HaberlerTÜRKİYE, ABD ve ÜSLER

TÜRKİYE, ABD ve ÜSLER

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
TÜRKİYE, ABD ve ÜSLER

Salt bugünün sorunu değildir ABD ambargosu ve üsler konusu. Her milli dış politika sorunu ortaya çıktığında ve Türk Ordusu milli menfaatlerimizi korumak için harekete geçtiğinde ABD mutlaka ve mutlaka buna karşı çıkar, mutlaka ve mutlaka engellemeye çalışır, hatta ambargoya başvurur. Türkler katledilirken ya da katledilme hazırlıkları yapılırken üç maymunları oynamayı tercih eden Batı ve ABD Türkiye harekete geçer geçmez hemen devreye girer, en azından girmeye çalışır. Bu hep böyle olmuştur.

Yıl 1964’tür ve Kıbrıs’ta gemi azıya alan Rumların EOKA-B çeteleri soydaşlarımıza karşı tam bir katliam sergilemektedirler. O günlerde henüz çıkarma gemimiz yoktur ama uçaklarımız vardır. Büyük bir gizlilik içerisinde örgütlediğimiz TMT(Türk Mukavemet Teşkilatı) vardır. Uçaklarımız bomba yağdırır kanlı katillerin üzerine.      

Türklerin katledilmesine seyirci kalan ABD hemen devreye girer ve Başkan Johnson’un tehdit mektubu gelir alelacele. İsmet Paşa’nın “Yeni bir dünya kurulur. Türkiye de o dünyada yerini alır” sözü o mektuba verilmiş bir cevaptır.

Asıl tepki ve ambargo Kıbrıs Barış Harekâtından sonra gelecektir. 20 Temmuz 1974’de bizi dinleyen derin kulakların sahipleri “Ayşe’nin tatile gitmesini” beklerken Türk askeri Kıbrıs’a çıkar. Dinlemişlerdir ama anlayamamışlardır, bir de ihtimal vermemişlerdir bizim onlara rağmen böyle bir eyleme kalkışacağımıza. İktidarda CHP-MSP koalisyonu vardır.

ABD bizi durduramaz, geri çekilmemizi sağlayamaz ve sonunda 30 Aralık 1974’de aldığı ambargo kararını 5 Şubat 1975’de fiilen uygulamaya başlar.

1975’e gelindiğinde artık iktidarda Adalet Partisi-Cumhuriyetçi Güven Partisi-Milliyetçi Hareket Partisi’nden oluşan “1. Milliyetçi Cephe Koalisyonu” diye de anılan üçlü koalisyon vardır ve başbakan Süleyman Demirel’dir. Süleyman Demirel Ankara’da ABD Dışişleri Bakanı Kıssenger ile, Bürükselde de Başkan Henry Ford’la görüşür ve “ambargonun kaldırılmasını” ister. Tınmazlar bile.

Çok beklemez Türk Devleti, 25 Temmuz 1975’de yayınlanan bir bakanlar kurulu kararı ile ülkedeki tüm ABD üslerini kapatır. 21 üssü vardır o tarihte Türkiye’de ABD’nin. Bunların bir kısmı istihbarat amaçlıdır bir kısmı ise operasyon. İncirlik her ikisidir ve en büyüğüdür. O da kapatılır ABD’ye, sadece Nato’ya açıktır.

26 Temmuz 1975 tarihli Hürriyet Gazetesi “Türk Dış Politikasında Yeni Bir Devir Başlıyor/ Üslere El Koyduk” manşet haberiyle çıkar. Aynı tarihli Milliyet Gazetesi’nin manşeti ise “Üslerde ABD Bayrağı İndi, Türk Bayrağı Çekildi” şeklindedir.

ABD ambargoyu 1978’de kaldırdı ama Türkler kapatılan üsleri açmadılar.

Ne hazindir ki sivillerin kapattığı ABD üsleri 12 Eylül 1980 darbesinden hemen sonra 18 Kasım 1980’de Kenan Evren cuntası tarafından açıldı.  



SIRADAKİ HABER
}