HaberlerBU FATURALAR ÖDENMEZ

BU FATURALAR ÖDENMEZ

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
BU FATURALAR ÖDENMEZ

İki gün önce sitemize haber olarak koymuş ve sormuştuk “Samsun-Sivas(Kalın) Demiryolu niye açılamıyor?” diye. Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Cahit Turhan’dan “açılışın hızlandırılması için destek istemesi” üzerine konuya yeniden dönmek şart oldu.

Sayın Fuat Köktaş’ı aradım, aksamaları, yapılan çalışmaları, müteahhitten kaynaklanan gecikmeyi, Ladik İstasyonu’ndan Kavak yönüne yaklaşık beş kilometrelik bir alanda meydana gelen heyelanı filan uzun uzun konuştuk.

Sorunlar aşılıyor. Gözüken o ki bu ay ya da Kasım ayında bu hat ulaşıma açılacak. Bu hat oldukça önemli. Sadece Samsun’u Sivas’a değil, Ortadoğu’yu Karadeniz’e, Karadeniz’in ötesine bağlıyor. Samsun-Sivas hattı tarih boyunca hep önemli olmuştur ve onun içindir ki Samsun-Sivas demiryolu genç Cumhuriyet’in temelini attığı ve açılışını gerçekleştirdiği -Samsun-Çarşamba hattını saymazsak- ilk demiryolu hattıdır.  

Bu sorunlar aşılır ama “mevzuatı yok sayma anlamına gelen- bir uygulama var ki onun faturası kolay ödenmez/ ödenemez. Fatura büyüktür hem de çok büyük.

Önceki günkü haberimizde konuyu gündeme getirdik. 3 Temmuz 2013 gün ve 28696 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin” 9’uncu maddesi çok açık. Bu maddeye göre Samsun-Sivas Demiryolu hattı ile Samsun-Ordu Karayolu hattında hemzemin geçit olamaz. Bu o yönetmeliğin 9’uncu maddesine aykırıdır. Ve ne yazık ki o hat yapılırken o madde göz göre göre çiğnenmiştir. O maddenin ilgili fıkrası aynen şöyledir: “Seyir momenti 30.000 katsayısını geçen hatlarda hemzemin geçit açılamaz, alt veya üst geçit yapılır.” Söz konusu hemzeminin olduğu yolun günlük araç geçiş sayısı 30 binden çok fazladır, yaklaşık 70 bin ve üzeridir.

Kılıçdede hemzemin geçidi yönetmeliğe aykırıdır. Ayrıca akış mantığına da aykırıdır. Orada ya karayolu ulaşımı aksayacaktır ya da demiryolu. Ya serden geçilecek ya yardan. Gözüken o ki şimdilik her ikisi de aksayacak.

Çözüm mü? Çok pahalı ama var. Demiryolunu ileride Canik sıradağlarının altından tünellerle Tekkeköy’e bağlamak! İşte ödenmez/ödenemez dediğim fatura bu. Kaybolan zaman, boşa harcanan milli servet ve aksayan ulaşımın doğuracağı sair zararlar.

Yazık…SIRADAKİ HABER
}