HaberlerBİR BURUK VEDA, BİR İNCE HÜZÜN

BİR BURUK VEDA, BİR İNCE HÜZÜN

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara kaleme aldı...

+
-
BİR BURUK VEDA, BİR İNCE HÜZÜN

Bir ince hüzündür kapanan her iş yeri bende. Hele de bildiğim, içinde bulunduğum bir kurumsa bu. Hele de işsizliğin giderek arttığı bir dönemde iyi yetişmiş seksene yakın genç insanın işsiz kalması söz konusuysa.

Ve de 14 yılda oluşan bir kurumsal yapıysa kapanan.

Kim üzülmez, hangi kalp bir ince hüzünle dolmaz ki?

Uzun yıllar yazdım Haber Gazetesi’nde. Kısa bir süre de olsa yöneticilik yaptım. Haberaks Tv’de değişik programlar hazırlayıp sundum, yönettim. Haber Radyo’da programlar yaptım. Bu süre zarfında en ufak bir sansürle karşılaşmadım. Ne yazdıysam, ne konuştuysam kelimesine dokunulmadan yayınlandı. Bunu belirtmek benim için bir ahlak borcudur.

Pırıl pırıl gençler tanıdım, yetişmelerine verebildiğim kadar katkı vermeye gayret ettim. Bu kentin, bu ülkenin yüz akı aydınlarını, siyasetçilerini, bürokratlarını televizyonda konuk etmenin hazzını ve gururunu yaşadım.

Gerçek gazetecilerle çalışmanın hazzını tattım camiada. Yazılarını keyifle okuduğum kalem erbaplarıyla sayfaları ve dostlukları paylaştım.

Geriye bakınca paylaşılacak birçok güzel anım var. Belki de o son vedanın ince hüznü bundandır.

O gençler, eğitimli, kabiliyetli, deneyimli pırıl pırıl gençler umarım ve dilerim ki bir an önce iş bulur çok sevdikleri ve çok daha büyük başarılara imza atacakları mesleklerinden kopmazlar. Eski günler olsaydı bu kadar üzülmezdim onlar için. Onlar burada olmazsa Ankara’da, İstanbul’da ya da ülkenin bir başka büyük kentinde çok rahat iş bulabilirdi. Geçmişte bunun örnekleri vardır ve oldukça da çoktur. 

Heyhat, artık büyük kentlerde de gençlerin önü kapalı. Hesapsız kitapsız açılmış iletişim fakültelerini bitirmiş diplomalı gençlerle dolu bu ülke.

Bir kayıptır Haber Medya. Ama patronlardan önce meslek erbabı gençler için, kent için kayıptır. Patron, adı üstünde, o hiç kaybetmez. Kazanacaksa alır kazanmayacaksa almaz ya da tam tersi satar. İhtiyacı varsa yatırım yapar, ihtiyacı kalmazsa satar, savar, elden çıkarır. Sorun değildir patronlar için almak ya da satmak, açmak ya da kapatmak.

Ama kent için sorundur eğer kapatılan bir basın kuruluşuysa. Kapanan her gazete, kararan her ekran ve susan her radyo aynı zamanda çok sesliliğin kaybolması demektir. Farklılarımızın zenginlik kabul edildiği bir ortamda farklılıkların giderek kaybolması ve tek renkliliğe daha doğrusu renksizliğe dönüşmesidir.

Olaya bir de bu açıdan bakmak lazım.SIRADAKİ HABER
}