HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da 17 yaşındaki genç, 4 hastaya umut oldu

Samsun'da 17 yaşındaki genç, 4 hastaya umut oldu - Samsun Haberleri

Samsun'da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki Sedat Şimşir'in organları 4 hastada yaşatılacak.

+
-
Samsun'da 17 yaşındaki genç, 4 hastaya umut oldu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ)  Samsun  Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğum bakım servisinde 1 haftadır tedavi gören  Sedat Şimşir 'in beyin ölümü gerçekleşti.

Hastane organ nakil koordinatörü Mustafa Sarılar'ın yaptığı görüşmeler sonucunda ailesi, Şimşir'in  organlarını bağışladı .Türkiye Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezinin koordinasyonunda yapılan operasyonla Şimşir'in karaciğer ve böbrekleri alındı. Organlar, askeri kargo uçağıyla Erzurum'a gönderildi.

KARACİĞER İKİ HASTAYA NAKLEDİLECEK 

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Şen, Şimşir'in organlarının başkalarına hayat olması için ailesince bağışladığını belirterek "Erzurum'dan gece organ nakil ekibi geldi. Karaciğer ikiye bölünerek iki parça halinde iki hastaya nakledilecek. Böbrekleri de ayrı ayrı hastalara nakil olacak." dedi.

Şimşir'in ailesine başsağlığı dileyen Şen, organ bağışından dolayı da teşekkür etti.

4 KİŞİ HAYATA BAĞLANDI 

Sarılar ise ailenin çok zor bir karar verdiğini ancak bu kararla 4 kişiyi hayata bağladıklarını vurguladı.aba Mustafa Şimşir de oğlunu kaybederek yüreğinin yandığını dile getirerek, "Biz ağlıyoruz ama 4 kişi yeniden hayata bağlanarak mutlu olacak. Herkesin organ nakli konusunda bilinçli olması lazım. Yakınlarını kaybettikleri için üzülecekler ama 3 veya 4 kişinin de hayatını kurtarmış olacaklar." ifadesini kullandı.

Geçen hafta Durağan-Vezirköprü kara yolu İncesu mevkisinde motosiklet ve otomobil çarpışması sonucu 4 kişi yaralanmış, motosiklette bulunan Şimşir ağır yaralanmıştı. SIRADAKİ HABER
}