HaberlerFeyzioğlu: 'İdama karşıyız'

Feyzioğlu: 'İdama karşıyız'

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı reformuna ilişkin, 'Son 20 yıldır neredeyse tüm baro başkanlarımızın çözülsün diye kamuoyunun gündemine taşıdıkları, hatta baro seçimlerinde seçim kampanyalarına mevzu ettikleri hemen her konu, daha ilk yargı paketinde çözülmüş durumda.' dedi.

+
-
Feyzioğlu: 'İdama karşıyız'

Feyzioğlu, bir otelde gerçekleştirilen Karadeniz 18'inci Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yargıdaki reform paketinin olumlu yansımaları olduğunu söyledi.

FERAHLAMA SAĞLAYACAK 

Bazılarının yargı reformunu "çok önemsiz, hiçbir soruna çözüm sağlamadı" diye itibarsızlaştırmak istediğini belirten Metin Feyzioğlu, "Ancak şöyle baktık biz baro başkanlarımızla, son 20 yıldır neredeyse tüm baro başkanlarımızın çözülsün diye kamuoyunun gündemine taşıdıklarını, hatta baro seçimlerinde seçim kampanyalarına mevzu ettikleri hemen her konu, daha ilk yargı paketinde çözülmüş durumda. Birazcık sabır. Galiba biraz sabırsız bir toplumuz. Uygulanması için çeşitli süreler var. 1 ay sonra, 2 ay sonra, 3 ay sonra gibi yürürlüğe girecek maddeler de var. Onların tamamı hayata geçirildiğinde gerçekten Türkiye'de bir ferahlama sağlayacak. Meslektaşlarımıza da gündelik önemli gelişmeler sağlayacağına biz inanıyoruz." ifadesini kullandı.

BİLİMSEL VERİLERLE KARŞIYIZ 

Metin Feyzioğlu, bir gazetecinin idamla ilgili yönelttiği soruya da şu yanıtı verdi:

"Bizim görüşümüz bu konuda çok nettir; Biz karşıyız, bilimsel verilerle karşıyız. İdamın suçları önleyici gücünün ya da caydırıcı etkisinin olmadığı eldeki bilimsel verilerle sabit. Tam aksine cezanın mutlaklığını sağlamak, suç işleyenin cezadan kaçamayacağını bilmesi çok daha etkili. Yani kanunu uyguladığımızda, doğru düzgün uyguladığımızda zaten suçların uygulanmasında etkili olacak."

 SIRADAKİ HABER
}