HaberlerİYİ PARTİ'DEN SAMSUN İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ

İYİ PARTİ'DEN SAMSUN İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve partili 24 milletvekili, Samsun'daki çevre sorunlarının araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifinde bulundu

+
-
İYİ PARTİ'DEN SAMSUN İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, partili 24 milletvekilinin imzasının bulunduğu teklifle, Samsun'da kurulma çalışmaları başlatılan biyokütle santrali, Şahin Dağları'nda başlayan altın araması, Tekkeköy'de havayı kirleten tesislerinde yer aldığı çevre sorunları için meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

ŞAHİN DAĞLARI, KAZ DAĞLARI GİBİ OLACAK 
TBMM Başkanlığına verilen teklifte şu ifadeler yer aldı: “Tekkeköy İlçesi’nde ortaya çıkan hava ve çevre kirliliği sorununa çözüm bulma konusunda çaba harcamayan ve burada yaşayan 7’den 77’ye tüm insanların sağlığını tehlikeye atan hükümet, almış olduğu yeni kararlar ve özel sektörlere vermiş olduğu yeni izinlerle, Samsun’un hem havasını, hem doğasını yakın zamanda büyük bir tehlikeye almıştır. Hükümet, sessiz-sedasız ve gizli bir şekilde Kanadalı madencilik şirketinin Türkiye uzantısı olan Tüprag şirkete ilk olarak Kavak İlçesi’nde 2000 hektarlık, ardından 1956 hektarlık, daha sonra 1975 hektarlık en son olarak da 1911 hektarlık alan için altın arama izni vermiştir. Hükümet, Kanadalı aynı şirkete Havza İlçesi’nde de öncelikle 2000 hektar alan ve ardında da 1911 hektar alan alan olmak üzere Şahin Dağları’nda toplam 11 bin 758 hektar alanda altın arama izni vermiştir. Üstelik bu izinler hükümet tarafından verilirken “ÇED gerekli değildir” kararı alınmıştır.
İzni 2017 yılında alan şirket, 2019 yılının ikinci yarısında ortaya çıkmış ve Şahin Dağları’nda aşağıdan yukarıya doğru “yol genişletme” adı altında ağaç katliamlarına başlamıştır. Burada kaç ağaç kesileceğini ve doğal yaşama ne kadar zarar verileceğini hiç kimse bilmiyor. Ama kaz dağlarında yaşananları tüm Türkiye biliyor. Hükümet tarafından Şahin Dağları’nda altın arama kararı alınırken aynen Kaz Dağları’nda olduğu gibi toprağın üstünün altında daha değerli ve kıymetli olduğu unutulmuştur. Bu nedenle, bu olay duyulur duyulmaz Samsun halkı, tüm çevreciler ve Türkiye ayağa kaldırmıştır. Samsun’un kurduna-kuşuna, havasına, suyuna ve toprağına sahip çıkmıştır.

SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLEYECEK 
Havza ve Kavak İlçeleri arasında kalan güzelim Şahin Dağları’nda bu olaylar yaşanırken, bu kez de hükümet, Türkiye’nin en verimli ve en büyük ovalarından birisi konumunda olan Çarşamba Ovası’na özel bir şirket tarafından Biyokütle Enerji Santrali kurulması konusunda gizli-saklı izin vermiştir. Ne yazık ki, hükümetin bu izni verirken de “ÇED gerekli değildir” kararı aldığı ortaya çıkmıştır. Verilen bu izin nem Çarşamba İlçesinde ve yakın İlçelerde hava kirliliği ve tarım üretimine vermesi muhtemel zararları konusunda büyük endişe yaşanmasına neden olmuştur. Eğercili Mahallesi’ne kurulacak olan Biyokütle Enerji Santrali’nin günlük 630 ton yakıt yakacak ve 38 ton kül çıkaracak olması endişeleri iyice artırmıştır. Hükümet bu kararını yeniden gözden geçirmez ve verilen izinleri iptal etmezse burada ortaya çıkacak olan duman ve kül çevredeki bütün insan sağlığını ve tarım arazilerini olumsuz yönde etkileyecektir.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, bu ve buna benzer yatırımların verimli tarım arazileri ve verimli ovalar dışında başka alanlara kurulması hem çevreyi hem de insan sağlığını koruma açısında büyük önem taşımaktadır.
Bu nedenle, Samsun’da yaşanan mevcut çevre sorunları ile yakın zamanda ortaya çıkacak olan muhtemel çevre sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yerinde olacaktır.”Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayacak boğa kovalamasıGÜNCEL
Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayacak boğa kovalaması
Başkan Özdemir: 'Projelerimizde İlbank'ın destekleri bizim için çok önemli'GÜNCEL
Başkan Özdemir: 'Projelerimizde İlbank'ın destekleri bizim için çok önemli'
Bir günlük kazancını depremzedelere bağışladıGÜNCEL
Bir günlük kazancını depremzedelere bağışladı
Kahraman itfaiyeci minik Yüsra'yı anlattıGÜNCEL
Kahraman itfaiyeci minik Yüsra'yı anlattı
Tsunami alarmı verildiGÜNCEL
Tsunami alarmı verildi
SIRADAKİ HABER
}