HaberlerSAMSUN-SİVAS DEMİRYOLU HATTI NİYE AÇILAMIYOR?

SAMSUN-SİVAS DEMİRYOLU HATTI NİYE AÇILAMIYOR?

Samsun- Sivas Demiryolu hattının neden açılmadığı merak ediliyor. Kimi ilgililer açılmama nedenini çözümlenemeyen hemzemin geçide, kimileri de yaşanan heyelana bağlıyor. Bu arada projede hemzemin geçit yönetmeliğine neden uyulmadığı da merak ediliyor

+
-
SAMSUN-SİVAS DEMİRYOLU HATTI NİYE AÇILAMIYOR?

2018 sonunda hizmete açılacağı bildirilen Samsun-Sivas demiryolu hattı aradan dokuz ay geçmesine rağmen hizmete hala açılamadı.

Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılan Samsun-Sivas demiryolu hattı 83 yıl hizmet verdikten sonra 29 Eylül 2015’de modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı.

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, Samsun Tren Garı’nda düzenlenen törende “Modernizasyon Projesi'nin büyük bölümünün AB IPA fonlarından finanse edileceğini” belirterek şu bilgileri aktarmıştı:

"Samsun-Kalın Demiryolu Hattı Modernizasyon Projesi, bugüne kadar AB IPA fonları ile finanse edilen en büyük ölçekli projemizdir. 'Kuzeyi güneye, Türkiye'yi geleceğe taşıyoruz' sloganlı projede 378 kilometrelik hat tamamen yenilenecek, altyapı, üstyapı standartları yükseltilecek. Elektrifikasyon işlemi yapılacak, sinyalizasyon ve telekomünikasyon altyapısı inşa edilecektir. Bu süreçte 48 tarihi köprü restore edilecek, 30 köprü ve 104 menfez yeniden yapılacak. Ayrıca tüneller genişletilecek. İstasyon yolu uzunlukları 750 metreye çıkarılacak, yolcu peronları AB standartlarına göre yenilenecek, tüm istasyonlara yolcu bilgilendirme sistemi ve anons sistemi kurulacak."

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, projenin 2017 sonuna kadar tamamlanacağını ve 258 milyon avroya mal olacağını açıklamıştı. Projenin diğer paydaşı olan ve incelemelerde bulunmak üzere 18 Kasım 2018’de Samsun’a gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise “Samsun-Kalın Demiryolu hattının 2019 yılı Ocak ayı içerisinde açılacağını” söylemişti.

Ancak aradan geçen bunca zamana rağmen “Samsun-Sivas(Kalın) arasını 9 saatten 4,5 saate düşürecek olan hattın bir türlü işletmeye alınamaması değişik tepkilere neden oluyor. Kimi ilgililer Kavak-Havza arasındaki heyelanı gerekçe olarak gösterirken kimi ilgililer de TCDD Hemzemin Geçit Yönetmeliği’ne aykırı davranıldığını belirtiyorlar.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Konunun uzmanları Samsun-Kalın(Sivas) Demiryolu Hattı’nın açılması önündeki en büyük engelin Samsun-Ordu Karayolundaki trafik yoğunluğu olduğunu belirtiyorlar. Yönetmeliğin günde 30.000 binden fazla araç geçen yollarda hemzemin geçit yapılamayacağını belirtmesine rağmen söz konusu kara yolundan günde 80. 000 araç geçtiğini belirten uzmanlar “Samsun-Kalın hattında ilk etapta 12 olarak düşünülen tren seferi sayısının zaman içerisinde 54’e çıkması planlanıyor. Bir katarın geçiş süresinin 3 dakikayı geçeceği göz önüne alınırsa bu Samsun-Ordu Karayolunun ilk başta günde 36 dakika, daha sonra da en az 2,5-3 saat trafiğe kapanması anlamına gelir” diyorlar.

3 Temmuz 2013 gün ve 28696 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin” 9’uncu maddesi aynen şöyle:

“MADDE 9 – (1) Tren hızı ve trafik yoğunluğuna göre tesis edilecek hemzemin geçit koruma sistemleri aşağıda belirtilmiştir. 

  1. a) Tren hızlarının en fazla 120 km/saat, seyir momentinin 3.000’e kadar olduğu konvansiyonel hatlarda trafik işaretlerine sahip demiryolu hemzemin geçitler serbest olarak açılabilir. 
  2. b) Tren hızlarının en fazla 160 km/saat, seyir momentinin 30.000’e kadar olduğu konvansiyonel hatlardaki geçitlerde flâşör, çan ve bariyerden oluşan otomatik veya bekçili bariyer sistemi kurulur. 

(2) Seyir momenti 30.000 katsayısını geçen hatlarda hemzemin geçit açılamaz, alt veya üst geçit yapılır.”

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün, 21 Eylül 1924'te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas Kalın demiryolu hattı, 30 Eylül 1931'de tamamlandı. Karadeniz'in Anadolu'ya açılan iki demiryolu hattından biri olan ve Samsun Limanı'nı İç Anadolu Bölgesi'ne bağlamak amacıyla inşa edilen Samsun-Sivas Kalın hattı 39 istasyondan oluşuyor. Samsun'dan başlayan hat Amasya ve Tokat illerinden geçerek Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Kalın Mahallesi'nde Ankara-Kars Demiryolu hattı ile birleşmektedir.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 SIRADAKİ HABER
}