HaberlerAHLAKIN İKİ YÜZÜ

AHLAKIN İKİ YÜZÜ

Yazarımız Nevval Sevindi kaleme aldı...

+
-
AHLAKIN İKİ YÜZÜ

Ahlak  sadece cinsel alanı ilgilendiren bir kavram değildir. Ahlaksız dediğimizde sadece bir insanın fiziksel ve şehvet boyutundaki durumundan söz etmiş olmayız. Malını fahiş satan esnaf, çalışanının hakkını yiyen kurum ya da elindeki gücü kötüye kullanan şişkin bir ego sahibi müdür de ahlaksız nitelemesine hak kazanır. Ahlak en eski felsefi konulardan biridir.

"Bir ahlak ölçütünün düşünceye dayanan uygulaması "ile " bir sevgi ve davranış alışkanlığı" olarak iki ahlak türünden söz eder  yazar Oakeshott.*

Birincisi, yani bir ahlak ölçütünün üzerinde düşünülerek uygulanması, ahlak kurallarına düşünülerek uyulması biçiminde ortaya çıkabilir. İster bireysel,ister toplumsal olsun , kendini bilmeye değer yükleyen  bir ahlak yaşamını temsilden söz ediyoruz. Burada bir kural veya ülkünün birey düzeyinde düşünülmüş olması önemli. Ahlak ülkülerinin değerlendirilmesi bir eğitim gerektirir.Bu özel bir eğitim . Oakeshott, bu ahlak biçiminin karşısına  "bir sevgi ve davranış alışkanlığı" dediği ahlaki yaşam biçimini koyar.Günlük yaşamda  yapılması gereken ahlak ülküsünün ifade edilmesi için öğretilmiş davranış kalıbıyla  davranmak değil, bir davranış kuralını kendimize bilinçli olarak uygulamak da değil sadece, belirli davranışları alışkanlık edinmiş insnlarla birlikte yaşayarak öğrenmeyi savunur. Tıpkı anadilimizi öğrenir gibi  bu ahlakı öğrenmek olmalıdır amaç. Başkaları görsün ve aferin desin diye değil,öyle yapmaktan başka elimizden gelmediği için ahlaklı davranmaktır esas olan. Burada anlamlı bir eylemle davranış kuralı kavramı içiçedir. Onlar sadece fizyolojik ve beden hareketleri değildir. Eylem olarak anlamlıdır.

Hesapsız kitapsız göç olgusunun ağır faturasını toplum ödüyor, yıllardır başıboş bırakılmış insan denen varlığın manevi dünyası boşaldığı için vahşi içgüdüleri Batılı benzerleri gibi dışa vurmakta.

Babam yeni yetmeliğinden sonra mahallede hiç başını kaldırmadan girip çıktığını anlatırdı ve de gördüm. Rahmetli kadın,kızlar rahatsız olmasın diye bunu ailesinin öğrettiğini söylerdi. Bu ahlaki bir tutum ve davranıştır.

Küçücük kızların nasıl fuhuş batağına düştüğü araştırıldı ve önce ailelerin parçalandığı sonra ufacık hediyelerle onları kandıran vicdanı parçalanmış erkeklerin olduğu gerçeğine çarpıyorsunuz. Parçalanmış aile ve cinsel istismar ilk iki sırada. Bunların yüzdesi 48!

Türkiye'de aile ile ilgili çok az çalışma yapılmakta. Tarihi,sosyal,kültürel ve saha çalışmaları olarak çok acil aile araştırmalarına ihtiyacımız var. Koruma ve önleme tedbirleri almak gerekiyor. Toplumumuz genç bir nüfus barındırıyor diye övünmeyelim,çünkü onlara hiç bir şey sağlamıyoruz. Onlar boş birer küfe gibi kömürlüklerin önünde duruyor.

Ahlak bizim özel evimizin duvarları arasında olması gereken bir süs değil.

Toplumumuzun ihtiyacı olan bir kavram. Bunu kavramadan milli olmanın, milli bir devlete sahip olmanın imkanı yoktur.

*Bu yazı için Toplumlar Nasıl Anımsar?kitabından yararlanıldı.Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldıGÜNCEL
Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldı
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteğiGÜNCEL
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteği
Yeni YSK Başkanı belli olduGÜNCEL
Yeni YSK Başkanı belli oldu
Samsun'da karla mücadele sürüyorGÜNCEL
Samsun'da karla mücadele sürüyor
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdıGÜNCEL
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdı
SIRADAKİ HABER
}