HaberlerHOCADAN BEKLEDİKLERİM

HOCADAN BEKLEDİKLERİM

Yazarımız Sacit Acar kaleme aldı...

+
-
HOCADAN BEKLEDİKLERİM

     Mimarlar odası yönetiminde olduğum yıllardı. Rahmetli Oktay Ekinci de Mimarlar Odası genel başkanıydı. Samsuna sık sık gelip gittiği dönemlerde onunla Kentin gelişmesi ile ilgili muhabbetler eder düşüncelerini alırdık. Biraz da alaycı bir üslupla Yüksekokul ve Üniversitelerde kötü gelişen şehirlerden birisi olduğumuzdan söz eder bunun okul müfredatlarına dahi konulduğunu anlatırdı. Biraz da üzüntüyle bunu dinler sonrasında kendimiz için de öz eleştiri yapmak gerektiğini düşünürdüm. Neticede bu şehirde yaşamış kentin gelişmesinde direkt olarak etkin olmasak dahi kent idarecilerinin hemen yanı başında olduğumuzu ve onları yeteri kadar etkileyemediğimize hayıflanırdım. Aynı duyguları bugün dahi duymakta ve hissetmekteyim.

   1976 ve 1977 li yıllarda Samsun Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğünde Proje ve Kontrol Mühendisliği yaptığım dönemlerde Belediye Başkanının kaçak inşaatlar için Altın Yumurtlayan tavuklar dediğini hala duyar gibiyim. Mantar gibi biten inşaatlara Belediye tavuk gözüyle bakıyor, akşamdan sabaha binalar yükseliyor ve kent günden güne kimliksizleşiyordu. Bu neviden günü kurtarmaya yönelik davranışlar bir kentin geleceğini ve tarihini mahvetmeye yetebiliyor,

   Mimarlar odası yönetiminde olduğum dönemlerde gerek basın sayesinde gerekse idari mahkemelerde davalar açarak kentin bazı köşelerine yapılmaya çalışılan müdahaleleri durdurmuş olumsuzlukların önünü almıştık. Ama yapılan her olumsuz plan tadilatını değiştirmeye gücünüz de yetmiyor sözünüz de. Mesela hatırlıyorum da tam Ankara yol ayırımının sağ başındaki o güzelim çamlık ve ağaçlık sırta bir Meslek Odasına ait binanın inşasını durdurmaya muvaffak olmuştuk ama Büyük Caminin hemen burnunun dibindeki otopark yeri olarak tahsis edilmiş bir arsayı kurtaramamıştık. Bu gün yüksek bir yapı olarak yükselen o yapının altından geçerken hiçbir şekilde oraya yakışmayan binanın adeta üzerime devrileceğini düşünerek ürperirim.

   Kentlerimizin ve belediyelerimizin yönetimlerinde bulunan yöneticilerin kent konusunda verdikleri kararları düşünerek, etrafındaki ehil kadroların fikirlerini alarak, daha da önemlisi Kentin Yaşayanlarının alışkanlıklarının da yok olmamasını da izleyerek karar vermeleri isabetli olur ve geleceğe yönelik yaşanabilir yerler bırakılmış olur yeni nesillere. O iki dudak arasına giren yapıyorum olacak egosu hiçbir mana ifade etmemektedir. Anlattıkça ve yazdıkça hatırlıyorum Mecidiye ve Konak Sineması önündeki geçidin yapılması sırasında Belediye Başkanıyla Genel Sekreterine adeta yalvarmıştık aman yapmayın etmeyin diye. Yapıldı ve o muhteşem yaya yoğunluğu yerin altına sokulmaya mahkûm edildi. Hem Bulvar AVM ile Mecidiye Cadde Çarşısı arasındaki doğal geçiş engellenmiş, hem de yaşlılar, bebek arabalı anneler pis kokulu küçük asansörlere binmeye mahkûm edilmiş oldu. Netice tüm rahatsızlıklarıyla şimdi ortaya çıkmış durumda.

   Şimdi gündeme gelmek istiyorum. Atakum kent konseyi başkanlığına Mimarlık Fakültesi dekanı Derya Oktay seçildi. Atakum Belediye Başkanı bu konuda isabetli bir tercih yaparak bu makama bir bilen kişiyi, bir akademisyeni uygun buldu ve aday gösterdi. Bir manada taşlar tam da yerine oturdu denebilir. Hocayı oldukça iyi tanıyorum. Gerek vizyonu, gerek dünya kentlerindeki gelişmeleri takip edişini ve de en önemlisi sürdürülebilirlik konusundaki titizliğini yanındakilere anlatabilirse uzun yıllar olumsuzluklarla hatırlanabilecek birçok konu bugünden kapanabilir.

    Bu durum böyle satır arasında hemencecik geçilecek bir gelişme değildi. Hem Atakum’a hem Samsun’a hem de yaşayanlarına hayırlı olur inşallah...SIRADAKİ HABER
}