HaberlerÇarşamba'da Başgil konferansı

Çarşamba'da Başgil konferansı

Çarşamba Belediyesi'nin organizasyonu ile gerçekleşen konferansta, Çarşambalı Hukukçu Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in öğrencisi olan Hukukçu ve Siyasetçi Rasim Cinisli gençlere Ali Fuat Başgil'i anlattı.

+
-
Çarşamba'da Başgil konferansı

Samsun 'da  Çarşamba  Cemil Şensoy Kültür Merkezinde yapılan konferansa, Çarşamba Belediye Başkanı Av.  Halit Doğan , Ak Parti Çarşamba İlçe Başkanı Taner Özden, Çarşamba Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Turgay Begen, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Ayhan Aydın, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Ağırlıklı olarak gençlerin davetli olduğu konferansın girişinde öğrencilere Milli eğitim bakanlığı tarafından 100 temel eser kapsamında olan Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in yazdığı "Gençlerle Başbaşa" kitabı hediye edildi.

MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından açılış konuşmasını yapan Çarşamba Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, Çarşamba'nın çok önemli bir misafire ev sahipliği yaptığını vurgulayan Başkan Doğan, "Şehrimiz deki hukuk fakültesine ismini vermiş Ordinaryüs Profesör  Ali Fuat Başgil 'in hayatında birlikte olmuş onunla o dönemi birlikte yaşamış çok önemli bir ismi sayın Rasim Cinisli'yi Çarşamba da misafir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir hemşerimizi tanımanın mutluluğu içerisinde, onun aziz hatırasını yad ederek hocamızı dinlemenizi istiyorum. Bu konferansın ardından dışarıda size hediye edilen kitapları da okuduğunuzda bugünkü hocamızdan öğrendiklerinizi birleştirerek  yakın geçmişimizde ki olanları da öğrenerek gelecek ile ilgili muhasebeyi İçinizde daha iyi yapacağınıza inanıyorum" diye konuştu. 

HOCAMIZI ÖRNEK ALIYORUM 

Ali Fuat Başgil'in hayatında kutup yıldızı olduğunu ifade eden Cinsli, "Yalnız kendisinin değil, onun talebesi olma şerefini kazanmış, her insanın ileriki yaşlarında bile hocalarını rahmetle ve minnetle anarken onun geçtiği yolda yürüme ihtiyacını da hissediyorum. Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil Hocamızı örnek göstererek yaşayan bir insanım. Buradaki sözlerle kalmayınız. Elinize verilen bu kitabı başucunuzda bulundurup her bir cümlesini düşüne düşüne okuyunuz. Gençlerle Baş başa kitabını bende bir kaç defa okudum.  Her bir cümlesini ayrı ayrı değerlendirme ihtiyacı hissettim. Bir çok yerde Ali Fuat Başgil hocamızı üç cümleyle anlatmaya çalıştım hakkım almayarak; Hocamız Çarşamba'nın mütevazi bir ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Alim olarak yaşadı. Kahraman olarak öldü. Başgil Hoca  dünya çapında alimdi. Fransa'da, İsviçre'de kürsüsü vardı.  Oralarda ders verdi.  İlmini onlara anlattı. Ali Fuat Hoca ilmini inançlarının üzerine bina etmiş bir alimdir. O kişilikli, ahlaklı, hitabeti yüksek olan, usta kalemiyle anılandır" diye konuştu.  

DAVA ADAMI BAŞGİL 

Gençliğin kıymetinin bilinmesinin gerektiğini ifade eden Cinsli, "Gençlerin hiç bitmeyecek gibi sandığı iki şey vardır. Biri zaman, diğer sağlık. O güç, o güzellik, bu tazelik bitecek. Zamanı bu güç varken geleceği inşa etmek için kullanmak lazımdır. Hocamız milletin en kıymetli yönü olan gençliği inşa etmek için olan bu müstesna eseri yazdığı "Gençlerle Başbaşa" kitabını yazmıştır. Sayfa sayısı azdır ama 1940'lı yıllarda yazılmış bu eserin bugüne kadar emsali yoktur.  İkinci bir babayiğit çıkıp ta Ali Fuat Başgil'in yazmış olduğu gençleri eğiten, gençleri fikri dünyasıyla hayatını kucaklayan ikinci bir alim çıkmamıştır. O büyük bir idealisttir. Dava adamıdır.  Milli cephesi yüksektir.  Bu kitabı okuyarak buradaki bilgileri geleceğinizi inşa ederken örnek almanızı istiyorum. Sizler ailenize, milletinize faydalı gençler olacaksınız.  Sizlerle büyükler iftihar edecek.  Size atalarınız güvenecek" dedi.

Ahmet Naci KILAVUZ SIRADAKİ HABER
}