Haberler'Santrali buraya kurdurtmayacağız'

'Santrali buraya kurdurtmayacağız'

CHP Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü ve Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları açıklamayla, 'Ovamıza ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Ovamızı, ilçemizi, çocuklarımızın geleceğini karartmamak için her türlü yasal yolu deneyerek bu santralı buraya kurdurtmayacağız' dedi

+
-
'Santrali buraya kurdurtmayacağız'

CHP Çarşamba İlçe Başkanı İlhan Yürükcü ve Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları açıklamayla Çarşamba'ya kurulma çalışmaları devam eden biyokütle enerji santraline tepki gösterdi. CHP İl yöneticileri, SAMÇEP üyeleri ve ADD Samsun Şube Başkanı DR. Işık Özkefeli'nin de katıldığı toplantıda yönetim kurulu adına basın açıklamasını okuyan ilçe başkanı Yürükcü, "Çarşamba Ovası gibi ülkemizin en değerli tarım arazisini korumak ve geliştirmekle yükümlü kamu kurumlarımızın ve kamu yöneticilerimizin birer birer bu kirli yatırıma nasıl teslim oldukları belgeleriyle ortalığa döküldü. Hepsine yazıklar olsun. Kamu kurumlarımızın ve kamu yöneticilerinin görevlerini yapamaz hale gelmesinin baş sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP’li vekiller, AKP’li Belediye Başkanları Ovamızın geleceğini karartacak bu kirli yatırımın baş sorumlusudurlar.
Çarşamba Beldiye Meclisinde görev yapan üyemiz, tek başına bu tesise karşı oy kullanmış ve Çarşamba Halkın’dan başka kimsenin çıkarlarına hizmet etmeyeceğini göstermiştir" diye konuştu.

KARAASLAN SAMİMİ İSE 
Yürükcü, açıklamasında Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'a da çağrıda bulunarak, Sayın Çiğdem Karaaslan, santralın olası zararlı sonuçlarını değerlendirmek üzere bir komisyon kurmuş. Sayın Karaaslan, samimi ise yetkilerini kullansın ve firmanın inşaat faaliyetlerini derhal durdursun, zira bu güce sahipler. Çünkü santral için Samsun Valiliğinin ÇED yönetmeliklerine aykırı olarak verdiği 'ÇED Gerekli Değildir' kararı, İl Toprak Koruma Kurulunun ve Tarım İl Müdürlüğünün Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal SİT Alanı olarak ilan edilen Çarşamba Ovası için verdiği 'Tarımsal Dışı Amaçlar İçin Kullanılabilir' kararlarına karşı açılmış onlarca dava vardır. Sayın Karaaslan’dan diğer talebimiz de kamu yöneticilerini firma lehine faaliyet yürütmekten men etmesidir.Açılmış Davalar sonuçlanana kadar firmanın inşaat faaliyetinin durdurulmasını ve firma lehine sahada çalışma yürüten, mahalle muhtarlarımızı etkilemeye çalışan kamu görevlilerinin asli görevlerine dönmeleri sağlansın. İlgli şirket adına saha çalışma yürütenler daha işin en başında Eğercili Mahallesi başta olmak üzere komşu mahlle sakinlerine bilgi vermediler, soranlara da yaptıkları çalışmayı güneş santralı çalışması gibi söylediler. Halka yalan söyleyerek başlatılan bir işten hayır gelmez" ifadelerini kullandı.

İZİN VERMEYECEĞİZ 
CHP Çarşamba İlçe Yönetiminin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: "Ovamızın toprağını, havasını ve hepsinden önemlisi bütün Samsun’un içme suyunu kirletecek bu santral beraberinde pek çok kirli yatırımı da getirmeye şimdiden getirmeye başlamıştır. CHP Çarşamba İlçe teşkilatı olarak, Ovamızı, ilçemizi, çocuklarımızın geleceğini karartmamak için her türlü yasal yolu deneyerek bu santralı buraya kurdurtmayacağız. Şirkete sesleniyoruz, inşaat faaliyetlerini derhal durdurun, açılan davaların sonucunu bekleyin, Çarşamba Halkına kötülük yapıyorsunuz, buna izin vermeyeceğiz. Şirketin çıkarları doğrultusunda karar veren, tavır alan hemşehrilerimize, yöneticilerimize parti gözetmeksizin sesleniyoruz;
Çarşamba Halkı bunu unutmaz, gelin bu kirli yatırıma hep birlikte dur diyelim."SIRADAKİ HABER
}