HaberlerBARIŞ PINARI

BARIŞ PINARI

Yazarımız Vedat Çınaroğlu kaleme aldı...

+
-
BARIŞ PINARI

       Türk Ordusu, Fırat’ın doğusundaki Suriye topraklarını terör örgütlerinden arındırmak, Türkiye’ye yönelik gözdağı(tehdit) girişimlerini ortadan kaldırmak, yurt ve ulus güvenliğini sağlamak amacıyla 9 Ekim saat 16’dan başlayarak havadan ve karadan sınır ötesi harekatı başlattı. PKK-PYD’nin siyasi temsilcisi olduğu bilinen HDP yönetimi dışındaki siyasi partilerin açıklamalarından anlaşılmaktadır ki ulusun büyük çoğunluğu harekattan kıvanç duymaktadır. Bu satırların yazarı da emekli bir asker olarak coşkulandı ve beklenen bu harekattan kıvanç duydu. Hiç kimse kaygılanmasın ki Türk Ordusu ulusundan ve tarihinden aldığı güçle geçmişte olduğu gibi bugün de görevini başarıyla tamamlayacaktır. Tanrı ordumuzu korusun ve utkulu(muzaffer) kılsın.

       Türk Ordusu’nun 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı Zeytin Dalı harekatında Hatay’ın Reyhanlı, Kumlu, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri ile Kilis’te bulunarak ve ara sıra Afrin’in Türkiye sınırına geçerek izlenimlerimi o tarihte yazdığım gazetedeki köşemden paylaşmıştım. İnanıyorum ki, Hatay’da ve Kilis’te olduğu gibi Suriye sınırı boyunca il ve ilçelerimizdeki yurttaşlarımız da çoşku içerisinde ev ve iş yerleri ile taşıtlarını Türk Bayrağı ile donatmışlardır.

       Bu harekatın, İngilizlerin Ortadoğu dedikleri Güney Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yeni siyasi gelişmelere neden olacağı beklenmelidir. Bu güne kadar IŞİD ve El Kaide veya onlardan türemiş gerici(irtica) terör örgütlerini yayılmacılara(emperyalistler) yaranmak için destekleyen Irak, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır ve Libya başta olmak üzere ilgili tüm ülkelerin yeni jeopolitik kararlarlar alacağı görülebilecektir.

       Harekatın başlamasıyla birlikte Türk Ordusu’nun bölgedeki sivilleri vurduğu/vuracağı gibi bir yayılmacı ağızlı dış ve gerici FETÖ ağızlı iç çevreler kara yaymaca(propaganda) başlattılar. Unutulmamalıdır ki, yaklaşık 2000 yıllık kıvançlı geçmişi olan Türk Ordusu’nun devam etmekte olan “Savaş Türesi”, Birleşmiş Milletler Savaş Hukuku, Türklerin dışındaki uluslarda yoktur. Savaşta; kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve engellilere yani sivillere kıygıda(zulüm) bulunmak; Arapların Türkistan’da, Avrupa’nın Haçlı Seferlerinde, İngilizlerin Avustralya ve Hindistan başta olmak üzere Güney Doğu Asya’da ve Ortadoğu’da, İspanyolların Güney Amerika’da, ABD’nin Kuzey Amerika- Vietnam ve Japonya’da, Rusların Türkistan’da, Almanların 2nci Büyük Savaşta ve Yunanlıların Türk Kurtuluş Savaşında uyguladıkları bir yöntemdir. Türklerin, “Savaş Türesinden” ayrıldığı sürecin Osmanlı Döneminin önemli bir kesiti olduğunu da açık yüreklilikle belirtmek gerekir. Örnekleri Atsız’ın “Aşıkpaşazade Tarihi’nde” olduğu gibi saptanmıştır ve bu ayrılık da İslamiyet’in etkisi ile kesin yargılardan(dogma, taassup) kaynaklanan tarih ve ekin(kültür) kopuşudur.

        Beklerim ki, “Barış Pınarı” harekatı Suriye’nin Rakka ve Deyrizor illerini elinde bulunduran terör örgütlerinin de yok edilmesini sağlar, Telafer ve Kerkük yolu güvenlikli bir bölge olur. Bu, Suriye ve Irak Türkmenlerinin varlığı ve Misak-ı Milli’nin devamı için önemlidir. Harekatın başladığı saatlerde güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’ın canlı yayında duyurduğu bir ayrıntı bu önemle ilgiliydi; “ 1927 yılında Atatürk, Teşkilat-ı Mahsusa’yı bölgede devreye sokarak Telafer’de bir Türkmen İsyanı çıkartarak İngiliz oyununu bozmuş ve Misak-ı Milliyi korumuştur.”

         Bilinmeli ve unutulmamalıdır ki, belirttiğim coğrafya; Sümer, Elam, Akad ve Eti Türk Medeniyetlerinden başlayarak yaklaşık 14000 yıllık Türk coğrafyasıdır ve bu kalıt(miras) yaşatılacaktır. Türk olmanın gereği budur.

         Samsun’dan Şanlıurfa’ya, Edirne’den Kars’a her ev, iş yeri ve taşıtlar Türk Bayrağı ile donatılarak “Ordu- Ulus Elele” duyurusu tüm yeryüzüne ulaştırılmalıdır. Utku(zafer) mutlak Türk’ündür.SIRADAKİ HABER
}