HaberlerBAŞKANLAR SUÇ İŞLİYOR

BAŞKANLAR SUÇ İŞLİYOR

Tüm Bel-Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, 'Yasa gereği çalışanların maaşından tasarrufa gitmek suçtur. Ve sonucu belediyeler açısından ağır bir yaptırımdır. Bütün belediye başkanlarını bu duyarlılık içerisinde olmaya davet ediyoruz' dedi

+
-
BAŞKANLAR SUÇ İŞLİYOR

Tüm Bel-Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, maaş ödemekte zorlanan ve eksik maaş ödeyen belediyeler arasına Canik ve İlkadım belediyelerinden sonra, Atakum Belediyesi'nin de de eklendiğini söyledi. Yıldız, ekonomik sebeplerden Büyükşehir Belediyesi'nin de de işçinin yüzde 17’lik zam artışını ödemediğini hatırlattı.

ATAKUM DA KERVANA DAHİL OLDU 
Yıldız, "Yerel yönetimler özellikle 2016 yılından sonra ağır bir borç batağına sürüklenmişlerdir. İktidar partisi tarafından 2019 yılına kadar yönetilen belediyeler, yatırım ve hizmetlerdeki hesapsızca ve fütursuzca yapmış oldukları harcamaları karşılamak için özel ve genel bütçe payları haricinde belediyelerini döndürebilmek için bankalardan 2 yıl içerisinde onlarca kredi kullanarak personel ödemelerini Banka krediler üzerinden götürmüş olup, hiçbir bankada bu belediyelerin iktidar partisi belediyesi olması gerekçesiyle kredi verilmemesi gibi bir duruma da girmemişlerdir ve bu kredilerin birçoğunun ödemeleri ise 2019 yerel seçimlerinden sonra gelen belediye yönetimlerine bırakılmıştır. Ayrıca daha öncesinde iş yaptırmak için mütahitlere çekler verilip bunların ödemeleri de yeni belediye başkanlarına bırakılmış olup, bu çeklerin ise finans şirketlerinin eline geçtiği söylenmektedir. Gelinen noktada ilimizin en güçlü belediyeleri olan Canik Belediyesi, İlkadım Belediyesi bu aya kadar yaklaşık 4-5 ay personel maaşlarının yarısını ödeyebilmiş en son bu belediyelere Atakum Belediyesi de katılarak, bu aybaşında personel maaşının %30’unu keserek, %70’ini ödeyip bu kervanın içine dahil olmuştur.
Korkumuz odur ki; bu kervana başka ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesinin de katılabileceğidir" diye konuştu.

ÇALIŞAN BORÇ GİRDABINA GİRİYOR 
Tüm Bel-Sen Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Ülkemizde son 1 yıl içerisinde elektriğe %57, suya %25, doğalgaza %57, akaryakıta %30, temel ihtiyaç maddelerine %40 zam geldiği bir dönemde, 4.000 işçi ve memurun yarım maaş alması zaten açlık sınırınında altında maaş alan çalışanlarımızı, okulların açıldığı ve kışın geldiği bugünlerde zor duruma sokmuştur. Kesilen bu ücretler personelin emanet hesabına alınmış olup, sonradan ödenecek olması sorunu çözmemektedir. Dar gelirli çalışanların 1 aylık borçlarının %50’sini bir sonraki, bir sonraki aylara ertelemeleri, daha sonra bu parayı alsalar bile aradaki faizler ve gecikmelerden ötürü aynı belediyelerde olduğu gibi borç girdabının içerisinde kaybolmalarına sebebiyet verecek, belki de çoluk çocuk ve aileleri dağılma noktasına gelebilecektir."

SONUCU AĞIR YAPTIRIMDIR 
Yıldız belediye başkanlarının suç işlediğini belirterek, "Personel maaşından yapılan tasarruf geçici bir çözümdür. Samsun’daki bu 3 belediyenin bağlı bulundukları partilerinin TBMM temsilcileri bulunmaktadır. Konu 3 siyasi partinin milletvekilleri tarafından TBMM’ye taşınmalı ve ilçe ve taşra büyükşehir belediyelerinin sosyolojik, ekonomik ve jeolojik yapıları göz önünde bulundurularak, genel bütçe payları yeniden düzenlenmelidir. Yerelde ise mevcut bulunan belediye başkan ve yönetimlerine düşen ise tasarrufa en tepeden başlamaları, mali konularda şeffaf bir belediyecilik anlayışı benimsemeleri, geçmişte belediyeleri bu duruma düşüren başkan ve yöneticileri teşhir etmeleri, yöre halkıyla belediyedeki ekonomik sıkıntıların ne zaman ve kimin sebebiyle başladığı konusunda bilgilendirmeli, geçmişte halkın malını çarçur edenlerden kuruşuna kadar bu hesabı sormalıdırlar. Belediyelerin asli işlerini yapan işçi ve memurun parasına dokunmadan başka tasarruf tedbirleri oluşturmalı, başka kaynak bulacak yol ve projeler bulmalıdırlar. Yasa gereği çalışanların maaşından tasarrufa gitmek suçtur. Ve sonucu belediyeler açısından ağır bir yaptırımdır. Bütün belediye başkanlarını bu duyarlılık içerisinde olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldıGÜNCEL
Yakıntaş Mezarlığı Mescidi dualarla açıldı
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteğiGÜNCEL
Samsun çiftçisine 4,5 milyon tl ÇATAK desteği
Yeni YSK Başkanı belli olduGÜNCEL
Yeni YSK Başkanı belli oldu
Samsun'da karla mücadele sürüyorGÜNCEL
Samsun'da karla mücadele sürüyor
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdıGÜNCEL
Samsun'da zehir tacirine ceza yağdı
SIRADAKİ HABER
}