HaberlerRAPORLARDAN BİRİNDE ZARARLI DENİLSİN, DURDURURUM

RAPORLARDAN BİRİNDE ZARARLI DENİLSİN, DURDURURUM

Samsun Valisi Osman Kaymak, biokütle santraliyle ilgili olarak, 'Çevre Bakanlığı ve OMÜ'den rapor istedik. Bu raporlardan birinde çevre için, ova için zararlı denilsin. kurulmasına izin vermem' dedi

+
-
RAPORLARDAN BİRİNDE ZARARLI DENİLSİN, DURDURURUM

Samsun Valisi Osman Kaymak, 100. Yıl kutlamalarına katkı sağlayan basın kuruluşlarına teşekkür belgesi verdiği toplantıda Çarşamba'ya kurulma çalışmalarına başlanılan biokütle enerji santraliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Kaymak, AK Partki Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'la görüştükten sonra hem Çevre Bakanlığı'ndan, hem de OMÜ'den rapor istendiğini belirterek, "İki rapordan birinde çevreye ve ovaya zararlı olduğu belirtilirse, santrali kurulmasına izin vermem, anında durdururum" dedi.

TEMA BİLE ONAY VERMİŞ 

Samsun Valisi Osman Kaymak açıklamasında şunları söyledi: "Tarım arazilerinin tarım dışına çıkarılmasına karar veren kurulda santral ile ilgili karar oy birliği ile alınmış. Ben kararı gördüğümde en azından TEMA Vakfı karşı çıkar  ben kararı gördüğümde 'temaya hiç değilse sen karşı çık' dediğim de faydalı bir tesis olduğunu belirterek 'niye çıkayım' dedi. 6 ay  önce tesisin faydalı olacağı konusunda oy birliğiyle karar verilmiş.  ÇED Yönetmeliğine gerek yok denilmiş. Yönetmeliklerde  hangisinde ÇED gerekir, hangisinde gerekmez diye teknik, bilimsel verilerle yazar. Bir işletmenin çevreye ne kadar zarar vereceği, uzmanlar tarafından yazılmıştır. ÇED de bir rapordur. Çevre müdürü teklif etti, valilik onayladı şeklinde değil. Onlarda bile bütün kurumlara soruyoruz. 'Burada böyle bir tesis kurulacak diye çevre müdürlüğüne, tarım müdürlüğüne ve diğer kurumlara projeyi göndererek sorduk.  Öyle gizli kapaklı değil, kimseden bir şey kaçırdığımız yok. Çarşamba Ovasını sizden daha çok düşünüyoruz. Kimse merak etmesin. 

ZARARLIYSA DURDURURUZ 

Bununla birlikte Çiğdem Hanımla acaba yanlış bir şey var mı diye konuştuk.  "Çevreye zararlı olmadığına inandığımız için izin veriyoruz ama ola ki bir şey varsa diye de Çevre Bakanlığı'ndan ikinci bir heyet istedik. Uzmanlar geldiler, yerini gördüler. Çevre müdürlüğündeki dosyasını alıp incelediler, onların raporlarını bekliyoruz.  Eğer onlar derlerse ki burada bir şey var. Hemen durdururuz. Ben Çarşamba Ovası'na zarar verecek bir şeye izin vermeyiz. Bu tesisi yapacak kişiyi tanımam, niye yardımcı olalım.  Ben de sizler kadar çevreciyim, çevreyi çok önemsiyoruz.  Tesisin kurulacağı alan zaten kömür depolama alanı. Sonuçta orası tarla değil, zaten orada kömür depolama yeri var.

EMİSYONU OTOMATİK OLARAK ÖLÇÜLECEK 

Zaten Toprak Koruma Kurulu'ndan fabrika için izin verilmiyor, o izin daha önce verilmiş. Sadece stoklama alanı için izin verildi. Türkiye'de 20-25 tane biokütle santrali var. Çorum'da tesisleri var, sizleri de tesislerini gezdirmeye davet edecektir. Santralin kurulduğu yerdeki çiftçiler memnun. Bunu git Ladik'te kur diyebilirim ama bunlar çok karlı tesisler değil, taşımaya para verecek. Şirket yöneticileri yakılacak fındık kabukları gibi malzemelerin bulunduğu alanda tesisi kurarsa kazanç elde edeceğini söylüyor. O tesisin belirlenen yerde kurulmasında bir zarar görmüyoruz. Ama bununla birlikte Çevre Bakanlığı uzmanları atlayabilir diye OMÜ'den de 2-3 kişilik heyet te bir rapor hazırlayacak. Bu raporda bu tesis ovayı batırır, zarar verir diye bir şey gelirse durdururuz. Çıkan küller gübre yapımında kullanılmak üzere taşınacak. Bacada emisyon ölçüm cihazları olacak. Samsun'daki Hava Kalitesini Ölçme Müdürlüğü otomatik cihazlarla buranın havaya bıraktığı atık madde sürekli kontrol edilecek. Adam bana fındık kabuğu, ot yakacağım diye taahhütte bulunuyor, diyelim kömür yaktığında yakasına yapışacağız. Santralin bacasına otomotik emisyon ölçüm cihazlarının konulması da proje taahhütlerinin içinde var."

KİRLİ SANAYİ İSTEMİYORUZ 
Vali Kaymak, fabrika bacalarından çıkan gaz ve partiküler madde atıklarının dünya standartlarına kontrol edildiğini, bu standartların altında kalan atıklara tüm dünyada izin verildiğini belirterek, "Bunu hepimiz kabul etmek zorundayız. Bacasından duman çıkıyor diye standartlar içindeki verilere sahip fabrikayı kapatamazsınız. Ama emisyon cihazını kapatan olursa, bunu da tespit edersek gereğini yaparız. Gerekirse kapatırız. Dersiniz ki burası tarım şehrdi, turizm kenti sanayiye ihtiyaç yok, istihdama ihtiyaç yok derseniz kapatırsınız, yenilerine izin vermezsiniz. Ben Samsun'a geldiğimde söyledim, kirli sanayi istemiyoruz dedim. Sanayiciye Kavak ve Havza OSBleri gösterdim, ama beyaz yakalılar Kavak ve Havza'ya götüremeceğini söyleyen sanayici Samsun'dan yer istiyor.İşte Sampa, işte Canik 55, işte Yeşilyurt. O anlamda Samsun bir milyon 300 bin nüfuslu kent, her yıl belli sayıda öğrenci mezun oluyor. Nasıl bunlara iş bulacaksın, turizmle karın doyacak mı? Sanayi olacak ama tabiki kirli sanayi olmayacak. Kirlilik yaratanı, izin verilen değerlerin üzerine çıkanı gerekirse kapatırız" diye konuştu.

Açıklamaların ardından basın kuruluşu temsilcilerine teşekkür belgeleri verildi. Samsun haber TV'nin belgesini, Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara, şehir dışında bulunduğu için Yazıişleri Müdürümüz Erdem Erol aldı.SIRADAKİ HABER
}