Haberler'Çarşamba BES Zararlıdır'

'Çarşamba BES Zararlıdır'

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Çarşamba BES zararlıdır. Bu projenin kazananları; elektriği üretecek olan şirket ve ona hizmet sunan paydaşları olacaktır. Kaybedeni ise bizler olacağız' dedi

+
-
'Çarşamba BES Zararlıdır'

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, yaptığı açıklamayla Çarşamba'da kurulma çalışmaları başlatılan biyokütle enerji santralinin zararlı olduğunu belirtti. Özdağ, "Tehlikeli atıkların yakılması sözkonusudur. Çarşamba Ovasında yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santralı ve Piroliz yöntemi ile Karbon Üretme tesisleri Eğercili ve Çınarlık gibi birbirine komşu maahllelerde kuruluyor. Her ikisi için aynı tür biyokütle yakıt toplamı günlük 730 ton civarındadır. Bu kadar tarımsal atığın tam yanmasını sağlamak için yine de tehlikeli tarzda atık kabul kabul edilmesi zorunluluk arz etmektedir. Söz konusu tesislere kabul edilecek biyokütle atıkları, proje tanıtım dosyalarında belirtilmiş olup tehlikeli atıkların yakılacağı ön kabul olarak belirtilmiştir. Zaten Biyokütle yakıtın tanımı; 5346 sayılı ilgili kanunun 3. Maddesinin 9. Fıkrasında net olarak belirtilmiştir. İthal olmamak kaydıyla, bu yakıtlar arasında işlenmiş lastik ürünleri, bitkisel yağ atıkları, kentsel atıklar, sanayi atık çamurları, arıtma çamurları açıkça belirtilimiştir. Ve her iki projenin tanıtım dosyalarında da bu durum açıkça ifade edilmektedir.
Dolayısıyla yasa maddesinden de görüleceği üzere tarımsal atıklar tehlikeli atıklarla harmanlanmak suratiyle ısıl değerleri yükseltilerek yakılma işlemi yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

KAYBEDENİ BİZLER OLACAĞIZ 
Özdağ açıklamasını şöylle sürdürdü: "Eğercili BES’in hammadde açık depolama sahasının büyüklüğü 147 dönümdür ve 11 Ekim Cuma günü sahada yaptığımız incelemede bu alanın büyük bir kısmı harman yeri yapılmak üzere zemin tesfiyesi yapılmış, betonlanmak üzere taş-mıcır ile kaplanmıştır.
Eğercili BES için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) üretim lisansları alınmadan, inşaat faliyetlerinin başaltılması açıkça kanunsuzluktur. Bu projenin kazananları; elektriği üretecek olan şirket ve ona hizmet sunan paydaşları olacaktır. Kaybedeni ise bizler olacağız. Tarım topraklarının geri dönüşümsüz betonlanması, lisansız, ruhsatsız inşaat faliyetlerinin bütün itirazlara rağmen sürdürülüyor olması, belediye meclis toplantılarında Mecitözü BES gibi orantısız örneklemelerle projenin savunulması ister istmez akla bu firma kim tarafından kollanıyor, korunuyor sorusunu getirmektedir. SAMÇEP olarak Çarşamba Ovasının bu tür kirli yatırımlarla parça parça yok edilmesine seyirci kalmayacağız, yöre halkımızla birlikte meşru ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanarak yaşam alanlarımızı korumak için direneceğiz."

 Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldıGÜNCEL
Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldı
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteğiGÜNCEL
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteği
Yeni YSK Başkanı belli olduGÜNCEL
Yeni YSK Başkanı belli oldu
Samsun'da karla mücadele sürüyorGÜNCEL
Samsun'da karla mücadele sürüyor
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdıGÜNCEL
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdı
SIRADAKİ HABER
}