HaberlerÇevre Dostu Çay

Çevre Dostu Çay

Yazarımız Çevre Mühendisi Hilmi Eker kaleme aldı...

+
-
Çevre Dostu Çay

Çay içmeyi özlediğinizde, hele bir çay demle de içelim hanım dediğinizde, bir çay ver usta tavşan kanı olsun dediğinizde hayalinizde nasıl bir çay oluyor? Heh! Tam da öyle bir çay istediğinizde lütfen dökme çay kullanıldığından emin olun ve siz de dökme çay kullanın. Poşet çaydan, demlik poşetten, sallama çaylardan uzak durun. Neden mi? Amerika McGill Üniversitesi’ndeki bir araştırmaya göre sadece bir plastik çay poşetinin, içeceğimize milyarlarca mikro plastik bulaştırdığı kanıtlanmıştır.

McGill Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Nathalie Tufenkji üniversitenin kantininde poşet sallama çaylarının satıldığını duyduğunda asistanı ile birlikte hemen tüm markalardan çok sayıda çay poşeti satın alarak laboratuvar ortamında testler ve analizler yaptılar.

“Plastiği Alın ve Yiyin!” 

Sonuçlar endişe verici bir şekilde, 11,6 milyar  kadar mikro plastik  parçacık ve 3,1 milyar  nano boyutlu parçacıkların çayı kirlettiğini gösterdi. Nano boyutlu parçacıklar, insan kan dolaşımına ve insan hücrelerine girebilecek kadar küçüktür. Bu rakamlar, diğer gıda ürünlerine ve içeceklere göre, ortalamanın oldukça üzerinde hatta binlerce kat daha yüksektir.

İnsanlar bu şekildeki ürünler nedeniyle veya çevreyi kirletmeleri sebebiyle dolaylı yollardan mikro düzeyde haftalık ortalama 5 gram plastik yutmaktadır.

Mikroplastiklerin yutulması ile ilgili olarak daha da endişe verici olanı, mikroplastiklerin etraflarındaki diğer çevresel kirleticileri toplayan “Toksik Tekne” gibi davranmasıdır . Başka bir deyişle, mikroplastikler çevresel kirleticileri çeker, yoğunlaştırır ve taşır. Bu mikroplastik “Toksik Tekne”lerin konsantre kirletici maddelerle yutulması sağlığınız için riskleri artırır.

Bu plastik çay poşetleri, çevresel açıdan daha fazla zarar verici sorunlara neden olan tek kullanımlık plastiklerin bir başka örneğidir. Sürdürülebilir bir çevre ve enerji tasarrufu için değişmez ilke olarak tek kullanımlık plastik ürünleri hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız. Sadece iki dakikalık ihtiyaç için kullanılan tek kullanımlık plastikler yüzlerce yıl yok olmadan doğada kalıyor. Fosil yakıtlardan üretilmeleri, yüzlerce yıl doğada kalmaları, geri dönüşümlerinin çok az olması gibi nedenlerle de tek kullanımlık plastikler terk edilmeli.

Tek kullanımlık plastiklere hayır dememiz için bir çok sebepten bazıları; 

-Fosil yakıtlardan üretiliyor.

-Yüksek karbon ayak izine sahipler.

-Yüzlerce yıl doğada kalıyorlar.

-Çok azı geri dönüşüyor.

-Denizlerimizi kirletiyorlar.

-Deniz canlılarını öldürüyorlar.

-Yemek zincirimize giriyorlar.

 

Çevre dostu dökme çay kullanımı ile plastik ambalaj azaltımı sayesinde sadece çevreyi iyileştirmekle kalmayacak aynı zamanda sağlımızı da koruyacağız. Hatta oluşan çay posası bile organik gübre olarak  kullanılabilir.

Şimdi gönül rahatlığı ile ÇEVRE DOSTU  bir ÇAY  söyleyin ve hem çevreyi hem sağlığınızı koruduğunuz için afiyetle için.SIRADAKİ HABER
}