kapasitelerinin tamamını kullanmadığını, yüzde 50'sinin atıl olduğunu, enerji sektörünün borçlarının 47 milyar doları geçtiğini, enerji sektöründeki krizin bankacılık sektörünü de krize sürüklediğini söyledi.


ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN: BURASIKÖY İÇİ Mİ? 
Oltan ve Köleoğlu Enerji Şirketinin Samsun Çarşamba Biokütle Enerji Santrali kuracağını belirten Özdağ, "Biokütle enerji sektöründe kutsal (!) bir sözcüktür. Bir kere içinde geri dönüşümü, yenilenebilirliği içerir. Yenilenebilirlik girdiği an devletin yüzde 100 alım garantisi var. Yani bu santralden üretilecek elektrik devlet tarafından yüzde 100 satın alınacak. Hem de kilovat saati tam 13.3 sentten satın alınacak. Piyasa değerinin minimum 2,5-3 katı bir fiyata alınacak. Allah aşkına şuraya bir bakın. Çarşamba Ovası Kasım 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'de tarımsal sit alanı kapsamına alınmış 141 ovadan biridir. Samsun'da bu kapsamda 3 tane ova vardır, Vezirköprü, Bafra ve Çarşamba ovalarıdır. Bu ovalar üzerinde babasından, dedesinden miras kalan herhangi bir vatandaş 5 dönümden daha küçük parselini bölüp satamaz, devlet buna izin vermez. Çünkü buralar nitelikli tarım arazisidir, bölünüp parçalanıp, tarım arazisinin heder olmasına devlet izin vermez. Yılda 230 bin ton biokütle atığı yanı kızılçam kökü, kavak ağacı, mısır sapı, çeltik sapı, fındıkkabuğu, fındık cürufu, tarladaki anız. Günde 630 ton yakıtı Çarşamba Ovasının ortasındaki tarım arazisine getirecekler, 200-300 metre mesafede kurulacak santralde de yakacaklar. Elinizi vicdanınıza koyun, Santralin kurulacağı alan köy yerleşim alanı diye tarımsal sit alanından çıkarmaya çalışıyorlar, bunun neresi köy yerleşim alanı? Bu karar yanlıştır, bu karar doğru değildir. Bu karar insanların vicdanını zedeleyen bir karardır. Oltan ve Köleoğlu firması Kasım 2018'de başlattığı süreçte 26 Mart 2019'da Tarım İl Müdürlüğü'nün yasanın, yönetmeliğin, talimatın arkasından, sağından, solundan dolanarak verdiği zorlama uygunluk kararından sonra 27 Mart 2019 tarihinde tapuda yerleri satın alma işlemi gerçekleştirmiştir. 180 milyon TL yatırım maliyeti olan ve muhtemelen 250 milyon lira civarında toplam bir yatırımı gerçekleştirecek enerji şirketi, tarım alanına santral kurarken eğer Samsun Valiliğinin, Çevre İl Müdürlüğü'nün 'CED gerekli değildir' kararlarının çıkacağından emin olmasaydı (zira bu karar 26 Temmuz 2019'da alınmıştır) 27 Mart'ta araziyi satın alma işlemi yapar mıydı? Ancak ÇED raporu gerekmeyeceği yönünde bir karar verileceği fısıldandıysa böyle bir satın alma işlemini yapar. Daha önce söylemediğim bir şeyi söylüyorum şimdi; günde 630 ton yakıt yakan bir santralin lojistiğini kim sağlayacak? Günde 20-30 kamyon o yollarda yük taşıyacak. Daha önce fındıkçılık yapmış bir firma, şimdi fındığın içini, katma değerini İtalyanlara bırakmış, şimdi bu firma fındığın kabuğunu, cürufunu yakarak elektrik üretip, devlete yüzde 100 alım garantisi ile piyasa fiyatının kat kat üstünde bir fiyata satarak kar edecek; bunun tozu, külü, haşeratı, pisliği vatandaş olarak bize mi düşecek" diye konuştu.

Özdağ, santralin yakacağı bio atıkların belli bir bölümünün hayvan yemi olarak kullanıldığını, santralin devreye girmesiyle birlikte Samsun ve çevresinde hayvancılığın da biteceğini ileri sürdü.

 

 SIRADAKİ HABER
}