HaberlerRektör Bilgiç basınla buluştu

Rektör Bilgiç basınla buluştu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, görevi devraldığı tarihten itibaren 3 yıl içerisinde üniversitede yapılan çalışmalar ve projeleri anlatmak amacıyla Samsun basınıyla bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulundu

+
-
Rektör Bilgiç basınla buluştu

Rektörlük binası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya OMÜ Rektör Yardımcıları, SamsunHaberTV Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara ve gazeteciler katıldı. Rektör Bilgiç, OMÜ’de insan odaklı, programlı, üretken, katılımcı ve kalite odaklı bir yönetim ve çalışma anlayışını sürdürdüklerini söyledi.

AR-GE BÜTÇESİ 34,48 MİLYON 

Araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Rektör Bilgiç, “Kendi kaynaklarımız ve dış kaynaklardan elde ettiğimiz AR-GE bütçesini her yıl artırmak için sistematik biçimde çalışıyoruz. Bu kapsamda üniversitemizin AR-GE için toplam bütçesi 36, 48 milyon lira oldu. Bu bütçenin yüzde 56’sı OMÜ’den karşılanırken, yüzde 44’ü gibi önemli bir oranı da dış kaynaklardan sağlandı. Bu yıl üniversitemizin bütçesinden AR-GE’ye yaklaşık 20 milyon TL tahsis edilmiş olup, bu değer toplam bütçemizin 4’üni oluşturdu. Üniversitemizin kend, kaynakları ile 374 AR-GE projesini desteklerken TÜBİTAK’tan 9,39 milyon TL bütçe desteği alan proje sayımız ise 47’ye ulaştı. Bütçesini diğer kurumlardan sağladığımız proje sayısı iki kat artarken, bu kurumlardan sağlanan AR-GE bütçesi ise yüzde 12 artış gösterdi. Ayrıca uluslararası proje sayımız ve özel sektör iş birliği ile yapılan proje sayımız da arttı” dedi.

KENEVİR ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜNÜ KURDUK 

OMÜ’de araştırmaları belirli bir odak noktasından toplamak için öncelikler belirlendiğini söyleyen Bilgiç, “İklim değişikliği ve etkiler, enerji üretimi, akıllı sistemler, sağlık alanında yenilikçi cihaz ve malzeme modellerinin geliştirilmesi, atık yönetimi, nörobilimler ve endüstriyel tasarım olarak öncelikler belirledik. Ülkemizin stratejik bir önen atfettirdiği kenevir üretimi konusunda şehrimizde yapılan araştırmaların sayısını artırmak, kenevir konusundaki uzmanları bir araya getirerek kenevir hakkındaki AR-GE çalışmalarını yoğunlaştırmak için Kenevir Araştırmaları Enstitüsünü kurduk” diye konuştu.

KARADENİZ’DE TEK OMÜ’DE 

2019 yılında OMÜ’de 23 karaciğer nakli yapıldığını belirten Bilgiç, “Karadeniz Bölgesi’nde yalnızca OMÜ’de bulunan Karaciğer Nakli Ünitesi’nde 23 nakil gerçekleştirdik. Kemik iliği nakli son beş yılda 8’den 18’e çıktı. Kornea nakli 36, böbrek nakli ise 45’e ulaştı. Bu dönemde üniversitemizin teknolojik gelişmeler ve fiziki altyapıyı iyileştirme yatırımlarıyla bölge hastanesi olması özelliği pekiştirildi. Erişkin Hastanesi’nde Algoloji Bilim Dalı içerisine ameliyathane ortamında müdahale birimi kurularak, Türkiye’de sadece 3 üniversitede bulunan ameliyathane ortamında hastaya ağrı ile ilgili müdahale etme imkanı Samsun halkına sunuldu. Troid kanseri hastalarının tedavisinde kullanılmakta olan İyot Odası Karadeniz Bölgesi’nde aktif olarak sadece üniversitemizin bünyesinde bulunmaktadır” dedi.SIRADAKİ HABER
}