HaberlerSamsun Haberleri5 Esnaf Odası'ndan Samsun-Sarp demiryolu talebi

5 Esnaf Odası'ndan Samsun-Sarp demiryolu talebi - Samsun Haberleri

Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ile Ordu esnaf ve sanatkarları odaları birlikleri, Samsun ile Sarp arasında demir yolunun bölgeye kazandırılmasını isteyerek, Karadeniz'in kurtuluşunun bu demiryolu hattına bağlı olduğunu belirtti.

+
-
5 Esnaf Odası'ndan Samsun-Sarp demiryolu talebi

Beş ilin birlik başkanlarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Samsun ile Sarp arasında demir yolunun bölgeye kazandırılması istenerek, Karadeniz'in kurtuluşunun bu demiryolu hattına bağlı olduğu belirtti.

Tren yolu hatlarının bir an önce hayata geçirilmesinin hem bölge hem de ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

GÖÇ VEREN DEĞİL GÖÇ ALAN İLLER 

"Bölgeye gerek demir yolu gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil, göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır. Bu durumda da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar da azalacaktır. Meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır."

TÜRK EKONOMİSİ İÇİN AVANTAJ 

Açıklamada, Türkiye'nin 100'üncü kuruluş yılındaki yüz büyük proje içinde olan Karadeniz-Tiflis-Bakü Tren Yolu projesinin geliştirilerek dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'e ulaşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük bir avantaj yaratacağı ifade edildi.

BÖLGEYE KAZANDIRILMALI 

Türkiye'nin geleceği açısından demir yolu ağı olmayan Doğu Karadeniz bölgesine projenin uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Proje ihalesi yapılmış Erzincan-Trabzon tren yolu hattı ile ÇED raporu tamamlanan Gümüşhane-Tirebolu demir yolunu tamamlayacak olan  Samsun-Sarp hızlı tren yolu  olmalıdır. Bu anlamda önemli olan uluslararası nitelikli Samsun-Sarp demir yolunun bölgemize kazandırılmasıdır." değerlendirmesine yer verildi.SIRADAKİ HABER
}