HaberlerYAPMAK VE YIKMAK!

YAPMAK VE YIKMAK!

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
YAPMAK VE YIKMAK!

Yapan da bizim insanımız, yıkan da. Açan da bizim kapatan da. Yapılan da, açılan da bizim, yıkılan ve kapatılan da. Üstelik yapılırken alkışlayan da biziz yıkılarken alkışlayan da. Açılırken sevinen de biziz kapanırken sevinen de biziz. Bunların birisi doğru, birisi yanlış, bu kesin. Ama hangisi?

Kaybolan zaman, emek ve paranın hesabı yok. Aslında var, var da, derlenip toparlanması ve bir tablo halinde kamuoyunun bilgisine sunulması yok. Derlense, toparlansa ve de açıklansa nasıl olur acaba?

Hatırlar mısınız; Büyükşehir Belediyesi’nin Derbent mevkiinde ta Kemal Vehbi Bey’den kalma “asfalt tesisi” vardı. Eskiydi, yetersizdi, ihtiyacı karşılamıyordu, yenisinin yapılması gerekiyordu ve söküldü Atakum’da bir yere taşındı. Buraya kadar her şey iyi, güzel ve de hoş. Ama sorun bundan sonra çıktı ortaya. Taşındığı yer mera idi, dava konusu oldu ve asfalt tesisi bir daha söküldü, bir daha taşındı. Yapılan masraf, kaybedilen zaman bu kentin yanına kâr kaldı.

Samsun’un, sadece Samsun’un değil belki de Türkiye’nin en pahalı otoparkı bu kente yapıldı bu kentlinin cebinden çıkan paralarla. Hani şu Büyük Cami önünde yapılan yer altı otoparkı ve alt geçidi var ya ondan bahsediyorum. Bir faciadır o geçit ve o otopark. Çakılan fore kazığın ve harcanan paranın haddi hesabı yoktur. Ve de ilk selde bir cana mal olan yer altı geçidindeki dükkânlar kapalıdır, geçit de namus belası açıktır.

Bu kentin batısına, Kuru Pelit sahiline yıllar önce bir marina yapıldı. Yatlar gelecekti, turist ve döviz akacaktı Samsun’a. Ne turist geldi ne de döviz aktı. Ama derelerden rüsumat, denizden kum aktı marinaya, yosun kapladı her yanı ve de marina doldu doldu boşaldı. Daha doğrusu boşaltıldı, yapılması masraftı, boşaltılması da masraf oldu.

Şimdilerde tamamen doldurulacağı söylentisi yayılıyor hızla. Marina diye çıkılan yolun sonunda varılan nokta yeni bir imar parseli olacaksa bunca emek, bunca masraf niye yapıldı?

Böyle onlarca iyi hesaplanmamış, planlanmamış ve de “yaparım olur, olmazsa da yıkar bir daha yaparım” anlayışıyla yapılmış uygulama sayabiliriz bu kentte. Şimdilerde kapatılan hayvanat bahçesinden yeniden açılması tartışmalarının yaşandığı Çiftlik İstiklal Caddesi’ne kadar. Ve de tüm yanlışlara tüy diken tersane yatırımına kadar.

50 milyon dolardan fazla paranın gömülmesine mi yanmalı, binlerce çamın sökülüp atılmasına mı, yoksa karartılan umutlara mı? Bir reklam hatırlıyorum, ufka doğru yol alan bir umut gemisi ve 17 bin istihdam yazısı. Şimdilerde orası da hem denizden hem de ırmaktan gelen kumla dolmakta.

İşin hazin tarafı yapılan ve de bilahare yıkılan, açılan ve de daha sonra kapatılan her şey yapanların, açanların cebinden değil, bu halkın vergilerinden oluşan kamu bütçesinden yapıldı. Ve de bu halk alkışladı yanlışlığı ta başlandığında belli olan ve bugün artık kesinleşen projeleri.

Neye yanmalı, kaybedilen zamana mı, emeğe mi, kaynağa mı?  SIRADAKİ HABER
}