HaberlerSİVİLLER VE ASKERLER

SİVİLLER VE ASKERLER

Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Kara kaleme aldı...

+
-
SİVİLLER VE ASKERLER

Niyeyse söz konusu milli çıkarlar ve de süper güçlere karşı tavır koyma olduğunda sivilleri hep küçümseriz. Hâlbuki yakın tarihimiz sivillerin çok ciddi ve haysiyetli tavır koymalarının, emperyalist süper güçler karşısında “diklenmeden dik durmalarının” örnekleriyle doludur.

Dün bu sütunlarda sivil yönetimlerin Kıbrıs konusunda ABD karşısındaki dik duruşlarının örneklerini aktarmaya çalışmıştım. Gerek ilk çıkışta güvenlik sağlamak için şart olan ikinci harekette de o dik duruşlar vardır.

Aynı duruş ABD’nin silah ambargosuna karşı 21 ABD üssünün kapatılmasında da söz konusudur.

Birincisinin başbakanı Bülent Ecevit ve başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’dır. İkincisinde ise başbakan Süleyman Demirel, başbakan yardımcıları da Alparslan Türkeş ve Turhan Feyzioğlu’dur. Beş ayrı partiden beş sivil, beş yiğit insan; hepsi de nurlar içinde yatsınlar.

Bir başka olay daha vardır yakın tarihimizde ABD ile çatıştığımız ve de dediğimizi yaptığımız. Dünyanın en kaliteli afyonu Türkiye’de yetişir, adı üzerinde bir ilimiz de Afyonkarahisar’dır. ABD batı bölgemizdeki sekiz ilin önemli gelir kaynağı olan afyonu yasaklamamız için bastırır. Bastırır ama netice alamaz. Fakat istediği sonucu 12 Mart 1971 askeri muhtırası sonrası elde eder. Daha önceki Süleyman Demirel hükümetlerinin koymadığı yasağı Nihat Erim Hükümeti 30 Haziran 1971’de kor.

Muhtıra hükümetinin getirdiği yasağı kaldırmak yine normal demokrasi dönemine ve o dönemin CHP-MSP iktidarına nasip olacaktır.

Gariptir bu ülkede üsleri siviller kapatır askerler açar. Afyon ekimini cunta hükümetleri yasaklar sivil hükümetler serbest bırakır.

Bir şey daha Yunanistan’ın Nato’nun askeri kanadına dönmesi de yine bir darbe sonrası ve yine bir askeri cunta izniyle olacaktır. O izni veren de 12 Eylül darbesinin genelkurmay ve devlet başkanı Kenan Evren’dir.

“Bizim oğlanlar darbe yapmış” diyenler haklı mıydı yoksa?SIRADAKİ HABER
}