HaberlerFındık Fiyatları HaberleriTürk fındığı üzerinde oynanan oyunlar! Fındık fiyatlarını düşürmek istiyorlar

Türk fındığı üzerinde oynanan oyunlar! Fındık fiyatlarını düşürmek istiyorlar - Fındık Fiyatları Haberleri

Son yıllarda iyice örgütlenerek dünya çapında tröst konumuna gelen yabancı firmalar ve onların içerideki uzantıları yükselmeye başlayan fındık fiyatlarını düşürmek ve Türk fındığını ucuza kapatmak için yoğun bir kampanyaya girdiler.

+
-
Türk fındığı üzerinde oynanan oyunlar! Fındık fiyatlarını düşürmek istiyorlar

Devletin bu yıl  fındık fiyatı nı hem yüksek ve erken açıklaması hem de  Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin piyasaya etkin bir şekilde girmesi fiyatların yukarıya doğru seyretmesini sağladı. Hem üreticinin eline daha fazla para geçmesini hem de Türk hazinesine daha fazla döviz girmesini sağlayacak olan bu gelişme bölge halkını sevindirirken yabancı ithalatçıları ve onların içerideki tedarikçilerini telaşlandırdı.

Fındık Fiyatları nın düşmesi için ince planlar yapan bu çevreler gözlerini şimdi de TMO’nun elindeki 85 bin ton civarındaki fındığa diktiler. TMO’nun “satıcı olarak” piyasaya girmesini isteyen bu çevrelerin Ankara’da da yoğun kulis yürüttükleri bildiriliyor.
TMO’nun satıcı olarak piyasaya girmesi halinde üreticinin direncinin kırılacağını ve ürününü düşük fiyatla elinden çıkartmaya hazır olacağını hesaplayan bu çevrelerin istediklerine kavuşması sadece  fındık  üreticisi 500 bin aileyi değil aynı zamanda Türk hazinesini de döviz girdisi yönünden olumsuz etkileyecek.

DÜNYA ÜRETİMİ DÜŞÜK 

Bu yıl Türkiye dışındaki ülkelerin  fındık üretimi nin bir hayli düşük olduğunu belirten çevreler “eğer Türkiye bu şansını iyi değerlendirebilirse hem ürününün tamamını ihraç eder hem de 2 milyar dolar civarında ve belki de daha fazla döviz girdisi sağlar” görüşündeler.
Türkiye’nin fındık üretiminin bu yıl en fazla 750 bin ton civarında olacağı tahmin ediliyor. İtalya ve Gürcistan’da üretim geçen yıllara göre yarı yarıya düşük gözüküyor. İtalya’da 60, Gürcistan’da ise 20 bin ton fındık bekleniyor.

Dünya fındık talebinin 1 milyon tondan fazla olduğunu belirten uzmanlar “Türkiye artık her yıl ortalama 300 bin ton iç fındık ihraç ediyor. Gözüken o ki bu yıl bu rakam 320 bin tonu bulacak. Bu da kabuklu olarak 640 bin tona tekabül eder. İç tüketimimiz ise artık 120-140 bin ton kabuklu civarındadır. Doğru politikalar uygulanırsa elimizde hem fındık kalmayacak hem de ülkemize daha çok döviz girecek bu da hem hazineye hem de bölge insanına yansıyacaktır” şeklinde görüş bildiriyorlar.

ÜRETİCİLER FINDIK FİYATLARI KONUSUNDA MUTLU 

Devletin fiyatları erken ve yüksek açıklaması ile birlikte TMO’nun da piyasaya zamanında ve etkin girmesinden memnun olduklarını belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün “ bugüne kadar uyguladığı politikadan dolayı devlete, kararlı tutumlarından dolayı da üreticilerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra yapılacak iki şey var; birincisi TMO şu günlerde asla piyasaya girmemeli, ikincisi de üretici ürününü asla ucuza elinde çıkartmamalı ve asla emanete bırakmamalı. TMO ve üretici kararlı olduktan sonra gelecek hem hazine hem de üretici için çok daha kazançlı olacaktır” dedi.

Kaynak: SamsunHaberTV.comSIRADAKİ HABER
}