Haberler409.95 ppm!

409.95 ppm!

Yazarımız Çevre Mühendisi Hilmi Eker kaleme aldı...

+
-
409.95 ppm!

Her şeyin başı sağlık derler büyüklerimiz. Bildiğim başka bir şey ise dünyada her şeyin birbiriyle ilişkisi var olduğudur. Yaşayan tüm canlılar hava, su, toprak ve güneşe ihtiyaç duymaktadırlar. Bunlar olmadan dünyada yaşam olmayacağı kesin bir gerçektir. İşte insanoğlu su, hava ve toprağı kirletiyor ise bu ilişkiyide bozmuş oluyor. Yani kısacası doğanın ekolojik dengesini alt üst etmiş oluyoruz. Peki dünya nereye gidiyor?

Şimdi sıkı durun! 

Atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu geçen ay 409,95 ppm oldu! Atmosferdeki karbondioksit oranının 2019 yılı Ağustos ayı ortalaması bir yıl öncenin aynı dönemine göre 2,96 ppm artış ile 409,95 ppm  olarak gerçekleşti.

Atmosferdeki milyon parçacık içindeki karbondioksit yoğunluğunu gösteren bu değerin 350 ppm’in üstüne çıkması iklim değişikliği açısından güvenilir sınırın aşıldığı anlamına geliyor. Bu değer ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne bağlı olarak Havai’de faaliyet gösteren Mauna Loa İstasyonu tarafından 1958 yılının Mart ayında yapılan ilk ölçümde 317,71 ppm  olarak tespit edilmişti. 350 ppm’lik güvenilir sınır aylık ortalama bakımından ilk defa 1988’in Ocak ayında ölçülen 350,39 ppm  ile aşılmıştı. Günümüzde gelinen bu nokta bir felakettir!

Biz Neler Yapabiliriz? 

Bizlerde hem devlet olarak hem bireysel olarak öncelikle dünyamız nihayetinde de kendi sağlığımız için üzerimize düşenleri yapmalıyız. Bireysel olarak enerji tüketimine dikkat etmeli, çevre dostu ürünler tüketmeliyiz. Daha sonraki yazılarımızda anlatacağımız ‘SIFIR ATIK’ konusunu yaşam tarzımız haline getirmeliyiz. Devletimiz bu konularda çok önemli kararlar almakta ve önümüze uygulanabilir hedefler koymaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığıOn Birinci Kalkınma Planı ’nda elektrik üretiminde doğal gazın 2018’de %29,85 olan payının %20,7’ye gerilemesi, yenilenebilir kaynakların payının ise %32,5’den %38,8’e yükselmesi öngörülüyor.Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin elektrik şebekesindeki etkisine karşın pompaj depolamalı HES’ler dahil olmak üzere enerji depolama sistemlerinin devreye alınması ile öz tüketim amaçlı lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi santrali uygulamalarının yaygınlaştırılması sağlanması da hedefler arasında.

Ancak daha sipesifik ve radikal kararlar alınmalı, gerek merkezi gerekse de yerel yöneticilerin daha çok sorumluluk alarak mümkün olan en kısa vadeli planlar yapmaları gerekmektedir. Bu planlar ‘Yeşil ve Adil Bir Dünya Düzeni’ adı altında olmalı ve tavsiye olarak şunları muhakkak içermelidir;

  • Elektrikli araç kullanımını artırmada ’’menzil endişesi’’ sorununu ortadan kaldırmak için 1 milyon elektrikli araç şarj istasyonu kurulması,
    • Binalarda enerji verimliğini artırma amacıyla binaların yenilenmesine yönelik kaynağın artırılması,
    • Havacılık şirketlerinin artan emisyonlarına bağlı olarak, yıllık ek vergi getirilmesi.
    • Çelik üreticilerine daha az emisyona yol açacak üretim için destek sağlanması,
    • Kömür madenciliğinin durdurulduğu bölgelere destek ve yatırımların öncelenmesi...


Benzin ve motorine yeni indirimGÜNCEL
Benzin ve motorine yeni indirim
Samsun'da uyuşturucu ticaretine 2 tutuklamaGÜNCEL
Samsun'da uyuşturucu ticaretine 2 tutuklama
Samsun'da fiyatı düşen hamsiye hücumGÜNCEL
Samsun'da fiyatı düşen hamsiye hücum
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin tarım ve hayvancılığa açılmasını istedilerGÜNCEL
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin tarım ve hayvancılığa açılmasını istediler
Başkan Sandıkçı: 'Geleceğimiz siz gençlere emanet'GÜNCEL
Başkan Sandıkçı: 'Geleceğimiz siz gençlere emanet'
SIRADAKİ HABER
}